50% internautów czyta blogi – „Raport Blogerzy w Polsce 2013”

19 kwietnia 2013, Paulina Pocheć

Połowa użytkowników internetu zagląda na blogi przynajmniej raz w miesiącu, a jedna trzecia czytelników blogów sugeruje się opiniami blogerów dokonując zakupów – tak wynika z badania “Blogerzy w Polsce 2013. Znajomość – wizerunek – znaczenie” autorstwa Tomasza Barana z Ariadna i Anny Miotk z Newspoint. Zdaniem autorów badania, właśnie ze względu na ten rezultat polska blogosfera zasługuje na pełną uwagę marketerów.

Badanie sondażowe “Blogerzy w Polsce 2013. Znajomość – wizerunek – znaczenie” zrealizowano w lutym 2013 na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Liczebność próby wyniosła 988 osób. Do stworzenia listy wykorzystano ogólnodostępne zestawienia, takie jak np. spis kandydatów konkursu Blog Roku oraz subiektywne rankingi przygotowywane przez poszczególnych blogerów. Dodatkowo autorzy przeprowadzili wstępne badania za pomocą panelu Ariadna, w których proszono uczestników o podanie wszystkich znanych im blogerek, blogerów oraz nazw blogów.

Blogi jako ważny kanał komunikacji zagościły już na stałe w świadomości użytkowników internetu. Ponad dwie trzecie (69%) czytało blogi internetowe przynajmniej jednorazowo, a połowa (50%) przegląda je minimum raz w miesiącu lub częściej. Jedna na dziesięć korzystających z internetu osób w wieku 15 lat i więcej deklaruje prowadzenie własnego bloga, co oznacza, że jest to niemal 2 mln użytkowników. Warto dodać, że czytelnicy blogów znacznie chętniej prowadzą własne.

Blogosfera ma swoich lojalnych zwolenników, stanowiących dużą, wpływową społeczność, o którą warto i należy się troszczyć. Ponad jedna trzecia użytkowników, którzy czytają blogi minimum raz w miesiącu przyznaje, że zdarzyło się im kupić produkt lub usługę pod wpływem tego, co przeczytali (34%). Jeszcze więcej osób po lekturze bloga zostało zainspirowanych (39%) do rezygnacji z zakupu. W tej samej grupie respondentów, 27% wzięło udział w jakimś wydarzeniu albo imprezie właśnie ze względu na to, że były polecane przez blogera. Praktycznie co drugi przedstawiciel grupy czytających blogi przynajmniej raz w miesiącu (48%) przyznał, że odczuwałby żal po zniknięciu blogerów, a 36% twierdzi, że stanowią dla nich ważne źródło informacji.

W czołówce najbardziej znanych blogerów znajdują się blogerzy-celebryci: Martyna Wojciechowska (74% badanych zna chociażby tylko ze słyszenia jej bloga), Anna Mucha (55%), Maja Sablewska (48%) oraz Katarzyna Tusk i blog Make Life Easier (47%). Ikonę polskich blogerów, czyli Kominka, zna 11% badanych, co daje mu pozycję tuż pod Kataryną (13% ) oraz Andrzej Rysuje (12%), a także nieco powyżej Stanikomanii Katarzyny Kulpy (10%), Spider’s Web (9%), Jacka Gadzinowskiego (9%), Mediafun Macieja Budzicha (8%), Fashionelki (8%) czy Pawła Tkaczyka (7%).

Co czwarty użytkownik sieci twierdzi, że blogi są dla niego ważnym źródłem informacji (24%), i aż trzech na dziesięciu internautów odczułoby żal po zniknięciu blogerów z wirtualnej rzeczywistości (30%). Mimo tego, że nie wszyscy internauci czytają blogi, to jednak dobrze odbierają ich twórców. Blogerzy są postrzegani jako pozytywni, lubiani, inspirujący i przyjaźni.

Pełna wersja raportu dostępna na stronie: https://www.slideshare.net/newspoint/blogerzy-w-polsce-2013-36231774

Metodologia

Badanie zostało zrealizowane na ogólnopolskim panelu badawczym ARIADNA w lutym 2013. Struktura próby tożsama ze strukturą polskich internautów w wieku 15 lat i więcej ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, wielkość miejscowości zamieszkania oraz korzystanie z wiodących   serwisów internetowych wg danych PBI/ Megapanel. Liczebność próby N=988 osób. Lista blogerów, zastosowana w badaniu, powstała w oparciu o ogólnodostępne zestawienia takie jak np. spis kandydatów konkursu Blog Roku, subiektywne rankingi tworzone przez poszczególnych blogerów oraz na podstawie wstępnych badań eksploracyjnych na próbach ogólnopolskich (poprzez panel Ariadna), w których uczestnicy byli proszeni o podanie wszystkich znanych im blogerek, blogerów oraz nazw blogów.

Newspoint to marka rozwiązań służących do kompleksowego monitoringu mediów, należąca do firmy NetSprint. Newspoint oferuje najwyższą jakość danych na polskim rynku i największy zakres monitorowania internetu.  Usługi i rozwiązania Newspoint przeznaczone są dla szerokiego grona odbiorców biznesowych – działów PR i marketingu, sprzedaży i obsługi klienta, badań i rozwoju oraz zasobów ludzkich. Pomagają mierzyć i oceniać efekty działań komunikacyjnych, monitorować rynek i konkurencję, szybko reagować na sytuacje kryzysowe, oceniać jakość obsługi klienta, produktu czy też wizerunek firmy jako pracodawcy.

Newspoint jest również obecny na rynkach zagranicznych: w Norwegii, Litwie, Rumunii i Austrii. W czerwcu 2010 roku Netsprint, jako pierwsza polska firma monitorująca media, dołączył do Międzynarodowego Stowarzyszenia Pomiaru i Oceny Komunikacji (AMEC).

 Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*14 marca 2024, Robert Sadowski

Legia Warszawa dominowała w mediach w lutym 2024

Legia Warszawa w lutym 2024 r. była zdecydowanie najbardziej medialnym klubem PKO BP Ekstraklasy w Polsce. W Fortuna I Lidze tradycyjnie rządziła Wisła Kraków, a wśród polskich piłkarzy Robert Lewandowski – wynika z analizy „Piłka w grze” Instytutu Monitorowania Mediów.

4 marca 2024, Robert Sadowski

W styczniu na czele Raportu „O tym się mówi”publikacja Gazety Wyborczej

W styczniowym Raporcie „O tym się mówi” w 2024 roku na czołowej pozycji znalazł się artykuł pt. „Prokurator Ziarkiewicz latami blokował sprawy dotyczące polityków PiS. Nasze źródło: »Trafiały do zamrażarki w służbowym garażu«” autorstwa Jacka Brzuszkiewicza z Gazety Wyborczej. Raport jest przygotowywany co miesiąc przez Instytut Monitorowania Mediów i Radio ZET. Powstaje w ramach projektu...

19 czerwca 2023, Robert Sadowski

Zmiany w świadomości ekologicznej Polaków – sukces czy alarm – V edycja badania EKObarometr

Eko Entuzjastów aż trzykrotnie więcej niż Eko Krytyków. Stabilna pozycja Eko Troskliwych i przyrost ekologicznie Zagubionych – to wnioski z najnowszej edycji badania EKObarometr realizowanego przez instytut badawczy SW Research. Newspoint jest patronem medialnym badania.

17 listopada 2022, Robert Sadowski

Raport IV Pomiaru EKObarometru

EKObarometr to cykliczne, ogólnopolskie badanie poświęcone analizie aktualnych postaw i nastrojów polskich konsumentów wobec ekologii w poszczególnych sferach życia. W tym roku Newspoint został partnerem medialnym IV Pomiaru EKObarometru.

31 sierpnia 2022, Robert Sadowski

Home office oczami internautów – Raport Newspoint

Zespół redakcyjny Newspoint, przy współudziale zaproszonych partnerów, opracował raport dotyczący pracy zdalnej widzianej z perspektywy internautów – zarówno pracowników, jak i pracodawców.