[Raport] Jak obchodziliśmy Dzień Ojca

26 czerwca 2012, Paulina Pocheć

W sobotę, 23 czerwca, już po raz 47. obchodziliśmy ogólnopolski Dzień Ojca. Z tej okazji, analitycy Newspoint postanowili specjalnie dla Was prześledzić, jaką popularnością cieszy się to święto w internecie.

Jak wynika z przeprowadzonej przez nas analizy, najwięcej wpisów (aż 841) opublikowano w poniedziałek 17 czerwca. Większość z nich dotyczyła pomysłów na prezent dla taty – wybór, jak widać, nie należy tutaj do najłatwiejszych. Do najpopularniejszych upominków, sugerowanych przez internautów, należy zaliczyć krawat, drogi alkohol i perfumy. Drugi znaczący wzrost wpisów miał miejsce w samo święto, w tym roku przypadające w sobotę, kiedy to zarówno media internetowe, jak i internauci przypominali sobie o Dniu Ojca. Tatusiowie chwalili się otrzymanymi prezentami lub też sposobem, w jaki spędzali ten dzień wraz ze swoimi pociechami. Dzień po obchodach święta, w niedzielę 25 czerwca, liczba wpisów spadła ponad trzykrotnie. Były to głównie posty w social media pełne refleksji – rozmyślań na temat macierzyństwa i ojcostwa, a także opieki nad najbliższymi.

Dyskusje o Dniu Ojca gościły w większości na portalach (1038 publikacji) oraz forach (1114) takich, jak Gazeta.pl (264) czy Wizaz.pl (66), specjalizujących się głównie w tematach rodzicielstwa. Najmniej uwagi poświęcono temu zagadnieniu na blogach (było to jedynie 145 wpisów).

Najbardziej żarliwe dyskusje dotyczące Dnia Ojca toczyły się w serwisie Pudelek.pl (740 komentarzy) oraz na Facebooku (700). Najczęściej zamieszczano wpisy w postaci zapytań odnośnie sposobów na spędzenie tego święta, a także informacji o tym, co kupiono swojemu tacie na prezent, lub przeciwnie – co otrzymano od swojego dziecka w tym szczególnym dniu. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także składanie tzw. wirtualnych życzeń, co jest typowe dla osób mieszkających poza Polską.

Ciekawostka

Jak podaje „Gazeta Białostocka” z 23.06.1965 roku, z inicjatywy „Expressu Ilustrowanego” w Łodzi, dzień 23 czerwca będzie obchodzony jako Święto Ojca. Redaktorzy gazety mieli nadzieję, iż data ta na trwale zapisze się w kalendarzu najważniejszych państwowych uroczystości.

Czy wiesz, że…?*

  • Rokrocznie ok. 400 tys. mężczyzn w Polsce zostaje ojcami po raz pierwszy, lub po raz kolejny.
  • Średni wiek ojca w momencie urodzenia dziecka wyniósł w 2011 r. 31 lat.W tym samym roku, blisko 24% ojców nie pozostawało w związku małżeńskim z matką dziecka.
  • Systematycznie spada liczba rozwodzących się małżeństw z dziećmi (w wieku poniżej 18 lat). W 2011 r. 58% rozwiedzionych małżeństw miało małoletnie dzieci.
  • Nieznacznie wzrasta liczba orzeczeń sądu, w których opieka nad dziećmi po rozwodzie jest przyznawana ojcom. W 2011 roku otrzymało ją 4,4% mężczyzn, co daje o 0,9% wyższy wynik niż dziesięć lat temu.

*Opracowano na podstawie materiałów Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Metodologia

Badanie zostało wykonane metodą analizy danych. Jako materiał badawczy uwzględniono publikacje z 1 mln domen w social media monitorowanych przez system NewsPoint Social Media oraz z ponad 4 tys. portali monitorowanych przez Newspoint. Uwzględniono posty zawierające frazę „dzień ojca” we wszystkich odmianach. Analizowane teksty zostały opublikowane w sieci w dniach 17.06-24.06.2012 r.

Infografika

Do pobrania: Dzień Ojca 2012Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*14 marca 2024, Robert Sadowski

Legia Warszawa dominowała w mediach w lutym 2024

Legia Warszawa w lutym 2024 r. była zdecydowanie najbardziej medialnym klubem PKO BP Ekstraklasy w Polsce. W Fortuna I Lidze tradycyjnie rządziła Wisła Kraków, a wśród polskich piłkarzy Robert Lewandowski – wynika z analizy „Piłka w grze” Instytutu Monitorowania Mediów.

4 marca 2024, Robert Sadowski

W styczniu na czele Raportu „O tym się mówi”publikacja Gazety Wyborczej

W styczniowym Raporcie „O tym się mówi” w 2024 roku na czołowej pozycji znalazł się artykuł pt. „Prokurator Ziarkiewicz latami blokował sprawy dotyczące polityków PiS. Nasze źródło: »Trafiały do zamrażarki w służbowym garażu«” autorstwa Jacka Brzuszkiewicza z Gazety Wyborczej. Raport jest przygotowywany co miesiąc przez Instytut Monitorowania Mediów i Radio ZET. Powstaje w ramach projektu...

19 czerwca 2023, Robert Sadowski

Zmiany w świadomości ekologicznej Polaków – sukces czy alarm – V edycja badania EKObarometr

Eko Entuzjastów aż trzykrotnie więcej niż Eko Krytyków. Stabilna pozycja Eko Troskliwych i przyrost ekologicznie Zagubionych – to wnioski z najnowszej edycji badania EKObarometr realizowanego przez instytut badawczy SW Research. Newspoint jest patronem medialnym badania.

17 listopada 2022, Robert Sadowski

Raport IV Pomiaru EKObarometru

EKObarometr to cykliczne, ogólnopolskie badanie poświęcone analizie aktualnych postaw i nastrojów polskich konsumentów wobec ekologii w poszczególnych sferach życia. W tym roku Newspoint został partnerem medialnym IV Pomiaru EKObarometru.

31 sierpnia 2022, Robert Sadowski

Home office oczami internautów – Raport Newspoint

Zespół redakcyjny Newspoint, przy współudziale zaproszonych partnerów, opracował raport dotyczący pracy zdalnej widzianej z perspektywy internautów – zarówno pracowników, jak i pracodawców.