Nieoczekiwana zmiana miejsc

26 września 2007, Paulina Pocheć

Przygotowaliśmy wraz z firmą Newton PL kolejny raport na temat polityków i partii politycznych, które najczęściej pojawiały się w ubiegłym tygodniu (15 – 21 września) w polskich mediach papierowych oraz online.
Partie polityczne

W ubiegłym tygodniu nastąpiła dość zaskakująca zmiana – po raz pierwszy Platforma Obywatelska wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość pod względem ilości artykułów w prasie. O PO polskie gazety pisały 1647 razy, natomiast o PiS 1573. W rankingu obecności w serwisach internetowych nadal niepodzielnie rządzi PiS (3169 publikacji), jednak druga w kolejności Platforma powoli zmniejsza dystans dzielący ją od lidera (2722).

 

Dalsza część rankingu wygląda tak samo jak w ubiegłym tygodniu. PSL i SDPL są nadal mało aktywne w internecie.

Politycy

W rankingu najczęściej opisywanych polityków – prócz pierwszego miejsca – nastąpiły dość duże zmiany. Donald Tusk zamienił się miejscami z urzędującym prezydentem – spadł z 2. miejsca na 4., natomiast Lech Kaczyński, (w ubiegłym tygodniu 4-ty), jest tuż za swoim bratem. Za prezydentem i premierem znalazł się Andrzej Lepper, którego nazwisko dość często pojawiło się w kontekście zamykania list wyborczych Samoobrony, na których umieszczono m.in. Piotra Tymochowicza, Leszka Millera oraz Zbigniewa Wrzodaka. Media informowały również o odroczeniu rozprawy Anety Krawczyk przeciwko Andrzejowi Lepperowi oraz spekulowały na temat startu Jerzego Oleksego z list tej partii.

W pierwszej dziesiątce najbardziej widocznych w mediach polityków pojawili się Bogdan Borusewicz i Wojciech Olejniczak. Nelly Rokita, doradczyni prezydenta ds. kobiet, pomimo dużej aktywności medialnej nadal znajduje się poza pierwszą dziesiątką, jednak z uwagi na fakt, że niedawno poinformowała o starcie z listy PiS, ta sytuacja może ulec zmianie w bieżącym tygodniu.
Politycy w InterneciePolitycy w Internecie

Metodologia badania

Obecność poszczególnych podmiotów badania w mediach internetowych NewsPoint mierzy poprzez:

  • wyszukiwanie fraz oraz ich dopuszczalnych odmian gramatycznych w publikacjach, np. dla zbadania obecności aktora Cezarego Pazury zakwalifikowane frazy mogą mieć postać np.: „Cezarego Pazury”, „Cezarym Pazurą”, a także „Czarka Pazury”, „Czarkiem Pazurą”,
  • wyszukiwanie marek należących do badanej instytucji, np. dla EFG Eurobank Ergasias S.A. Spółka Akcyjna zakwalifikowane będą obecności: „polbank”, „polbanku” itp.,
  • wyszukiwanie słów związanych ściśle z wydarzeniem medialnym, np. „taśmy Gudzowatego”, „lustracja dziennikarzy”, przy jednoczesnym dbaniu o odpowiedni kontekst oraz temat przekazów informacyjnych, tzn. wydarzenie: „zmiany w konstytucji” odnosi się do postulatów zmian konstytucji w kontekście ochrony życia poczętego oraz wszelkich reakcji na te postulaty.

Dodatkowe informacje nt. wyników raportu:

  • liczby przedstawione w zestawieniach i na wykresach odnoszą się do ilości poszczególnych artykułów nie zaś do ilości wystąpień odpowiednich wyrażeń,
  • raport uwzględnia tylko i wyłącznie datę publikacji artykułów, tzn. że artykuły zamieszczone w serwisach WWW poza okresem badania nie zostały uwzględnione w raporcie,
  • raport nie uwzględnia identycznych artykułów obecnych na wielu witrynach, tzn., że obecność na wielu witrynach tego samego artykułu zostanie uznana za pojedyncze zdarzenie.

Więcej informacji nt. technologii NewsPoint znajduje się na stronie: www.newspoint.pl/wyszukiwanie.

Ściągnij:
wykresyZostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*14 marca 2024, Robert Sadowski

Legia Warszawa dominowała w mediach w lutym 2024

Legia Warszawa w lutym 2024 r. była zdecydowanie najbardziej medialnym klubem PKO BP Ekstraklasy w Polsce. W Fortuna I Lidze tradycyjnie rządziła Wisła Kraków, a wśród polskich piłkarzy Robert Lewandowski – wynika z analizy „Piłka w grze” Instytutu Monitorowania Mediów.

4 marca 2024, Robert Sadowski

W styczniu na czele Raportu „O tym się mówi”publikacja Gazety Wyborczej

W styczniowym Raporcie „O tym się mówi” w 2024 roku na czołowej pozycji znalazł się artykuł pt. „Prokurator Ziarkiewicz latami blokował sprawy dotyczące polityków PiS. Nasze źródło: »Trafiały do zamrażarki w służbowym garażu«” autorstwa Jacka Brzuszkiewicza z Gazety Wyborczej. Raport jest przygotowywany co miesiąc przez Instytut Monitorowania Mediów i Radio ZET. Powstaje w ramach projektu...

19 czerwca 2023, Robert Sadowski

Zmiany w świadomości ekologicznej Polaków – sukces czy alarm – V edycja badania EKObarometr

Eko Entuzjastów aż trzykrotnie więcej niż Eko Krytyków. Stabilna pozycja Eko Troskliwych i przyrost ekologicznie Zagubionych – to wnioski z najnowszej edycji badania EKObarometr realizowanego przez instytut badawczy SW Research. Newspoint jest patronem medialnym badania.

17 listopada 2022, Robert Sadowski

Raport IV Pomiaru EKObarometru

EKObarometr to cykliczne, ogólnopolskie badanie poświęcone analizie aktualnych postaw i nastrojów polskich konsumentów wobec ekologii w poszczególnych sferach życia. W tym roku Newspoint został partnerem medialnym IV Pomiaru EKObarometru.

31 sierpnia 2022, Robert Sadowski

Home office oczami internautów – Raport Newspoint

Zespół redakcyjny Newspoint, przy współudziale zaproszonych partnerów, opracował raport dotyczący pracy zdalnej widzianej z perspektywy internautów – zarówno pracowników, jak i pracodawców.