Raport IV Pomiaru EKObarometru

17 listopada 2022, Robert Sadowski

EKObarometr to cykliczne, ogólnopolskie badanie poświęcone analizie aktualnych postaw i nastrojów polskich konsumentów wobec ekologii w poszczególnych sferach życia. W tym roku Newspoint został partnerem medialnym IV Pomiaru EKObarometru.

Pośród badanych zagadnień w badaniu EKObarometr pojawia się odniesienie do:

  • postaw Polaków w kontekście ekologicznym
  • zwyczajów zakupowych Polaków w obszarze produktów bio/eko
  • percepcji marketingu i reklam ekoproduktów/ekousług
  • oceny efektywności popularnych akcji ekologicznych
  • zrozumienia i postrzegania pojęcia greenwashingu

Badanie EKObarometr zostało zrealizowane w dniach 13.10.2022 – 19.10.2022 przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów online (CAWI) na panelu internetowym SW Panel.

EKObarometr

Wyniki badania EKObarometr

Zielone społeczeństwo w liczbach:

  • 64% ma pozytywny stosunek do reklam odwołujących się do ekologii
  • 48% zetknęło się z reklamą wykorzystującą motywy ekologiczne
  • 46% pracujących jest zdania, że to oszczędność motywuje firmy do bycia pro-ekologicznymi
  • 23% Eko Zagubieni, dla których ekologia nie jest istotnym tematem stanowi obecnie najliczniejszy segment
  • 23% Polaków pasuje do nastawionego pro-ekologicznie segmentu Eko Troskliwych
  • 18% osób zalicza się do najbardziej pro-ekologicznego segmentu Eko Entuzjastów

Blisko połowa Polaków (48%) spotkała się z reklamą/promocją produktu/usługi, gdzie były wykorzystywane elementy ekologiczne i zaobserwowano spadek o 10 pp. w stosunku do poprzedniej fali 2 3 respondentów spotkała się przede wszystkim z takimi działaniami promocyjnymi, jak nowe, bardziej ekologiczne opakowanie (67%).

64% Polaków deklaruje pozytywne podejście do reklam z elementami ekologicznymi 4 na 10 respondentów twierdzi, że przyczyniają się one do wzrostu świadomości ludzi na temat problemów związanych z środowiskiem (40%). 13% osób wykazuje się znajomością poprawnej definicji greenwashingu i jest to taki sam odsetek osób, co w poprzedniej fali.

Wśród Polaków narasta sceptyczne podejście do ekomarketingu Wszystkie aspekty związane z pozytywnym postrzeganiem reklam zawierających elementy nawiązujące do ekologii czy ochrony środowiska odnotowały spadek w stosunku do poprzedniej fali a z kolei częściej respondenci zgadzali się (w stosunku do poprzedniej edycji badania), że są one np. irytujące (wzrost 3 pp.), nieszczere (+3 pp.), nieuniknione (+4 pp.) i zniechęcające do zakupu (+4 pp.).

Niezmiennie zdrowie i rodzina są najważniejszymi wartościami dla Polaków jednak w stosunku do poprzedniej fali mniej osób wskazywało na te dwie wartości (zdrowie: fala III – 81% fala IV – 74%; rodzina fala III – 80% fala IV – 69%). Również przy niektórych wartościach ekologicznych odnotowano spadek ochrona środowiska (fala III – 40%, fala IV – 32%) i ekologia (fala III – 31%, fala IV – 26%). Jedynie zrównoważony rozwój był wskazywany na podobny poziomie (fala III – 18%, fala IV – 19%). Warto zwrócić uwagę, że większość czynników odnotowała spadek, ale sama kolejność i hierarchia pozostała bez zmian

Blisko 6 na 10 respondentów wskazuje, że ich firmy podejmują pojedyncze działania na rzecz ekologii i dbania o środowisko 58% a prawie 1/4 twierdzi, że tych działań nie ma w ogóle (24%). Główną motywacją do działań ekologicznych w firmach jest po prostu oszczędność (46%) oraz wymogi prawne (40%). Sama idea chęci bycia po prostu ekologiczną firmą jest argumentem jedynie dla 26% firm i najczęściej taką motywację mają firmy zatrudniające poniżej 5 pracowników (48%). Najczęściej podejmowanymi działaniami są umieszczanie pojemników do segregacji śmieci (49%) oraz korzystanie z energooszczędnych żarówek (40%).

W stosunku do poprzedniej fali zmalał w społeczeństwie udział Eko Troskliwych (fala III -35%, fala IV -23%) oraz Eko Entuzjastów (fala III -29%, fala IV -18%) za to największy wzrost odnotował segment Eko Zagubionych (fala III -11%, fala IV -23%) i w tej chwili jest to tak samo liczny segment, jak Eko Troskliwi.

Eko Entuzjaści są to osoby, które najczęściej wybierają zdrową żywność (Ogółem 49%, Eko Entuzjaści 88%) oraz najczęściej poruszają tematykę ekologii ze swoją rodziną i znajomymi (Ogółem 43%, Eko Entuzjaści 77%). Z kolei osoby z segmentu Eko Na Pokaz mimo deklarowania życia według wartości ekologicznych najczęściej ze wszystkich segmentów wskazywały, że wykonują czynności ekologiczne tylko ze względu na odgórne regulacje (Ogółem 27%, Eko Na Pokaz 70%).

Eko Entuzjaści najczęściej zwracają uwagę na to, żeby opakowanie było ekologiczne (Ogółem 48%, Eko Entuzjaści 88%) Taki sam procent Eko Na Pokaz i Eko Entuzjastów twierdzi, że zapłaciłoby więcej za odzież i obuwie, które są ekologiczne (Ogółem 41%, Eko Na Pokaz i Eko Entuzjaści 73%).

Eko Zagubieni najrzadziej z segmentów wykonują czynności pro ekologiczne np. gaszenie światła (Ogółem 86%, Eko Zagubieni 63%) regularne segregowanie śmieci (Ogółem 85%, Eko Zagubieni 61%), oszczędzanie wody (Ogółem 82%, Eko Zagubieni 58%).

Problem obecnego stanu środowiska dostrzegają przede wszystkim Eko Entuzjaści (Ogółem 75%, Eko Entuzjaści 98% i Eko Troskliwi 95%) z kolei ze spożywania mięsa najczęściej rezygnują z powodów ekologicznych Eko Na Pokaz (Ogółem 28%, Eko Na Pokaz 67%) jak również rezygnują z lokali, które nie posiadają bio certyfikatów (Ogółem 20%, Eko Na Pokaz 65%).

W obliczu inflacji i rosnących cen energii największy procent Polaków deklaruje, że zamierza ograniczyć zużycie prądu podczas zbliżającej się zimy (56%) i częściej gasić światło (52%). Zmniejszenie zużycia energii jest również czynnością, którą już wprowadziło najwięcej Polaków w przeciągu ostatnich dwóch lat (59%) drugą z kolei czynnością jest segregacja śmieci (57%).

Największą motywacją do zmniejszenia zużycia energii była inflacja i rosnące ceny 47% a z kolei jeśli chodzi o segregowanie śmieci, to był to niezależny impuls od czynników zewnętrznych dla 62% respondentów.

Odnośnie decyzji zakupowych Polaków najczęściej planowanymi działaniami są polowanie na promocje i zniżki (43%) oraz rezygnacja z kupowania nowych ubrań (41%) W kwestii nowych ubrań powodem rezygnacji dla blisko 6 na 10 respondentów są w równym stopniu aspekty ekologiczne i ekonomiczne (57%).

Ponad 1/3 Polaków jest zdania, że obecny stan Odry świadczy o całkowitej degradacji środowiska naturalnego (36%), a dla 28% najbardziej niebezpieczny jest brak możliwości odbudowy fauny i flory rzeki sprzed zanieczyszczenia Pomimo tego ponad połowa respondentów wskazuje, że ten temat ich nie dotyczy i nie zamierzają podjąć żadnych działań z tym związanych (55%).

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją Raportu: EKOBarometr – pełna wersja raportu z czwartego pomiaru.



Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*



14 marca 2024, Robert Sadowski

Legia Warszawa dominowała w mediach w lutym 2024

Legia Warszawa w lutym 2024 r. była zdecydowanie najbardziej medialnym klubem PKO BP Ekstraklasy w Polsce. W Fortuna I Lidze tradycyjnie rządziła Wisła Kraków, a wśród polskich piłkarzy Robert Lewandowski – wynika z analizy „Piłka w grze” Instytutu Monitorowania Mediów.

4 marca 2024, Robert Sadowski

W styczniu na czele Raportu „O tym się mówi”publikacja Gazety Wyborczej

W styczniowym Raporcie „O tym się mówi” w 2024 roku na czołowej pozycji znalazł się artykuł pt. „Prokurator Ziarkiewicz latami blokował sprawy dotyczące polityków PiS. Nasze źródło: »Trafiały do zamrażarki w służbowym garażu«” autorstwa Jacka Brzuszkiewicza z Gazety Wyborczej. Raport jest przygotowywany co miesiąc przez Instytut Monitorowania Mediów i Radio ZET. Powstaje w ramach projektu...

19 czerwca 2023, Robert Sadowski

Zmiany w świadomości ekologicznej Polaków – sukces czy alarm – V edycja badania EKObarometr

Eko Entuzjastów aż trzykrotnie więcej niż Eko Krytyków. Stabilna pozycja Eko Troskliwych i przyrost ekologicznie Zagubionych – to wnioski z najnowszej edycji badania EKObarometr realizowanego przez instytut badawczy SW Research. Newspoint jest patronem medialnym badania.

17 listopada 2022, Robert Sadowski

Raport IV Pomiaru EKObarometru

EKObarometr to cykliczne, ogólnopolskie badanie poświęcone analizie aktualnych postaw i nastrojów polskich konsumentów wobec ekologii w poszczególnych sferach życia. W tym roku Newspoint został partnerem medialnym IV Pomiaru EKObarometru. Pośród badanych zagadnień w badaniu EKObarometr pojawia się odniesienie do: postaw Polaków w kontekście ekologicznym zwyczajów zakupowych Polaków w obszarze produktów bio/eko percepcji marketingu i reklam ekoproduktów/ekousług...

31 sierpnia 2022, Robert Sadowski

Home office oczami internautów – Raport Newspoint

Zespół redakcyjny Newspoint, przy współudziale zaproszonych partnerów, opracował raport dotyczący pracy zdalnej widzianej z perspektywy internautów – zarówno pracowników, jak i pracodawców.