XVII Smart City Forum – Innowacje, Równość i Zrównoważony Rozwój

22 listopada 2023, Robert Sadowski

20-21 listopada 2023 roku w The Westin Warsaw Hotel odbyło się XVII Smart City Forum – spotkanie włodarzy miast, specjalistów administracji samorządowej oraz przedstawicieli zarządów firm działających w obszarze smart city. Wydarzenie zgromadziło 440 uczestników, którzy wysłuchali debat i wystąpień merytorycznych z udziałem ekspertów w dziedzinie funkcjonowania i rozwoju inteligentnych miast. Newspoint był Patronem Medialnym wydarzenia.

Kongres uroczyście otworzył Maciej Bluj, Przewodniczący Rady Programowej Smart City Forum (Ekspert w dziedzinie rozwiązań smart city, Wiceprezydent Miasta Wrocławia w latach 2007 – 2018). Forum zainaugurowała debata prezydentek polskich miast, w ramach której omówione zostały wyzwania i strategie samorządów w duchu zachowania równości. Prezydentki dyskutowały m.in. o perspektywach rozwojowych miast, polityce społecznej i równościowej, zaangażowaniu miast w przejrzystość i odpowiedzialność za równość oraz równych szansach pracy i awansu, a także sposobach aktywizacji  ludzi do udziału w życiu społecznym.

“Miasta do 2030 r. to będą miasta przede wszystkim zrównoważone, rozumiejące ideę smart city jako miasto, które dba o mieszkańców i sprawia, że mieszkańcy dobrze się czują, są szczęśliwi. Często dzisiaj powtarzało się dziś takie sformułowanie jak szczęśliwe miasto czy szczęśliwi mieszkańcy. (…) Już dzisiaj musimy postawić sobie taki cel, że w 2030 r. będziemy bezpieczni w naszych miastach Musimy też pamiętać o tym, że mieszkańcy, żeby się dobrze czuć i rozwijać to muszą być pewni, że mają dobry dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej, ale też do tego elementu spędzania wolnego czasu i budowania wspólnot wokół siebie.” – podsumowała rozmowę Aldona Machnowska-Góra, Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy.

Podczas bloku Energetyka – Oświetlenie – Oszczędności prelegenci skupili się na kwestiach dotyczących poprawy efektywności energetycznej w miastach, perspektyw samorządów w kontekście programu “Rozświetlamy Polskę”, finansowania transformacji energetycznej oraz wyzwaniom związanym z potrzebom modernizacji oświetlenia w mieście. Skomentowano również zagadnienia związane z monitorowaniem wykorzystania energii i mediów i systemami monitoringu środowiska i jakości powietrza. 

Kolejnym ważnym tematem były smart technologie. Eksperci przeanalizowali szanse i zagrożenia jakie niosą ze sobą najnowsze technologie dla miast, formy współpracy miast, które wpłynąć mogą na poprawę skuteczności działań w zakresie danych, możliwości zapewnienia bezpieczeństwa cyfrowego urzędów oraz kierunki rozwoju videoanalityki i perspektywy wykorzystania dronów w mieście. W ramach panelu poświęconego mobilności w smart city, prelegenci pochylili się nad kwestiami takimi jak m.in. planowanie zrównoważonej mobilności, w tym bezpieczeństwo i jakość przestrzeni publicznych, modernizacja infrastruktury drogowej, przyszłość transportu miejskiego, zastosowanie analizy geoprzestrzennej w transporcie, perspektywy transportu zbiorowego bez kierowcy, wpływ ruchu drogowego na środowisko oraz rozwój ekologicznych form transportu dla edukacji i instytucji publicznych. Przedstawione zostały również praktyczne przykłady zastosowania rozwiązań na rzecz rozwoju, w tym optymalizacji mobilności w miastach.

Dzień drugi kongresu wyłonił tematy z obszaru energii w inteligentnym mieście. Prelegenci skoncentrowali się na dyskusji o integracji procesów i logistyce współdzielenia w kontekście rozwoju inteligentnych miast, eksplorując kierunki rozwoju spółdzielni energetycznych, klastrów energii oraz transformacji ciepła systemowego. Omawiano także kwestie ochrony infrastruktury krytycznej i decentralizacji źródeł energii, finansowania inwestycyjnego, roli partnerstwa publiczno-prywatnego, standardów ESG w nowoczesnych miastach oraz wykorzystania wody jako alternatywnego źródła energii.

“Na pewno jest wielką rolą samorządu, żeby uczestniczyć w całym procesie związanym z polityka energetyczną. Przede wszystkim potrzebne są zarówno strategie w tym zakresie jak i plany, które przygotowujemy i realizujemy, jak i oczywiście środki, które mogą być wykorzystane.” – mówił dr Piotr Grzymowicz, Prezydent Miasta Olsztyna.

“Dzisiaj przestawiamy się na odnawialne źródła energii, budujemy tzw. energetykę rozproszoną i rzeczywiście w wielu polskich miastach te prace postępują “ – komentował Adam Neumann, Prezydent Miasta Gliwic.

Myślą przewodnią kolejnego bloku był “Agile Management w mieście”. Podczas debaty dyskutowano o wykorzystaniu zwinnych metod zarządzania w kontekście miejskim, skupiając się na ograniczeniach organizacyjnych, standaryzacji i strategiach cyfryzacji urzędów, a także na metodach skracania procesów decyzyjnych i usprawniania działań. Poruszono również tematy inteligentnego planowania budżetu, wyzwań HR’owych w samorządach, utrzymania wykwalifikowanych specjalistów i budowania interdyscyplinarnych zespołów projektowych z udziałem kluczowych liderów technologii i danych. Następnie akcent został przeniesiony na zagadnienia z obszaru urbanistyki miejskiej m.in. architektury regeneracyjnej w przestrzeni publicznej, problemy i wyzwania prawne związane z planowaniem przestrzennym, wykorzystanie danych do wzmocnienia odporności miasta na zmiany klimatyczne (resilience city), magazyny energii i niskoemisyjna przyszłość oraz recykling w architekturze miejskiej.

Zwieńczenie XVII edycji Forum stanowił blok poświęcony turystyce i promocji miast. Eksperci rozpatrzyli możliwości zwiększania konkurencyjności turystycznej miast i regionów, dostęp do produktów i usług turystycznych w ramach platform cyfrowych, strategie rozwoju turystyki miast i regionów w obliczu kryzysu, aspekty zarządzania turystyką zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz promocji zdrowia.

W gronie prelegentów XVII Smart City Forum udział wzięli m.in.:

 • Aldona Machnowska-Góra, Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy 
 • dr Piotr Grzymowicz, Prezydent Miasta Olsztyna 
 • Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Prezydentka Miasta Słupska 
 • Adam Neumann, Prezydent Miasta Gliwic 
 • Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych 
 • Roman Ciepiela, Prezydent Miasta Tarnowa
 • Beata Klimek, Prezydentka Miasta Ostrowa Wielkopolskiego 
 • Piotr Borawski, Zastępca Prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu
 • Beata Moskal-Słaniewska, Prezydentka Miasta Świdnicy 
 • Mariusz Wołosz, Prezydent Miasta Bytomia 
 • dr Bartosz Bartoszewicz, Wiceprezydent Miasta Gdyni ds. Jakości Życia
 • Sabina Nowosielska, Prezydentka Miasta Kędzierzyn-Koźle 
 • Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa 
 • Małgorzata Giela, Sekretarz Miasta Zabrze
 • Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju 
 • Andrzej Nowakowski, Prezydent Miasta Płocka
 • Marcin Jakubowski, Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki

Partnerzy Strategiczni: Kapsch, Limitless Technologies, Signify, Fundacja Szkoła w Chmurze, Yunex Traffic
Partnerzy: Alfabond, Dahua, Elektermex, Energy Safe Power, Innobaltica, Lenovo, Polska

Grupa Biogazowa. Państwowy Instytut Geologiczny, Primario Grande, System EG, Abak, Profescapital
Sponsorzy: App Link, RWE
Partner multimediów: M-sound
Strategiczny Patronat Medialny: Smart City Expert

Kongres jest realizowany w ramach działalności MMC Polska organizującej prestiżowe kongresy, konferencje, warsztaty i szkolenia biznesowe dedykowane kadrze menadżerskiej oraz zarządom firm. Więcej na www.mmcpolska.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją XVII Smart City Forum.Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*21 lutego 2024, Robert Sadowski

Relacja z konferencji IAB HowTo: Efektywne kampanie marketingowe w erze nowych technologii

15 lutego w warszawskim Multikinie Złote Tarasy odbyła się pierwsza w tym roku konferencja z cyklu IAB HowTo. Tym razem połączone siły grup roboczych IAB Polska przedstawiły aktualną wiedzę z zakresu SEM, SEO, mobile marketingu, social mediów, e-PR, content marketingu, influencer marketingu oraz reklamy w modelu programmatic. Wszystko po to, by zwiększyć efektywność w obliczu...

6 grudnia 2023, Robert Sadowski

Kształtowanie przyszłości finansów: wnioski z 14. FinTech & 13. InsurTech Digital Congress

4 grudnia 2023 roku w The Westin Warsaw Hotel odbył się 14. FinTech & 13. InsurTech Digital Congress – wydarzenie gromadzące czołowych ekspertów branż fintech i insurtech. Newspoint był Patronem Medialnym kongresu.

27 listopada 2023, Adriana Baranowska

Fotorelacja z barcampu semWAW

17 listopada 2023 roku na Campusie Google for Startups w Warszawie odbyła się pierwsza edycja semWAW, czyli bliźniaczego semKRK – eventu krakowskiego. Newspoint był patronem medialnym wydarzenia i przygotował fotorelację z wystąpień wszystkich prelegentów.

22 listopada 2023, Robert Sadowski

Relacja z konferencji IAB HowTo: AI Transformation – jak sztuczna inteligencja zmienia Twój biznes

16 listopada 2023 w Multikinie w Złotych Tarasach odbyła się kolejna konferencja z cyklu IAB HowTo. Tym razem poświęcona najnowszym trendom, wymianie wiedzy praktyków, ciekawym case studies, a także aktualnej sytuacji prawnej oraz wpływom AI na branżą reklamową. Newspoint przygotował obszerną fotorelację z wystąpień wszystkich prelegentów.

22 listopada 2023, Robert Sadowski

XVII Smart City Forum – Innowacje, Równość i Zrównoważony Rozwój

20-21 listopada 2023 roku w The Westin Warsaw Hotel odbyło się XVII Smart City Forum – spotkanie włodarzy miast, specjalistów administracji samorządowej oraz przedstawicieli zarządów firm działających w obszarze smart city. Wydarzenie zgromadziło 440 uczestników, którzy wysłuchali debat i wystąpień merytorycznych z udziałem ekspertów w dziedzinie funkcjonowania i rozwoju inteligentnych miast. Newspoint był Patronem Medialnym wydarzenia....