Kongres PiS vs. Rada Programowa w sieci

5 lipca 2017, Kamil Niedbała

W sobotę 1 lipca odbył się pojedynek medialny pomiędzy głównymi aktorami na scenie politycznej. W Przysusze odbył się Kongres Prawa i Sprawiedliwości, natomiast w Warszawie miała miejsce Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Wydarzenie PiS-u opatrzono hasztagiem #PolskaJestJedna, zaś PO #POlskawolności. Pod względem popularności publikowanych treści nieco częściej (przewaga 4 pp.) pisano o przedsięwzięciu partii Jarosława Kaczyńskiego. Najpopularniejszym medium w przypadku obu eventów był Twitter. Podczas wydarzenia organizowanego przez Platformę Obywatelską można było dostrzec wiele odniesień do Prawa i Sprawiedliwości, co przełożyło  się również na dyskusję w sieci. O wiele częściej wspominano o PiS-ie w kontekście Rady Krajowej PO, czego dowodem jest fraza „pis” widniejąca w zestawieniu najczęściej używanych słów w odniesieniu do spotkania Platformy.

Jarosław Kaczyński przykuł uwagę uczestników poruszanymi przez niego ważnymi tematami, a także wybitnymi umiejętnościami oratorskimi. W swojej przemowie prezes PiS poruszył temat bezpieczeństwa Polski. Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, zapewniał że tutaj dużo się nie zmieni. Jarosław Kaczyński pochwalił również program 500+, który pomógł finansowo wielu Polakom. Zapowiedział także wejście w życie kolejnego projektu – „Mieszkanie Plus”. Wspomniał również o reformach edukacji i sądownictwa oraz o planach nowej ustawy o gospodarstwie rolnym. W publikowanych treściach, frazy: „Kaczyński”; „prezes”; „Jarosław”; ,,#Kaczyński’’ pojawiły się blisko 13 tys. razy. Tym samym lider partii stał się osobą, o której najczęściej wzmiankowano w kontekście wydarzenia organizowanego przez Prawo i Sprawiedliwość.

Po Prezesie „Prawa i Sprawiedliwości” wystąpił minister rozwoju i wicepremier Mateusz Morawiecki. Wśród celów resortu na przyszłość wymienił poprawę jakości komunikacji na terenach wiejskich. Podkreślił, że państwo dalej będzie realizować strategię odpowiedzialnego rozwoju. Wicepremier Morawiecki to druga osoba o której najczęściej wspominano w kontekście Kongresu PiS. Jego nazwisko wymieniono przeszło 2 tys. razy.

Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, poruszył temat pomocy uchodźcom. Nawiązał do jednego z głównych wątków pontyfikatu papieża Franciszka, który głosi, że jednym z obowiązków chrześcijan jest niesienie pomocy potrzebującym. Nazwisko Ziobry na Twitterze pojawiło się 31 razy.

Głos zabrał też wicepremier Jarosław Gowin, który poinformował, że przed konwencją, razem z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, poczynili pewne ustalenia. Jedną z kwestii, co do których się porozumieli, są zmiany dotyczące mikroprzedsiębiorców.  Czwarty pod względem wzmiankowania w kontekście kongresu jest Jarosław Gowin („Gowin” – 1043 wzmianki). Brak wystąpienia przyniósł ogromną falę komentarzy i spekulacji o jej słabnącej pozycji w rządzie. Jej nazwisko wspomniano przeszło 2 tys. razy.

W Warszawie natomiast zebrała się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Posiedzenie otworzył szef mazowieckich struktur Platformy Andrzej Halicki, który po odśpiewaniu hymnu przekazał głos przewodniczącemu Grzegorzowi Schetynie. Szef PO zadeklarował, że Platforma zrobi wszystko, żeby wolnością mogły się cieszyć miliony Polaków. Polityk zarzucił też telewizji publicznej uprawianie propagandy. Przewodniczącego PO oznaczono na Twitterze 1931 razy („@schetynadlapo”), natomiast jego nazwisko („Schetyna”) pojawiło się 1459 razy. Stawia to przewodniczącego jako najczęściej wzmiankowanego polityka w kontekście tegoż spotkania.

Po szefie Platformy Obywatelskiej na mównicy pojawił się wiceprzewodniczący Borys Budka, który krytycznie wypowiadał się m.in. o ministrach sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji. Na Twitterze oznaczono go  504  razy („@bbudka”), zaś jego nazwisko („Budka”) pojawiło się w liczbie 109 wzmianek. Hasztag #borysbudka występował 41 razy.

Głos na tym wydarzeniu zabrała również była premier Ewa Kopacz. Jej przemówienie skupiało się na Prezesie Prawa i Sprawiedliwości – Jarosławie Kaczyńskim. Nazwisko byłej premier („Kopacz”) pojawiło się 361 razy. Twitterowe odznaczenia („@ewakopacz”) stanowiły  121 wzmianek, natomiast hashtag „#kopacz” pojawił się 31 razy.

Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia, odniósł się w wypowiedzi do kwestii ochrony zdrowia.  Arłukowicza na Twitterze („@arlukowicz”) oznaczono 399 razy, natomiast pojawiło się 267 wzmianek odwołujących się do jego nazwiska („Arłukowicz”).

Były minister Tomasz Siemoniak podczas Rady Krajowej PO wspominał natomiast o niegdyś kierowanym przez siebie Ministerstwie Obrony Narodowej. Skupił się również na obecnej sytuacji w wojsku. Tomasz Siemoniak oznaczony był na Twitterze 540 razy („@tomaszsiemoniak), natomiast jego nazwisko pojawiło się 91 razy („Siemoniak”).

Podczas Rady Krajowej wystąpił także ekonomista, prof. Andrzej Rzońca, który zaprezentował „Dekalog Gospodarczy Platformy Obywatelskiej”. Jego nazwisko w kontekście wydarzenia można było przeczytać 923 razy („Rzońca”).Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*18 maja 2022, Robert Sadowski

Konkurs Eurowizja 2022 [infografika]

66. Konkurs Piosenki Eurowizji został rozegrany 10, 12 i 14 maja 2022 w hali PalaOlimpico w Turynie. Wielki finał odbył się w sobotę 14 maja o godzinie 21:00. Głosami publiczności zwycięzcą tej edycji Eurowizji zostali reprezentanci Ukrainy. Zespół Kalush Orchestra zachwycił wszystkich utworem „Stefania”. Reprezentant Polski – Krystian Ochman – zajął 12. miejsce.

9 marca 2022, Robert Sadowski

Konflikt zbrojny na Ukrainie [infografika]

Konflikt zbrojny na Ukrainie wzbudza ogromne zainteresowanie w mediach. Powstają tysiące artykułów, użytkownicy social media bardzo żywiołowo komentują przebieg agresji, wyrażają swój sprzeciw, deklarują pomoc, zbiórki darów i wyrażają gesty solidarności z Ukrainą. Postanowiliśmy dokładnie przeanalizować wszystkie opinie na ten temat i stworzyliśmy infografikę.

5 stycznia 2021, Robert Sadowski

Finał plebiscytu Słowo Roku 2020

Plebiscyt Uniwersytetu Warszawskiego na Słowo Roku stał się cyklicznym wydarzeniem. Za nami kolejna, dziesiąta już edycja. Dzisiaj poznaliśmy wyniki konkursu na najważniejsze słowo ostatnich 12 miesięcy.

16 października 2020, Robert Sadowski

Iga Świątek wygrywa nie tylko na korcie – zyskuje 85 tys. publikacji i 6,5 mln PLN AVE

Rok 2020 jest bardzo trudny dla świata sportu. Do zmagań z własnymi rekordami, czasem, przeciwnikami, słabościami, doszedł jeszcze koronawirus i światowa epidemia. Ta ciągła niepewność, czy zawody się odbędą, czy będzie gdzie trenować i czy organizm jest na tyle odporny, by temu wszystkiemu podołać? Nurtujące pytania, czy oby nie jestem zarażony, co wykażą testy, czy...

30 stycznia 2019, Kamil Kalinowski

Żryj czy żyj – Nadwagi i otyłości Polaków [infografika]

Wiele było kampanii społecznych dotyczących otyłości w Polsce. Nie każda jednak zebrała taki rozgłos jak ostatnia kampania „Jedz Ostrożnie!”,  organizowana w ramach 19. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS. Przeanalizowaliśmy głos internautów oraz opinie na ten temat.