M-commerce – dlaczego warto się nim zainteresować?

28 stycznia 2022, Robert Sadowski

Większość z osób czytających ten tekst będzie przeglądać go na swoim małym centrum dowodzenia. Oczywiście mowa o smartfonie, który stanowi nieodzowną część naszego życia – przedłużenie naszego ciała, naszej woli, a także naszego biznesu! Coraz więcej danych przekonuje, że nie tyle warto optymalizować swój e-commerce pod kątem telefonów komórkowych, co jest to wręcz dogmatem nowych mediów.

Według Gemius/PBI w kwietniu 2019 roku liczba internautów w Polsce była równa 28,2 mln osób. Wedle badania 23,7 mln ludzi korzystało wówczas z komputerów osobistych i laptopów, a 24,2 mln z urządzeń mobilnych. Konwersje dokonywane z użyciem sprzętu mobilnego wynosiły wówczas 61 proc. dla smartfona i 27 proc. dla tabletu.

Zielone światło dla m-commerce

Już dane sprzed dwóch lat brzmiały optymistycznie dla m-commerce, jednakże warto wziąć pod uwagę nowsze informacje, które są jeszcze bardziej zachęcające

Z roku na rok widać coraz mocniejszą pozycję mobile. Chociaż wciąż nie ustępują one laptopom w kwestii użytkowania sieci, tak artykuł Rzeczpospolitej pokazał jakie zdanie mają na ten temat najwięksi polscy graczy e-commerce. Ilość użytkowników kupujących poprzez mobile na Allegro wzrosła w 2020 roku, w stosunku do 2019 roku o 31 proc. Na stronach Empiku, od momentu wybuchu pandemii, ruch z urządzeń mobilnych wynosił 60 proc. Spółka LPP zaczęła nawet wyznawać zasadę mobile first, widząc, że ponad połowa ich zarobków generowana jest za pośrednictwem smartfonów. Kanał mobilny platformy Merlin wzrósł w 2020 roku o 3 proc. do poziomu 37 proc, w porównaniu do 34 proc. w 2019 roku.

Specjaliści zaczęli zauważać też zjawisko omnichannel i przenikania się kanałów na ścieżce customer journey. – Widzimy, że klient często rozpoczyna zakup w jednym miejscu, np. aplikacji mobilnej, a kończy go w innym, np. w sklepie stacjonarnym. Na pewno większość klientów szuka inspiracji, ogląda produkty w internecie, a duża część z nich finalnie dokonuje zakupów online – mówiła Daria Sulgostowska – To trend cały czas rosnący, a sytuacja związana z Covid-19 dodatkowo ten wzrost stymulowała. Według naszych analiz w kwietniu użytkownicy jeszcze chętniej niż w ubiegłych miesiącach odwiedzali nasze aplikacje – dodała rzecznika CCC. (Rzeczpospolita).

Z raportu „E-Commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska” możemy odkryć, że zakupów online dokonało już 73 proc. polskich internautów, gdzie 32 proc. tej grupy stanowią ludzie w wieku 35-49 lat. Następni w kolejce byli – seniorzy, czyli ludzie w wieku powyżej 50 lat. Ponad 28 proc. kupujących to srebrne pokolenie, czyli osoby między 50 r.ż., a 55 r.ż. Fakt ten wywołał niemałe zamieszanie wśród marketerów, którzy zdali sobie sprawę, że nie doceniali powagi możliwości zakupowych baby boomers.

Cyfrowy handel rośnie!

A propos niedocenionej grupy docelowej – serwis MobileTrends.pl przytacza dane raportu Hootsuite, które ukazują grupę seniorską jako najprężniej rozwijający się segment użytkowników internetu.

Raport Digital 2021 firmy Hootsuite wskazuje, że obecnie 5,22 miliarda ludzi korzysta już z telefonu komórkowego, a jest to 67 proc. całej populacji świata. Liczba unikalnych użytkowników mobilnych wzrosła o niecałe 2 proc. (93 miliony) od stycznia 2020 roku. Wzrosła wówczas łączna liczba połączeń mobilnych – o 72 miliony – do poziomu 8,02 miliarda w analogicznym okresie 2021 roku.

Dlaczego warto wdrożyć “taktykę m” w swoim e-commerce?

Przemodelowanie sklepu internetowego pod kątem urządzeń mobilnych będzie prowadzić do większej konwersji, większej ilości klientów odwiedzających witrynę, a co za tym idzie, większej sprzedaży i wyższych zysków. Co ważne i chyba najważniejsze, wzrośnie zadowolenie konsumentów, którzy nie będą musieli męczyć się z przejściem przez mozolny proces zakupowy ani przesiadać się na inne urządzenia w jego trakcie. Wpłynie to na lojalność i polecanie oferty danego sklepu. Mobile to też innowacje, czyli możliwe środki promocji, np poprzez push marketing, którego implementacja na innych urządzeniach może być ograniczona lub niemożliwa. Wszystkie te czynniki wpłyną na wizerunek marki – pozytywny wizerunek marki. Mobile Commerce to przyszłość każdego sklepu internetowego!

Na czym mogą skupić się mobile deweloperzy projektując sklep mobilny? – UX pędzi ku rozwojowi!

Smartbees.pl podpowiada, żeby skupić się na menu, by było zoptymalizowane pod ekrany małych urządzeń i, żeby obsługa interakcji była wygodna dla użytkowników telefonów czy tabletów. Nie należy zapomnieć o przyciskach, odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni – której na telefonie jest znacznie mniej niż na komputerze, a także o odpowiedniej prezentacji produktów i wygodnym filtrowaniu.

Najciekawsze wydaje się być wdrożenie obsługi gestów do swojego sklepu internetowego oraz jak najbardziej okrojone procesy finalizacji zakupu. Nie należy zapominać o klarowności i bezpieczeństwie, które użytkownik musi odczuwać w trakcie korzystania z danej platformy.

Ostatnimi czasy wzrosła popularność zdalnych testów użyteczności. Fakt ten w połączeniu ze wzrostem znaczenia badań i analityki w działach UX organizacji, sprawił, że ecom.house.pl jest w stanie przybliżyć nam jakie trendy będą nasilać się na rynku mobilnych zakupów.

Coraz więcej sklepów będzie dawało możliwość zobaczenia swoich produktów na modelach, dzięki wykorzystaniu zdjęć 360°, a także zmiany kontekstu przedstawienia produktów – z białych i szarych ścian do prawdziwych scenerii. Wzrośnie także udział rozszerzonej rzeczywistości, która posłużyć może do chociażby przymierzenia ubrania czy spróbowania jak wygląda kolor nowej pomadki na ustach. Sporo wskazuje też na rozwinięcie się możliwości wyszukania produktów obrazem wprost z wyszukiwarki, a tryb ciemny zagości na dobre w większości stron i aplikacji webowych.

Mobile Trends Conference 2022

O zagadnieniach dotyczących rozwoju technologii w kontekście zagadnień biznesowych i e-commerce będzie można dowiedzieć się podczas zbliżającej się konferencji Mobile Trends w Krakowie w dniach 17-18 marca 2022 roku. Prelegentami będą m.in. Artur Kurasiński, Artur Jabłoński, Piotr Kowalski, Krzysztof Wojewodzic, Michał Szklarski. Będzie to już 11. edycja tego znanego w świecie IT wydarzenia, na którym dowiemy się jak projektować, tworzyć, wdrażać oraz promować aplikacje i rozwiązania im dedykowane.

Na uczestników czekają nie tylko prelekcje, ale też wielka impreza networkingowa. Mobile Trends Conference to okazja, podczas której będzie można na żywo porozmawiać z ekspertami i specjalistami od trendów rynku mobile.

Organizatorzy nie zapomnieli również o bezpieczeństwie słuchaczy i zaleceniach sanitarnych, dlatego wszystkim osobom niezaszczepionym gwarantowane jest zrobienie testu przed wejściem na imprezę! Podczas wydarzenia Mobile Trends nie zabraknie również gali rozdania prestiżowych nagród Mobile Trends Awards.

Bilety na wydarzenie dostępne są na stronie 2022.mobiletrends.pl. Tam też można uzyskać więcej informacji o konferencji oraz zgłosić swoją chęć udziału w roli prelegenta. Call for papers trwa do 29. stycznia. Ciekawe kogo jeszcze ujrzymy tym razem na scenie. Do zobaczenia w marcu! Newspoint jest partnerem konferencji.



Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*



21 marca 2024, Robert Sadowski

Rozwój grupy kapitałowej IMM

W styczniu br. Instytut Monitorowania Mediów SA objął kontrolny pakiet udziałów w PSMM Sp. z o.o. i tym samym w Newton Media Polska Sp. z o.o. oraz wykupił 100% udziałów Newspoint Sp. z o.o. W wyniku podjętych działań Grupa IMM, której współwłaściciele reprezentują wyłącznie polski kapitał, istotnie się poszerzyła.

29 lutego 2024, Robert Sadowski

TVN24, Gazeta Wyborcza i Onet na podium rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Na czele najnowszego rankingu Najbardziej opiniotwórcze media znajduje się stacja TVN24. Z danych Instytutu Monitorowania Mediów wynika, że w styczniu 2024 roku redakcja była cytowana przez inne media blisko 5,5 tys. razy. Drugą pozycję zajmuje Gazeta Wyborcza z liczbą ponad 4,1 tys. powołań, a podium zamyka Onet, do którego inni dziennikarze odnosili się przeszło 3,8...

31 stycznia 2024, Robert Sadowski

Rzeczpospolita najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym 2023 roku

W ubiegłym roku polskie media najczęściej powoływały się na informacje podawane przez Rzeczpospolitą. W 2023 roku dziennik zacytowano łącznie 33,9 tys. razy – podaje Instytut Monitorowania Mediów, który publikuje cykliczny raport „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”. Na drugim miejscu w rankingu znalazł się TVN24, który inne tytuły cytowały 33 tys. razy. Wirtualna Polska zajęła trzecie...

25 stycznia 2024, Robert Sadowski

On The Marketing Tour 2 – relacja z Kielc

23 stycznia poprowadziliśmy w Kielcach szkolenie z cyklu On The Marketing Tour 2 – marketingowych podróży po Polsce. Szóstka ekspertów z Newspoint, Instytutu Monitorowania Mediów i More Bananas pokazała trendy marketingowe, biznesowe doświadczenia, case study, wskazówki i praktyczne inspiracje z monitoringu mediów, analizy danych z mediów, badania wizerunku marki, SEO i content marketingu.

9 stycznia 2024, Robert Sadowski

IMM kupuje Newspoint

4 stycznia br. firmy Newspoint i Instytut Monitorowania Mediów podpisały umowę, w wyniku której 100% udziałów Newspoint zostało kupione przez IMM. Dzięki wymianie doświadczeń między firmami będziemy mogli lepiej rozwijać ofertę, a tym samym skuteczniej spełniać oczekiwania naszych klientów. W obecnych czasach znaczenie ma też rozwój technologii, w tym sztucznej inteligencji. Jesteśmy przekonani, że łącząc...