Miłość i zdrada? – badanie przeprowadzone razem z IQS

19 lipca 2016, Paulina Pocheć

Razem z IQS przeprowadziliśmy analizę komentarzy dotyczących zdrad, pojawiających się w Internecie. Analiza była częścią badania „Obraz obyczajowości seksualnej współczesnych Polaków” zrealizowanego przez IQS dla prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy. Badanie pokazuje, ze blisko 70% dorosłych doświadczyło prawdziwej miłości, a 65% jest w stałych związkach. Niemal 1 na 10 przyznaje jednocześnie, że zdarzyło się być w dwóch związkach jednocześnie. W sieci częściej dyskutują o tym kobiety.

Stały związek

Drugą połówkę łatwiej znajdują kobiety. Na pytanie o doświadczenie prawdziwej miłości w swoim życiu ponad 70% kobiet zadeklarowało, że tak, nawet jeśli nie są z tą osobą w związku.

Badanie wykazało jednocześnie, że wraz z upływem lat zwiększa się prawdopodobieństwo spotkania prawdziwej miłości, ale również zmniejsza się trwałość tych związków:

W sumie do stałego związku (który trwa co najmniej 6 miesięcy) przyznało się 65% dorosłych Polaków. Co więcej – większość z nich (78%) wybrałoby tego samego partnera. I  to mężczyźni są w większym stopniu przekonani o słuszności wyboru partnerki(a) – gdyby stanęli przed decyzją, wybrali by tak samo:

Akceptacja zdrady

Mężczyźni w większym stopniu zgadzają się ze stwierdzeniem, że rolą kobiet jest zaspokajanie ich potrzeb seksualnych. Z badania wynika jednocześnie, że 8% osób będąc w stałym związku (który trwał co najmniej 6 miesięcy) było również w innym, równoległym związku.

Co czwarty Internauta korzysta z sieci w celu nawiązywania nowych znajomości, kontaktów. Nowych kontaktów w sieci częściej poszukują mężczyźni, częściej też dążą do seksualnych relacji. Co czwarty Polak poszukujący znajomości przez Internet uprawiała seks w realu z poznaną w necie osobą.

Analiza treści medialnych za okres 01.03.2016 – 30.06.2016.wykazała jednocześnie, iż w sieci do zdrady zdecydowanie częściej przyznają się kobiety – opublikowały na ten zdecydowanie więcej wpisów, na „damskich” forach (np. vinted.pl, kafeteria.pl). Najczęściej targane wyrzutami sumienia szukają wsparcia i porad. Nie boją się przy tym ujawniać pikantnych szczegółów, co zwykle spotyka się z falą hejtu ze strony innych pań.

Mężczyźni w internecie rzadziej piszą o swojej niewierności, a ich wpisy, są dużo bardziej zdawkowe. Panowie, w przeciwieństwie do kobiet nie szukają pomocy.

Panie, dopóki nie staną się żonami i żyją w wolnych związkach, zdradzają częściej, do tego typu zdrady w internecie przyznało się 65% kobiet. O zdradzie męża pisało jedynie 35% pań, co oznacza, że po ślubie bardziej doceniają wartości rodzinne. Dla mężczyzn rodzaj relacji z partnerką nie ma większego znaczenia – 51% publikacji stanowiły wpisy mężów, a 49% wpisy panów żyjących w nieformalnych związkach.

Jak wynika z treści wpisów internetowych – obie płci najczęściej zdradzają podczas imprez zakrapianych alkoholem. Co ciekawe, kobiety częściej zdradzają partnerów ze znajomymi mężczyznami, natomiast panowie nie potrzebują do zdrady żadnej zażyłości z kobietą, robią to najczęściej z przypadkową osobą. Dodatkowo mężczyźni chętniej niż kobiety zdradzają z osobami tej samej płci – 5% wpisów,, a wśród pań homoseksualne zdrady stanowią poniżej 1% wyznań.

Miłość i zdrada badanie iqs newspointZostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*18 maja 2022, Robert Sadowski

Konkurs Eurowizja 2022 [infografika]

66. Konkurs Piosenki Eurowizji został rozegrany 10, 12 i 14 maja 2022 w hali PalaOlimpico w Turynie. Wielki finał odbył się w sobotę 14 maja o godzinie 21:00. Głosami publiczności zwycięzcą tej edycji Eurowizji zostali reprezentanci Ukrainy. Zespół Kalush Orchestra zachwycił wszystkich utworem „Stefania”. Reprezentant Polski – Krystian Ochman – zajął 12. miejsce.

9 marca 2022, Robert Sadowski

Konflikt zbrojny na Ukrainie [infografika]

Konflikt zbrojny na Ukrainie wzbudza ogromne zainteresowanie w mediach. Powstają tysiące artykułów, użytkownicy social media bardzo żywiołowo komentują przebieg agresji, wyrażają swój sprzeciw, deklarują pomoc, zbiórki darów i wyrażają gesty solidarności z Ukrainą. Postanowiliśmy dokładnie przeanalizować wszystkie opinie na ten temat i stworzyliśmy infografikę.

5 stycznia 2021, Robert Sadowski

Finał plebiscytu Słowo Roku 2020

Plebiscyt Uniwersytetu Warszawskiego na Słowo Roku stał się cyklicznym wydarzeniem. Za nami kolejna, dziesiąta już edycja. Dzisiaj poznaliśmy wyniki konkursu na najważniejsze słowo ostatnich 12 miesięcy.

16 października 2020, Robert Sadowski

Iga Świątek wygrywa nie tylko na korcie – zyskuje 85 tys. publikacji i 6,5 mln PLN AVE

Rok 2020 jest bardzo trudny dla świata sportu. Do zmagań z własnymi rekordami, czasem, przeciwnikami, słabościami, doszedł jeszcze koronawirus i światowa epidemia. Ta ciągła niepewność, czy zawody się odbędą, czy będzie gdzie trenować i czy organizm jest na tyle odporny, by temu wszystkiemu podołać? Nurtujące pytania, czy oby nie jestem zarażony, co wykażą testy, czy...

30 stycznia 2019, Kamil Kalinowski

Żryj czy żyj – Nadwagi i otyłości Polaków [infografika]

Wiele było kampanii społecznych dotyczących otyłości w Polsce. Nie każda jednak zebrała taki rozgłos jak ostatnia kampania „Jedz Ostrożnie!”,  organizowana w ramach 19. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS. Przeanalizowaliśmy głos internautów oraz opinie na ten temat.