Newspoint i panel Ariadna wprowadzają Barometr Antykryzysowy

4 listopada 2013, Paulina Pocheć

Firmy Newspoint i Ariadna uruchomiły wspólne narzędzie badawcze – Barometr Antykryzysowy – przeznaczony dla firm i organizacji doświadczających kryzysu wizerunkowego w sieci internetowej.

Barometr Antykryzysowy to wspólny produkt badawczy obu firm. Jest przeznaczony dla organizacji, które borykają się lub borykały z kryzysem wizerunkowym w internecie. Badanie jest wykonywane za pomocą analizy treści pochodzących z monitoringu Newspoint, które to badanie jest następnie uzupełniane o pomiar na próbie reprezentatywnej dla grupy docelowej na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Takie połączenie metod badawczych pozwala nie tylko poznać opinie internautów komentujących wydarzenia w sieci, ale również uzyskać informacje zwrotne od internautów, którzy nie komentują treści. Pozwala ono również na uchwycenie, jak dyskusja w sieci przekłada się na świadomość i nastawienie konsumentów.

Przykładem realizacji Barometru Antykryzysowego jest badanie poświęcone „aferze z tatarem”, Newspoint i Ariadna sprawdziły, jak zamieszanie w sieci wpłynęło na wizerunek marki Sokołów.

W tym celu zastosowano dwa rodzaje badań: analizę tekstów z monitoringu internetu Newspoint, opublikowanych między 15.08.2013 a 16.09.2013 oraz sondaż przeprowadzony na reprezentatywnej próbie internautów w wieku 15 lat i więcej w dniach 9-16 września 2013. Wnioski z obu badań pokazują, że chociaż sprawa tatara wzbudziła w internecie spore zainteresowanie i kontrowersje, nie przełożyła się ona znacząco na wizerunek marki. Mimo, że 50% internautów słyszało o sprawie, to tylko połowa z nich poprawnie kojarzyła o jaką markę chodzi. Pomimo całej afery internauci nadal uważają, że marka Sokołów pod wieloma względami przewyższa inne marki kategorii i jest liderem swojej kategorii produktowej.

 

Wyniki analizy treści Newspoint pokazały, że sam Piotr Ogiński nie był do końca odbierany jako bohater pozytywny – jego sposób postępowania w sprawie budził kontrowersje. Większość autorów analizowanych tekstów wyrażała neutralne, wyważone stanowisko wobec jego poczynań (69 proc.), a wypowiedzi blogera popierał (15 proc.) i krytykował (16 proc.) podobny odsetek badanych. Badanie świadomościowe wśród internautów potwierdziło ten wynik. Nieco ponad połowa internautów (51 proc.) uważała, że bardziej wiarygodne są dla niej negatywne informacje na temat tatara marki Sokołów podawane przez blogera. Z kolei aż 49 proc. uznawało za wiarygodne zapewnienia marki Sokołów o wysokiej jakości jej produktów mięsnych.

 

 

Autorzy analizowanych tekstów w najlepszym wypadku oceniali markę Sokołów neutralnie, ale aż 46 proc. badanych treści zawierało opinie krytyczne na jej temat (m. in. wezwania do bojkotu czy prześmiewcze treści). Także specjaliści PR komentujący aferę nie pozostawiali cienia wątpliwości: firma nieumiejętnie radziła sobie z kryzysem wizerunkowym. Zaledwie w 2 proc. wypowiedzi producentowi wędlin przyznawano rację czy prawo do obrony swojego wizerunku na drodze prawnej.

 

 

Okazało się jednak, że chociaż o sprawie Ogiński kontra Sokołów wie połowa internautów, nie ma to żadnego wpływu na ich postrzeganie marki. Sokołów w znakomitej większości wymiarów pozostaje liderem kategorii produktów mięsnych i jest oceniany pozytywnie.

 

„Afera z tatarem” wybuchła w połowie sierpnia b.r. po tym, jak producent wędlin, Sokołów SA pozwał do sądu blogera Piotra Ogińskiego. Powodem był kontrowersyjny test produktów firmy, w tym tatara, umieszczony przez Ogińskiego w kanale “Kocham Gotować” w YouTube w marcu 2013. Bloger twierdził, że zdecydował się na udostępnienie testu dopiero wtedy, gdy przez miesiąc producent nie zareagował na próbę bezpośredniego kontaktu. W sierpniu Ogiński otrzymał pozew sądowy, co było powodem do wybuchu szumu wokół marki w sieci. Na początku września bloger
i firma zawarły jednak ugodę.

 

Szczegółowe wyniki raportu dostępne są na naszej stronie

 

METODOLOGIA

 

Newspoint: Badanie zostało przeprowadzone na treściach zebranych przez system Newspoint
w dniach 1 sierpnia 2013 – 15 września 2013. Treści pochodziły z mediów społecznościowych, w tym Twittera, Facebooka (fanpages i posty publiczne), YouTube, blogów i forów. Musiały być napisane w języku polskim i zawierać jedną z dwóch fraz: „sokołów” i „tatar” lub „piotr ogiński” jako odnoszące się bezpośrednio do producenta wędlin lub do blogera. Analizy oraz odfiltrowania nieistotnych treści dokonywano w sposób łączony (automatyczny i ręczny). Wydźwięk tekstów był kodowany ręcznie, w 3-stopniowej skali. Za jednostkę analizy przyjęto jeden post, zawierający przynajmniej jedno wystąpienie słowa kluczowego. Liczba analizowanych artykułów wyniosła 622.

 

Ariadna: Badanie zostało zrealizowane na ogólnopolskim panelu badawczym ARIADNA w terminie od 9 do 16 września 2013 roku. Struktura próby tożsama ze strukturą polskich internautów
w wieku 15 lat i więcej ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, wielkość miejscowości zamieszkania oraz korzystanie z wiodących serwisów internetowych wg danych PBI/ Megapanel. Liczebność próby N=579 osób.Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*31 stycznia 2024, Robert Sadowski

Rzeczpospolita najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym 2023 roku

W ubiegłym roku polskie media najczęściej powoływały się na informacje podawane przez Rzeczpospolitą. W 2023 roku dziennik zacytowano łącznie 33,9 tys. razy – podaje Instytut Monitorowania Mediów, który publikuje cykliczny raport „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”. Na drugim miejscu w rankingu znalazł się TVN24, który inne tytuły cytowały 33 tys. razy. Wirtualna Polska zajęła trzecie...

25 stycznia 2024, Robert Sadowski

On The Marketing Tour 2 – relacja z Kielc

23 stycznia poprowadziliśmy w Kielcach szkolenie z cyklu On The Marketing Tour 2 – marketingowych podróży po Polsce. Szóstka ekspertów z Newspoint, Instytutu Monitorowania Mediów i More Bananas pokazała trendy marketingowe, biznesowe doświadczenia, case study, wskazówki i praktyczne inspiracje z monitoringu mediów, analizy danych z mediów, badania wizerunku marki, SEO i content marketingu.

9 stycznia 2024, Robert Sadowski

IMM kupuje Newspoint

4 stycznia br. firmy Newspoint i Instytut Monitorowania Mediów podpisały umowę, w wyniku której 100% udziałów Newspoint zostało kupione przez IMM. Dzięki wymianie doświadczeń między firmami będziemy mogli lepiej rozwijać ofertę, a tym samym skuteczniej spełniać oczekiwania naszych klientów. W obecnych czasach znaczenie ma też rozwój technologii, w tym sztucznej inteligencji. Jesteśmy przekonani, że łącząc...

21 grudnia 2023, Robert Sadowski

Wesołych Świąt życzy Newspoint

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności i żadnych negatywnych wzmianek w mediach.

30 listopada 2023, Robert Sadowski

Podsumowanie 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska

Sprzątanie świata – Polska to największa i najstarsza akcja ekologiczna w Polsce, odbywająca się już od 30 lat. W tym roku w Akcji udział wzięło ponad pół miliona osób. Tegoroczne efekty – zebrane niemal 490 ton śmieci – pokazują, że nadal mamy olbrzymi problem z zaśmieceniem naszej Ziemi. Cieszy jednocześnie rosnące grono osób angażujących się...