Podsumowanie roku 2020: internet i social media

20 lipca 2021, Robert Sadowski

Media są niemal nieodłącznym elementem naszego życia, jednak i one ulegają zmianom. Przygotowaliśmy coroczne podsumowanie zebranych przez panel Newspoint materiałów. 

Jakie miesiące cieszyły się najwyższą aktywnością w sieci w 2020 roku? Sprawdźmy!

Pierwsze na tapetę wzięliśmy portale. 

Rozkład publikacji w czasie to liczba materiałów, które zostały opublikowane w mediach objętych badaniem.

Co widać na powyższym wykresie portale były nieco bardziej aktywne w drugiej połowie roku, maksimum przypadało na październik.

W jakie dni tygodnia ukazało się najwięcej treści?

W tym aspekcie nie ma zaskoczenia, w weekend na portalach ukazuje się o ponad 40% mniej treści niż w środku tygodnia. 

Mamy więc jasność, co do publikacji na portalach. Czy tak samo sprawa wygląda w social media i czy internauci robią sobie „wolne”  w weekend?

Facebook wciąż pozostaje bardzo popularnym serwisem. 

Postanowiliśmy rozłożyć na czynniki pierwsze zarówno to, kiedy publikowane są nowe posty, ale także, kiedy aktywni są internauci. 

Jeśli chodzi o rozkład na miesiące, to widzimy trend wzrostowy ku końcowi roku, z maksimum przypadającym na grudzień. 

Na tapetę zostały wzięte także dni publikacji – tutaj bez większego zaskoczenia. W dni pracujące ukazuje się więcej postów, niż w weekendy. 

Pomiędzy 0:00 a 7:00 ukazywało się niewiele postów głównych. Maksimum przypadało na godzinę 12:00.

Poniższy wykres pokazuje, o której godzinie opublikowane posty były najchętniej komentowane. 

Widać wyraźną zależność, że pomimo tego, że większa liczba publikacji ukazała się w godzinach porannych, to jednak posty wieczorne zyskały większą popularność. 

A kiedy użytkownicy najchętniej zostawiali swoje komentarze?

Widać tutaj przesunięcie względem postów głównych – sobota jest niemal równoprawnym dniem, w którym publikowane są komentarze.

Internauci chętnie zostawiają komentarze przez niemal cały dzień ( z wyłączeniem godzin nocnych). 

Powyższe wykresy pokazują, że mimo iż użytkownicy są aktywni na FB przez niemal cały dzień, to jednak ich większa uwaga jest wieczorem (w przeciwieństwie do postów, które chętniej były publikowane z rana). 

Następnym przystankiem w opracowaniu będą fora i komentarze pod artykułami. 

Fora i komentarze pod artykułami. 

Rozkład publikacji względem miesięcy

Tutaj, tak samo jak w przypadku portali, większą aktywność odnotowano w drugiej połowie roku, z maksimum przypadającym na październik. W przeciwieństwie jednak do portali spadek aktywności w weekend jest widoczny, jednak nie jest on tak spektakularny.

W przypadku godzin publikacji widoczna jest wyraźnie większa aktywność w godzinach popołudniowych, przy czyn największa liczba komentarzy zamieszczana była koło godziny 19:00 oraz 1:00 i 2:00. 

Kolejnym omawianym przez nas serwisem będzie Twitter. 

Twitter

Zacznijmy od czasu ukazywania się postów.


Tak jak w przypadku wcześniej omawianych mediów październik to miesiąc wzmożonej aktywności na Twitterze. 

Duża liczba publikacji dotyczy też marca  (początek pandemii). 

W przypadku Twittera nie widać znaczącego spadku publikacji, maksimum postów przypada na dni od wtorku do środy. 

Rozkład reakcji wg dni tygodnia jest bardzo porównywalny do rozkładu w czasie postów – reakcje rozkładają się podobnie do liczby publikacji. 

Instagram

Posty na Instagramie publikowane są głównie w środku tygodnia, zdecydowanie większy udział postów pod koniec roku. 

Internauci aktywni są z wyłączeniem godzin nocnych, duży spadek liczby publikowanych postów odnotowaliśmy po godzinie 23. 

Największa liczba polubień przypada na posty publikowane w niedzielę, chociaż postów opublikowanych w weekendy było mniej niż w ciągu tygodnia. 

Oznacza to, że średnia liczba polubień na posty publikowane w niedziele była wyższa niż w pozostałe dni tygodnia. 

Największą liczbę polubień zyskały posty publikowane wieczorami. 

Kolejnym badanym przez nas serwisem jest YouTube. 

YouTube

Na początek rozkład publikacji  video w czasie:

Największa liczba publikacji pochodziła ze stycznia i czerwca.

I tak jak w przypadku wielu innych serwisów – w weekendy obserwuje się spadek aktywności internautów. 

Zbadaliśmy także rozkład komentarzy.

W przeciwieństwie do video twórców nie widać weekendowego spadku, natomiast widać maksimum przypadające na środę i czwartek (z wyłączeniem piątku). Czyżby komentujący ciut wcześniej zaczynali świętowanie weekendu?

Podsumowanie

Nasza analiza wyraźnie pokazuje, że aktywność twórców w social media niekoniecznie skorelowana jest z czasem największej aktywności użytkowników (inaczej rozłożone posty i komentarze/ polubienia). 

W weekendy widać trend spadkowy, jeśli chodzi o liczbę publikowanych treści, spadki te jednak niekoniecznie są połączone z aktywnościami internautów. 

Warto zwrócić uwagę, że np. najchętniej like’owane posty przypadają na niedziele i godziny wieczorne. 

Pamiętaj jednak, że to są wartości dla wszystkich zebranych przez Newspoint danych, a aktywności w Twojej branży mogą rozkładać się zgoła inaczej. 

Powyższa analiza może być zaczątkiem do dyskusji i badania aktywności internautów w Twojej branży, do czego mocno zachęcamy 😊. Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*7 czerwca 2024, Robert Sadowski

Webinar IMM: „Jak stworzyć skuteczną kampanię digital PR?”

Instytut Monitorowania Mediów zaprasza na webinar „Jak stworzyć skuteczną kampanię digital PR?”, w którym gościnnie wezmą udział Wojtek Mazur, CEO & Founder i Agata Piechota, Content Marketing Specialist z agencji Elephate. Wydarzenie poprowadzi Robert Sadowski, Digital Marketing Manager w IMM. Webinar odbędzie się we wtorek 18 czerwca o godz. 12:00.

10 maja 2024, Robert Sadowski

Najbardziej opiniotwórcze media dekady – raport IMM

Najbardziej opiniotwórczym medium dekady w Polsce został Onet. W latach 2014-2023 redakcja była cytowana 236,6 tys. razy. Drugie miejsce należy do stacji RMF FM z liczbą 209,1 tys. wzmianek. Na trzeciej pozycji uplasowała się Rzeczpospolita, na którą inne redakcje powoływały się 199,5 tys. razy.

21 marca 2024, Robert Sadowski

Rozwój grupy kapitałowej IMM

W styczniu br. Instytut Monitorowania Mediów SA objął kontrolny pakiet udziałów w PSMM Sp. z o.o. i tym samym w Newton Media Polska Sp. z o.o. oraz wykupił 100% udziałów Newspoint Sp. z o.o. W wyniku podjętych działań Grupa IMM, której współwłaściciele reprezentują wyłącznie polski kapitał, istotnie się poszerzyła.

31 stycznia 2024, Robert Sadowski

Rzeczpospolita najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym 2023 roku

W ubiegłym roku polskie media najczęściej powoływały się na informacje podawane przez Rzeczpospolitą. W 2023 roku dziennik zacytowano łącznie 33,9 tys. razy – podaje Instytut Monitorowania Mediów, który publikuje cykliczny raport „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”. Na drugim miejscu w rankingu znalazł się TVN24, który inne tytuły cytowały 33 tys. razy. Wirtualna Polska zajęła trzecie...

25 stycznia 2024, Robert Sadowski

On The Marketing Tour 2 – relacja z Kielc

23 stycznia poprowadziliśmy w Kielcach szkolenie z cyklu On The Marketing Tour 2 – marketingowych podróży po Polsce. Szóstka ekspertów z Newspoint, Instytutu Monitorowania Mediów i More Bananas pokazała trendy marketingowe, biznesowe doświadczenia, case study, wskazówki i praktyczne inspiracje z monitoringu mediów, analizy danych z mediów, badania wizerunku marki, SEO i content marketingu.