20 wskaźników do pomiaru earned media

5 czerwca 2023, Robert Sadowski

W dzisiejszych czasach klienci są codziennie bombardowani tysiącami reklam i różnymi treściami promocyjnymi. Z tego powodu zyskanie uwagi i zaufania odbiorców jest bardzo trudne. Tradycyjne metody reklamowe bywają skuteczne, ale coraz większą rolę odgrywa earned media – to rodzaj promocji, który opiera się na generowaniu organicznego zasięgu w sieci. W efekcie działań, klienci, użytkownicy czy influencerzy dobrowolnie dzielą się informacjami, opiniami lub treściami na temat marki, produktu lub usługi.

CZYM JEST EARNED MEDIA

Earned media („pozyskane media”) to termin z zakresu PR i content marketingu, który odnosi do się wygenerowanych wzmianek medialnych o marce bez poniesionego nakładu pieniężnego. Obecnie potencjał earned media nabiera na znaczeniu dzięki rosnącej roli content marketingu, a także mediów społecznościowych, które są świetnym kanałem do darmowej dystrybucji treści. Marketerzy starają się zarządzać i stymulować earned media poprzez budowanie pozytywnych relacji z partnerami i klientami, tworzenie wartościowych treści i angażowanie influencerów.

Dystrybucja treści dzieli się na cztery kategorie:

  • earned media,
  • paid media,
  • owned media,
  • shared media

Paid media („media płatne”) to publikacje, które widnieją w sieci w ramach szeroko rozumianej reklamy np. w formie artykułu sponsorowanego lub reklamy natywnej. Owned media („media własne”), obejmują wszystkie treści w miejscach, które należą do marki. Może to być strona korporacyjna, blog, konto w mediach społecznościowych czy mailing.  Shared media, gdzie za dystrybucję i tworzenie treści odpowiada nie tylko marketer, ale także społeczność skupiona wokół marki. Granice wyznacza stopień kontroli nad przekazem i wydatki reklamowe. Ważne jest monitorowanie i pomiar efektywności earned media przy użyciu różnych wskaźników i miar, które pozwalają ocenić wpływ podjętych działań marketingowych.

Model PESO
Model PESO

Mierzenie efektów komunikacji (model PESO) jest istotne dla firm i organizacji, które stosują ten model do swojej strategii komunikacyjnej. Model PESO odnosi się do czterech wymienionych powyżej głównych kanałów komunikacji: płatnych (Paid), zarobionych (Earned), współtworzonych (Shared) i własnych (Owned). Każdy z tych kanałów ma różne cele i metryki pomiaru, które mogą być stosowane do oceny skuteczności komunikacji.

Płatne (Paid) kanały komunikacji: Mierzenie skuteczności płatnych kanałów komunikacji, takich jak reklamy, sponsorowane posty czy kampanie płatnych mediów, może być względnie proste. Metryki takie jak wskaźnik klikalności (CTR), wskaźnik konwersji (CR) czy zwrot z inwestycji (ROI) mogą być stosowane do oceny skuteczności tych kanałów. Dodatkowo, analiza kosztów i wydatków związanych z płatnymi kanałami komunikacji jest ważna dla określenia efektywności budżetu reklamowego.

Zarobione (Earned) kanały komunikacji: Zarobione kanały komunikacji odnoszą się do publikacji, relacji prasowych, artykułów, recenzji czy wzmianek w mediach, które są generowane przez osoby trzecie. W przypadku tych kanałów, miarą skuteczności może być zasięg publikacji, liczba odsłon, poziom zaangażowania czy wygenerowany ruch na stronie internetowej. Dodatkowo, analiza tonu wzmianek i reakcji publiczności może pomóc w ocenie ogólnego wizerunku marki i efektywności komunikacji w tych kanałach.

Współtworzone (Shared) kanały komunikacji: Współtworzone kanały komunikacji obejmują udostępnianie treści w mediach społecznościowych, udział w dyskusjach i tworzenie współpracy z influencerami. W tym przypadku metryki, takie jak liczba udostępnień, komentarzy, polubień, reakcji czy retweetów, mogą być stosowane do oceny zaangażowania i rozgłosu w tych kanałach. Ponadto, analiza analizy demograficznej i preferencji odbiorców w mediach społecznościowych może dostarczyć informacji na temat efektywności komunikacji i zasięgu w danym segmencie.

Własne (Owned) kanały komunikacji: Własne kanały komunikacji, takie jak strona internetowa, blog, newsletter czy profile społecznościowe, są kontrolowane przez firmę. W tym przypadku metryki takie jak liczba odwiedzin strony, czas spędzony na stronie, wskaźnik konwersji czy liczba subskrybentów

20 WSKAŹNIKÓW I MIAR EARNED MEDIA W DIGITAL MARKETINGU

Chcąc skutecznie mierzyć earned media, marketerzy powinni wykorzystać narzędzia analityczne, obserwować odpowiednie wskaźniki i regularnie analizować osiągane rezultaty. Warto również śledzić trendy, badać zachowania odbiorców i dostosowywać strategię na podstawie zebranych danych. Poniżej zaprezentowano 20 wybranych wskaźników, które wykorzystuje się do mierzenia działań earned media w digital marketingu:

1. Widoczność wyszukiwania marki (Branded Search Visibility) – współczynnik obrazuje klikalność haseł związanych z marką w wyszukiwaniu organicznym. Jest to szacunkowa wartość procentowa kliknięć, jakie otrzymuje dana witryna, na podstawie pozycji w rankingu (SERP) dla słów kluczowych związanych z badanym podmiotem. Działania związane z earned media zwiększają ilość wyszukiwań marki.

2. Widoczność wyszukiwania strategicznego (Strategic Search Visibility) – Widoczność wyszukiwania (Search Visibility) ukazuje klikalność terminów strategicznych w wynikach wyszukiwania organicznego. Zazwyczaj jest to nie więcej niż kilkanaście słów kluczowych, a terminy strategiczne mapują podstawowe usługi i sprzedawane produkty. Jest to szacunkowy procent kliknięć, jakie otrzymuje dana witryna, na podstawie pozycji w rankingu dla wszystkich słów kluczowych, które są monitorowane. Strategia earned media, zorientowana na promocji nowo wprowadzanych produktów na rynek przyczynia się do wzrostu pozycji w rankingu.

3. Ruch z witryn odsyłających / Ruch z referrali (Referral Web Traffic) – ruch odsyłający jest jednym ze źródeł ruchu na stronie, który można śledzić za pomocą narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics. Ruch odsyłający odnosi się do wizyt na stronie internetowej pochodzących z innej źródeł. Użytkownicy, którzy mają link do tej witryny i korzystają z niej, mogą być liczeni jako ruch odsyłający w raportach Google Analytics.

4. Organiczny ruch internetowy z konwersją (Organic Web Traffic with Conversion) – Organiczny ruch jest przeciwieństwem płatnego ruchu, który określa wizyty generowane przez płatne reklamy. Użytkownicy organiczni znajdują daną witrynę po użyciu wyszukiwarki internetowej, (Google czy Bing), więc nie są „kierowani” przez żadną inną witrynę. Ruch internetowy z danymi o konwersji podkreśla sesje internetowe, które kończą się konwersją. Konwersje to predefiniowane działania (prośba o demo, sprzedaż kontaktu, pobranie, obejrzenie wideo, zapis na test) ustawione w aplikacji analitycznej. Relacje medialne, jako rezultat prowadzonej strategii earned media napędzają ruch w wyszukiwarkach.

5. Ruch na stronie o wysokiej wartości (High-Value Page Traffic) – procent organicznego ruchu internetowego do 10 najlepszych stron internetowych zorientowanych na potencjalnych klientów. Bardzo ważne jest, aby ogólny wzrost ruchu był raportowany w odniesieniu do stron, o których wiadomo, że przyczyniają się do konwersji. Są to strony zaprojektowane w celu przeniesienia potencjalnego klienta do następnego etapu na drodze do zakupu. 

6. Kluczowe domeny linkujące (Key Linking Domains) – linki przychodzące i wzajemne są kluczową metryką w algorytmie wyszukiwania Google. To wartość, którą wyszukiwarki przypisują stronie. Im wyższa jest ta wartość, tym większe prawdopodobieństwo, że strona pojawi się wyżej w organicznych wynikach wyszukiwania. Linki pochodzące z działań earned media cechują się często wysokim autorytetem strony (Page Authority). Podczas, gdy nie wszystkie media pozwalają na umieszczanie linków z odsyłających do danej witryny, ten procent, który pozwala na śledzenie jak linki PR – pozytywnie wpływają na widoczność w wyszukiwarce.

7. Wskaźnik udziału (Share of Voice) –  ten wskaźnik mierzy stopień obecności marki w mediach w porównaniu do konkurencji oraz  jak dużo miejsca zajmuje marka w dyskusjach/wzmiankach w sieci w odniesieniu do całej branży.

Jedną z podstawowych funkcji monitoringu mediów Newspoint jest możliwość zmierzenia wskaźnika Share of Voice z poziomu aplikacji. Po zalogowaniu do narzędzia, określeniu produktu, zdefiniowaniu konkurencji oraz opisaniu branży – aplikacja wykorzystując zdefiniowane słowa kluczowe prezentuje dane.

Share of voice
Share of voice
Share of voice
Share of voice

8. Wskaźnik zasięgu (Reach) – mierzy liczbę potencjalnych odbiorców, którzy zostali “dotknięci” earned media, czy to za pośrednictwem udostępniania, retweetowania, komentowania lub innego rodzaju interakcji.

Na poniższej grafice zaprezentowano pobraną listę publikacji, przedstawiającą retweetowane wpisy dotyczące zdefiniowanego słowa kluczowego w narzędziu Newspoint.

Wskaźnik zasięgu
Wskaźnik zasięgu

9. Wskaźnik zaangażowania (Engagement) – to miara interakcji i zaangażowania użytkowników wobec treści earned media. Może obejmować liczbę lajków, udostępnień, komentarzy, czy nawet czas spędzony na stronie.

Przeprowadzając analizę treści, w zaprezentowanym poniżej przykładzie, dotyczącym smartfona Samsunga Galaxy S23, panel analityczny Newspoint zbiera m. in. dane na temat publikacji w sieci w kontekście wygenerowanych pod postami polubień, udostępnień, komentarzy czy typami reakcji.

Wskaźnik zaangażowania
Wskaźnik zaangażowania

10. Wskaźnik wpływu (Influence) – mierzy siłę i wpływ osób, które dzielą się treściami w earned media. Może być oparty na liczbie obserwujących, subskrybentów, czy stopniu zaufania wśród swojej społeczności.

11. Wskaźnik sentymentu / Analiza wydźwięku (Sentiment / Tone Analysis) – ocenia ton i emocje wyrażane w earned media wobec marki. Sentyment może być pozytywny, negatywny lub neutralny. Monitorowanie sentymentu pozwala zrozumieć, jak postrzegana jest marka i jakie emocje wywołuje u odbiorców. To daje wgląd w to, jak earned media wpływają na postrzeganie marki przez społeczność i klientów.

To kolejny wskaźnik bezpośrednio dostępny w panelu Newspoint. Tak jak w we wcześniej opisanych przykładach, ten ukazuje jakim wydźwiękiem charakteryzują się wpisy w kontekście iPhona 14 oraz Samsunga Galaxy S23 w terminie od 14 czerwca do 14 maja 2023 roku.

Wskaźnik sentymentu
Wskaźnik sentymentu

12. Wskaźnik udziału w społeczności (Community Share) – mierzy zaangażowanie społeczności wobec earned media, takie jak udział w dyskusjach, tworzenie własnych treści związanych z marką, organizowanie wydarzeń lub tworzenie społeczności online. Ten wskaźnik wskazuje, jak aktywnie społeczność angażuje się w promowanie danej marki.

13. Wskaźnik wirusowości (Virality) – mierzy stopień, w jakim earned media staje się wirusowe, rozprzestrzeniając się szybko i szeroko po sieci. Może być mierzony na podstawie liczby udostępnień, retweetów, oznaczeń lub innych wskaźników, które wskazują na rozprzestrzenianie się treści w sposób organiczny.

Poprzez możliwość ciągłego monitorowawnia zamieszczanych treści oraz raportowania analizowanego zagadnienia, jakie zapewnia Newspoint, można śledzić rozprzestrzenianie organicznych treści oraz reakcje jakie zostały wygenerowane pod publikacjami w zdefiniowanym temacie w jednym miejscu (z poziomu panelu).

Wskaźnik wirusowości
Wskaźnik wirusowości

14. Wskaźnik wpływu na świadomość (Awareness Impact) – mierzy wpływ earned media na świadomość marki i zwiększenie rozpoznawalności wśród odbiorców. Może być mierzony na podstawie wzrostu liczby odwiedzających stronę internetową, wzrostu zapytań o markę lub wzrostu liczby wyszukiwań w wyszukiwarkach internetowych.

15. Wskaźnik współpracy (Collaboration) – mierzy stopień zaangażowania i współpracy z influencerami, blogerami lub innymi osobami z dużym zasięgiem, którzy angażują się w earned media. Ten wskaźnik odzwierciedla siłę i efektywność partnerstwa z influencerami w celu promowania marki.

Poniższe wybrane statystyki ukazują najbardziej produktywnych użytkowników, którzy zamieścili najwięcej wpisów w kontekście zdefiniowanego tematu oraz najbardziej wartościowych autorów, których wpisy osiągnęły największy ekwiwalent reklamowy w kontekście iPhona 14 w wybranym zakresie czasowym.

Wskaźnik współpracy
Wskaźnik współpracy

16. Wskaźnik powtarzalności (Repeatability) – mierzy częstotliwość, z jaką earned media jest generowane i powtarza się w różnych mediach i kanałach. Ten wskaźnik wskazuje na zdolność marki do systematycznego generowania pozytywnych opinii, rekomendacji i rozgłosu w różnych kontekstach.

17. Wskaźnik lojalności (Loyalty) – mierzy stopień, w jakim earned media przyczynia się do budowania lojalności odbiorców wobec marki. Może być mierzony na podstawie liczby lojalnych klientów, częstotliwości ich interakcji z marką, udziału w programach lojalnościowych, a także stopnia zaangażowania w generowanie pozytywnych opinii i rekomendacji marki. Analiza wskaźnika lojalności umożliwia marketerom ocenę skuteczności earned media w utrzymywaniu i wzmacnianiu więzi z klientami oraz wpływ na powtarzalne zakupy, rekomendacje i długotrwałą lojalność.

18. Wskaźnik odsłon mediów społecznościowych (Social Impressions) – mierzy liczbę odsłon earned media na platformach społecznościowych. Ten wskaźnik pozwala ocenić, jak wiele osób miało możliwość zapoznania się z wpisem, jednak nie weszło w żadną interakcję.

19. Analiza współdzielenia treści (Content Sharing Analysis) – narzędzia do analizy współdzielenia treści umożliwiają śledzenie, jak często treści marki są udostępniane na różnych platformach, takich jak blogi, portale informacyjne czy serwisy społecznościowe. Można ocenić, które treści mają największy potencjał wirusowości viralność i generują największe zainteresowanie użytkowników.

Poniższe zestawienie obejmuje wygenerowane statystyki z panelu Newspoint do pliku .csv, w kontekście publikacji Samsunga Galaxy S23. Dane ukazują liczbę publikacji w podziale na typ mediów oraz zasięg jaki został wygenerowany w każdym z nich.

Analiza współdzielenia treści
Analiza współdzielenia treści

20. Śledzenie odnośników (Backlink Monitoring) narzędzia do monitorowania odnośników pozwalają ocenić, ile linków wychodzących prowadzi do strony internetowej marki z innych witryn. To ważne dla earned media, ponieważ wysokiej jakości odnośniki z renomowanych stron mogą przyczynić się do wzrostu widoczności marki w wyszukiwarkach i generowania ruchu organicznego (SEO).

Definiując wybraną stronę www w narzędziu Newspoint można śledzić, w jakich miejscach w sieci zamieszczane są linki odsyłające do monitorowanej witryny. 

Śledzenie odnośników
Śledzenie odnośników

Te wskaźniki i miary mogą być dostosowywane do specyficznych celów i strategii marketingowych każdej marki. Ważne jest, aby wybierać te, które najlepiej odzwierciedlają cele i wartości firmy oraz pozwalają na monitorowanie i pomiar skuteczności earned media.

Podsumowując, earned media stanowi istotny element strategii marketingowej w erze cyfrowej. Stosowanie wskaźników earned media pozwala na ocenę skuteczności i wartości przeprowadzonych działań. Wraz z odpowiednią analizą i optymalizacją, earned media może przynieść znaczący wzrost sukcesu marketingowego dla firm.

WYKORZYSTANIE NARZĘDZI DO MONITORINGU MEDIÓW DO MIERZENIA SKUTECZNOŚCI EARNED MEDIA W DIGITAL MARKETINGU (WYBRANE FUNKCJONALNOŚCI)

Narzędzia do monitorowania mediów dają marketerom możliwość oceny skuteczności i wartości earned media w digital marketingu na podstawie konkretnych danych. Dzięki nim można śledzić trendy, analizować zachowania użytkowników i podejmować decyzje dotyczące strategii earned media. Oto kilka sposobów, w jaki sposób można wykorzystać takie narzędzie:

Monitorowanie wskaźników wydajności

Jak zostało wspomniane, narzędzia do monitorowania mediów umożliwiają śledzenie i analizowanie różnych wskaźników wydajności związanych z earned media (takich jak zasięg, zaangażowanie, liczba udostępnień, komentarzy, polubień itp.). Dzięki tym wskaźnikom można ocenić skuteczność i wpływ earned media na cele marketingowe, takie jak wzrost świadomości, generowanie leadów czy zwiększenie sprzedaży.

Monitorowanie wzmianek i komentarzy

Narzędzia do monitorowania mediów pozwalają na śledzenie wzmianek i komentarzy na temat marki, produktów lub usług w różnych kanałach, takich jak social media, fora dyskusyjne, strony internetowe czy recenzje. Dzięki temu można monitorować, jak często marka pojawia się w rozmowach online i jakie są opinie o niej. To umożliwia ocenę skuteczności earned media, identyfikację pozytywnych i negatywnych wzmianek oraz podejmowanie działań naprawczych w przypadku potrzeby.

Monitoring mediów w czasie rzeczywistym
Monitoring mediów w czasie rzeczywistym

To, co zapewnia narzędzie Newspoint to możliwość śledzenia monitorowanych słów kluczowych w czasie rzeczywistym. W momencie pojawienia się w sieci zdefiniowanego w aplikacji słowa kluczowego zostaje wysłane powiadomienie na określony email.

Alerty
Alerty

Identyfikowanie influencerów

Narzędzia do monitorowania mediów mogą pomóc w identyfikowaniu influencerów (mapping influencerów), którzy mają wpływ na wzmianki i dyskusje na temat marki w mediach społecznościowych. To pozwala marketerom nawiązywać współpracę z odpowiednimi influencerami, którzy mogą wspomóc promocję marki i generowanie earned media.

Mapping influencerów
Mapping influencerów

Raportowanie i analiza danych

Narzędzia do monitorowania mediów umożliwiają generowanie raportów i analizę danych związanych z earned media. Dzięki nim można monitorować kluczowe wskaźniki wyników, analizować skuteczność kampanii i oceniać wartość earned media. Raportowanie i analiza danych pozwalają na podejmowanie decyzji w oparciu o statystyki, optymalizację działań i monitorowanie ROI. Dodatkowo narzędzia te umożliwiają identyfikację trendów i zmian w zachowaniu klientów. W rezultacie marketerzy mogą dostosować strategie earned media do oczekiwań klientów i utrzymać konkurencyjną przewagę.

Raportowanie – eksport statystyk

Należy pamiętać, że korzystanie z narzędzi do monitoringu mediów to tylko jeden aspekt skutecznego analizowania i mierzenia earned media. Kluczowe jest również ustalenie celów, określenie wskaźników kluczowych wyników (KPI) zgodnych z konkretnymi celami marketingowymi oraz regularne analizowanie zebranych danych.

Aplikacja do monitorowania mediów w połączeniu z odpowiednią strategią pomogą marketerom zrozumieć skuteczność, wartość i wpływ earned media na rozwój marki. Dzięki temu można dostosować strategie, optymalizować działania i budować silną obecność marki w świecie cyfrowym.

PRZYKŁAD WYKORZYSTANIA EARNED MEDIA W KAMPANIA DIGITAL MARKETINGOWEJ

Przykładowa kampania marketingowa wykorzystująca earned media może polegać na stworzeniu angażujących i wartościowych treści, które mogą być organicznie udostępniane i propagowane przez użytkowników. Oto kilka przykładów:

Kampania hashtagowa na mediach społecznościowych

Tworzenie unikalnego i łatwego do zapamiętania hashtaga związane z marką lub konkretnym produktem. Klienci są zachęcani do udostępniania swoich opinii, doświadczeń lub zdjęć związanych z marką, korzystając z tego hashtaga. W ten sposób, pozytywne opinie i treści generowane przez użytkowników mogą rozprzestrzeniać się organicznie, zwiększając zasięg i wiarygodność marki.

Jako przykład takiego przedsięwzięcia można wskazać firmę KFC, które  wykorzystało jeden z hashtagów, #NationalFriedChickenDay, związany z ich biznesem, jakim jest sprzedaż smażonego kurczaka! Skuteczność akcji sprawiła, że stało się to corocznym rytuałem ogólnoświatowej promocji z rabatami i angażującymi perspektywami w National Fried Chicken Day.

Kampania hashtagowa
Kampania hashtagowa

Narzędzia do monitorowania mediów społecznościowych mogą śledzić i analizować liczbę i zasięg postów, w których używany jest docelowy hashtag marki. Można monitorować interakcje, takie jak polubienia, udostępnienia i komentarze, aby ocenić poziom zaangażowania użytkowników. Dodatkowo, narzędzia te mogą dostarczyć informacji na temat sentymentu w stosunku do marki, czyli czy opinie są pozytywne, neutralne czy negatywne.

Programy ambasadorskie

Tworzenie programu, w którym lojalni klienci lub influencerzy mogą stać się ambasadorami marki. Ambasadorowie mają za zadanie udostępnianie treści związanych z marką na swoich profilach społecznościowych lub blogach, dzieląc się swoimi pozytywnymi doświadczeniami i rekomendacjami. Poprzez udział ambasadorów, marka może zdobyć większą widoczność i zaangażowanie, a także budować wiarygodność poprzez autentyczne rekomendacje.

Przykład może tutaj stanowić podjęta w 2022 roku współpraca Alpro z Borysem Szycem, który promował produkty roślinne Alpro w kampanii reklamowej pod hasłem „Dla Ciebie pyszne, dla planety dobre”. W kampanii marka Alpro kierowała swój przekaz do stawiających pierwsze kroki w przejściu na roślinną dietę. W tej roli na ekranie pojawia się Borys Szyc, który momentami dość nieporadnie próbuje zrobić roślinne smoothie, czy dolać Alpro Owsiane do kawy.

W czasie kampanii aktor popełnił wpadkę, publikując post wraz z instrukcjami od reklamodawcy. Wpadka stała się viralem, ale aktor szybko edytował wpis i na prośby internautów powrócił do pierwotnej wersji postu.

Programy ambasadorskie
Programy ambasadorskie

Narzędzia do monitorowania mediów społecznościowych mogą pomóc w identyfikacji i śledzeniu aktywności ambasadorów marki. Można monitorować, jak często publikują treści związane z marką, jakie są zaangażowanie ich posty generują (np. liczba polubień, udostępnień, komentarzy), oraz jaki jest zasięg tych treści. Dodatkowo, narzędzia te mogą analizować sentyment i ton komentarzy oraz ocenić skuteczność angażowania się ambasadorów w budowanie pozytywnej reputacji marki.

Organizacja wydarzeń angażujących

Stworzenie wydarzenia, takiego jak konferencja, webinar czy konkurs, które angażuje klientów i zachęca ich do dzielenia się tym wydarzeniem z innymi. Poprzez udział w wydarzeniu, uczestnicy mogą generować pozytywne opinie, relacje i treści, które zwiększają rozpoznawalność marki i wpływają na jej reputację.

Narzędzia do monitorowania mediów mogą śledzić dyskusje i wzmianki dotyczące wydarzenia na różnych platformach. Mogą monitorować liczbę udostępnień, komentarzy i wzmianek związanych z wydarzeniem, a także zasięg tych treści. Dodatkowo, narzędzia te mogą analizować sentyment, aby ocenić ogólny odbiór wydarzenia przez uczestników i społeczność. Raporty i analiza dostarczone przez narzędzia do monitorowania mediów mogą pomóc w ocenie skuteczności wydarzenia, identyfikacji obszarów do poprawy oraz dostarczeniu wglądu w interakcje i zaangażowanie uczestników.

Programy poleceń

Wprowadzenie programu poleceń, w którym lojalni klienci otrzymują nagrody lub zniżki za polecenie marki swoim znajomym lub rodzinie. Pozytywne rekomendacje od zadowolonych klientów mogą generować earned media poprzez personal recommendations, co przekłada się na większą wiarygodność i zaufanie.

W każdym przypadku kluczowe jest tworzenie wartościowych treści i interakcji, które są w stanie zachęcić klientów do aktywnego udostępniania i propagowania marki. Earned media w takich kampaniach jest wynikiem autentycznego zaangażowania i rekomendacji, co wpływa na reputację marki i przyciąga nowych klientów.

Narzędzia do monitorowania mediów mogą również dostarczyć informacji na temat konwersji i działań podejmowanych przez osoby, które otrzymały polecenie. Można monitorować liczby kliknięć w unikalne linki polecające, rejestracji, zakupów lub innych zamierzonych działań. Dzięki temu marketerzy mogą ocenić skuteczność programu poleceń i zmierzyć wartość generowaną przez earned media.

PODSUMOWANIE

Wszystkie wymienione w artykule wskaźniki mają znaczenie dla digital marketingu z kilku powodów. Pomiar skuteczności i efektywności pozwalają marketerom ocenić skuteczność działań związanych z earned media. Dzięki nim można monitorować wyniki, śledzić postępy i dokonywać analizy danych, aby ocenić, czy działania marketingowe przynoszą oczekiwane rezultaty. To kluczowe dla podejmowania mądrych decyzji i optymalizacji działań.

Pod drugie wskaźniki dostarczają informacji na temat działań i kampanii. Pozwalają na lepsze zrozumienie, które działania są skuteczne, a które wymagają poprawy. Na podstawie wyników wskaźników marketerzy mogą dostosować strategie, korygować błędy i optymalizować swoje działania, aby osiągnąć lepsze rezultaty.

Po trzecie ROI jest kluczowy dla oceny opłacalności działań marketingowych. Pozwala na określenie, czy wydatki na earned media przynoszą odpowiedni zwrot. Dzięki temu marketerzy mogą dowiedzieć się, jakie działania są najbardziej efektywne i w jaki sposób zoptymalizować alokację budżetu marketingowego.

Następnie, w zarządzaniu reputacją i relacjami – wskaźniki takie jak udział w konwersacjach, zaangażowanie czy wirusowość pomagają marketerom ocenić, jak dobrze marka radzi sobie w kwestii reputacji i relacji z klientami. Dzięki nim można zidentyfikować, jakie treści są najbardziej angażujące i wpływowe oraz jakie działania przyczyniają się do budowy pozytywnego wizerunku marki.

Kolejną kwestią jest zrozumienie odbiorców, gdzie wskaźniki dotyczące zasięgu, wpływu na świadomość czy współprace z influencerami pozwalają na lepsze zrozumienie odbiorców i ich zachowań. Dzięki nim marketerzy mogą ocenić, jakie rodzaje treści są najbardziej przyciągające dla grupy docelowej oraz w jaki sposób osiągnąć większe zaangażowanie i interakcje z odbiorcami.

Wszystkie wymienione w artykule wskaźniki są niezwykle istotne dla digital marketingu, ponieważ umożliwiają marketerom lepsze monitorowanie, pomiar i optymalizację działań związanych z earned media. Dzięki nim można lepiej zrozumieć efektywność i wartość działań marketingowych, a także podejmować świadome decyzje mające na celu osiągnięcie sukcesu w dziedzinie marketingu cyfrowego.

Dodatkowo, narzędzia do monitorowania mediów umożliwiają marketerom lepsze zrozumienie preferencji klientów, identyfikację influencerów i liderów opinii oraz analizę działań konkurencji. W połączeniu z odpowiednią strategią, te narzędzia pozwalają marketerom tworzyć bardziej efektywne kampanie earned media, zwiększając widoczność marki, generując zaangażowanie i przyczyniając się do wzrostu sprzedaży. Regularne monitorowanie, analiza danych i optymalizacja są kluczowymi elementami sukcesu w dziedzinie earned media. Dlatego też, wykorzystanie narzędzi do monitorowania mediów stanowi niezbędny krok dla każdego marketera, który dąży do osiągnięcia optymalnych wyników w digital marketingu.

Wnioskiem jest to, że wykorzystanie narzędzi do monitorowania mediów stanowi niezbędny element oceny skuteczności i wartości earned media w digital marketingu. Pozwalają one na uzyskanie konkretnych danych, analizę trendów i preferencji klientów oraz podejmowanie odpowiednich działań. Przez ciągłe monitorowanie, analizę i optymalizację, marketerzy mogą osiągnąć większą efektywność i sukces w zakresie earned media.Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*18 stycznia 2024, Robert Sadowski

Najpopularniejsze hasztagi w 2023 roku na Instagramie i TikToku

W 2023 roku świat mediów społecznościowych przechodził nieustanne przemiany, a dwie platformy w szczególności – TikTok i Instagram ciągle kształtowały sposób dzielenia się treściami online opatrzonymi hasztagami. Dlaczego akurat TikTok i Instagram zdobywają tak wielkie uznanie wśród milionów użytkowników na całym świecie?

16 stycznia 2024, Robert Sadowski

Threads, czyli nowe dziecko Mety

Metawersum, a raczej Meta to platforma łącząca największe i najpopularniejsze serwisy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jest to również swego rodzaju ideologia i wizja przyszłości jaką próbuje przedstawić CEO Mety – Mark Zuckerberg. Jedność, uniwersalność, pierwszy pełnoprawny “cyberświat”. W lipcu Amerykanie mieli okazję poznać zupełnie nowy serwis wchodzący w skład Mety. Europa (w tym...

4 stycznia 2024, Robert Sadowski

Trendy w marketingu 2024

W świetle dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii i zmieniających się oczekiwań konsumentów, marketing w roku 2024 staje przed kolejnymi wyzwaniami i nowymi możliwościami. Przyjrzymy się kluczowym trendom, takim jak rosnąca rola sztucznej inteligencji, znaczenie zgodności z kulturą, wyzwaniom związanym z kontrolą wizerunku marki a kulturą unieważniania oraz rozwojowi miar sukcesu. Znajdziemy również odpowiedzi na pytania dotyczące...

20 grudnia 2023, Mateusz Pałka

Globalne trendy konsumenckie 2024 – na co marketerzy powinni zwrócić szczególną uwagę

Co nowego czeka nas w globalnych zachowaniach konsumentów w 2024 roku? Jaki wpływ na marketing i innowacje będą miały nadchodzące zmiany? W tekście postaramy się odpowiedzieć na pytania, które najbardziej interesują specjalistów branży komunikacji, ale i nie tylko, bo przecież każdy z nas jest konsumentem. Artykuł stworzony został na bazie wartościowego raportu Mintel 2024 Global Consumer...

1 grudnia 2023, Robert Sadowski

Czy blogerzy generują zadowalające wyniki w 2023?

Czy w związku z intensywną ekspansją platform social media blogi idą w niepamięć. Czy blogosfera ma się dobrze? Dziesięć lat obserwacji, tysiące blogerów i setki pytań – to fundamenty corocznego badania Annual Blogger Survey. Analizując dziesiątą edycję badania, zanurzymy się w dane, aby zrozumieć, czy blogerzy osiągają zadowalające wyniki w 2023 roku. Jaka jest skuteczność...