Czy blogerzy generują zadowalające wyniki w 2023?

1 grudnia 2023, Robert Sadowski

Czy w związku z intensywną ekspansją platform social media blogi idą w niepamięć. Czy blogosfera ma się dobrze? Dziesięć lat obserwacji, tysiące blogerów i setki pytań – to fundamenty corocznego badania Annual Blogger Survey. Analizując dziesiątą edycję badania, zanurzymy się w dane, aby zrozumieć, czy blogerzy osiągają zadowalające wyniki w 2023 roku. Jaka jest skuteczność dzisiejszego blogowania, jakie wyzwania stawiane są przed twórcami treści, a także w jaki sposób nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja, wpływają na proces tworzenia wartościowych postów? Oto na analiza trendów i strategii, które kształtują oblicze blogosfery w obecnej erze informacji.

Efektywność blogowania

Zaczniemy od wyników na temat ogólnej efektywności blogowania. Proszono, aby każdy z respondentów odpowiedział na pytania dotyczące swojego sukcesu. Przeszło 80% z ponad 1000 respondentów stwierdziło, że ich blog przynosi zadowalające wyniki w 2023 roku (spośród nich 26% badanych wskazało, że ich działalność generuje bardzo dobre wyniki).

Wyniki blogerów w 2023 roku

Wartym zaznaczenia jest fakt, że wyniki na przestrzeni ostatnich 10 lat nie zmieniły się znacząco. Ten sam trend dotyczy również wyzwań, przed jakimi stoją ciągle blogerzy tj. znalezienie czasu na tworzenie oraz przyciągnięcie nowych odbiorców.

Zmiany: nowe statystyki na rok 2023

W tym roku przedstawiono świeże dane dotyczące integracji sztucznej inteligencji z pracą blogerów. Od generowania pomysłów po tworzenie treści promocyjnych, 65% blogerów wykorzystuje sztuczną inteligencję w różnych obszarach. Ciekawym może być przyjrzenie się temu, w jaki sposób AI zwiększa efektywność, zamiast zastępować ludzki wkład w tworzenie treści.

Sztuka czasu: pisanie a wyniki

Ponieważ czas pozostaje największym wyzwaniem dla blogerów, zadano pytanie dotyczące czasu potrzebnego na napisanie wpisu na bloga. Średnio blogerzy poświęcają 3 godziny i 51 minut na jeden post (to wzrost o 60% w porównaniu z czasem sprzed dekady). Dane zawarte w raporcie pokazują korelację między zainwestowanym czasem a deklarowanym sukcesem (podkreślając tym samym wartość solidnej, starannie opracowanej treści).

Średni czas potrzebny na stworzenie efektywnego posta na bloga

Czas i utrzymanie zainteresowania kanałem

Rok po roku blogerzy, jako główne wyzwania wymieniają długość czasu, jaki muszą poświęcać na produkcję treści oraz trudności z przyciągnięciem nowych odwiedzających. Eksperci branżowi, podkreślają znaczenie jakości treści ponad liczbę odwiedzających. Wskazują na paradoks sukcesu polegający na skupianiu się widzów na jakości czytanej treści.

Sztuczna inteligencja w blogowaniu: szanse i rzeczywistość

W erze generatywnej sztucznej inteligencji rok 2023 to czas, w którym większość z nas uzyskała dostęp do tego potężnego narzędzia. Niemniej jednak z badań wynika, że sztuczną inteligencję wykorzystuje się głównie do generowania pomysłów (43%), a nie do pisania kompletnych artykułów (tylko 3%). Podczas gdy blogerzy eksperymentują z AI, korelacje między jej użyciem, a ogólnym sukcesem pozostają jeszcze nieuchwytne.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w blogowaniu

Ewolucja treści: długość, częstotliwość i formaty

W ciągu minionych 10 lat notuje się, że wpisy publikowane na blogach zawierają coraz więcej treści. Obecnie średni post na blogu obejmuje 1427 słów, czyli wzrost o 77% w porównaniu sprzed dekady. Długie publikacje korelują silnie z szeroko pojętym sukcesem. Wartościowe treści stanowią autorytatywne oraz rzetelne materiały.

Długość posta na blogu

Materiały zyskujące uwagę: formaty „jak zrobić…”, wizualizacje i wideo

Podczas gdy publikacje dotyczące zagadnienia „jak zrobić…” pozostają najbardziej popularnym formatem, to wyniki zawarte w raporcie pokazują spadek popularności wywiadów i zestawień. Treści zamknięte oraz obszerne przewodniki cieszą się największą popularnością, co wpływa bezpośrednio na wzrost bazy mailingowej, co stanowi powszechny cel blogerów objętych tym badaniem.

Reedycja i aktualizacje starych wpisów

Niektórzy blogerzy edytują ponownie własne prace i odświeżają stare wpisy. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zaobserwowaliśmy, że coraz więcej blogerów poważnie podchodzi do procesu reedycji. Prawie 3 razy więcej blogerów współpracuje z eksperckimi redaktorami niż w 2014 roku. To kolejny dowód na to, że blogowanie jest dziś bardziej rygorystycznym zajęciem. Stało się to poważniejszym zawodem, w którym obowiązują bardziej ugruntowane najlepsze praktyki. Współpraca z redaktorem się opłaca. Oczywiście jest wielu odnoszących sukcesy blogerów, którzy samodzielnie edytują swoje własne prace. Blogerzy współpracujący z redaktorami uzyskują coraz lepsze wyniki.

Z badania przeprowadzonego w 2017 roku wśród kupujących online w Wielkiej Brytanii wynika, że 59 procent ankietowanych kupujących stwierdziło, że złe błędy gramatyczne i ortograficzne powstrzymają ich przed dokonaniem zakupu, obawiając się, że takiej firmie nie można ufać, że zapewni wysokiej jakości, profesjonalną obsługę, więc jeśli blogerom zależy na wynikach biznesowych, a nie tylko na ruchu, muszą wykorzystać redaktorów treści.

Niektórzy blogerzy wracają i aktualizują starsze treści. Jednak każdego roku obserwujemy większy odsetek blogerów, którzy wracają do starych postów, aby je odświeżyć. I to się bardzo opłaca. Blogerzy, którzy aktualizują stare treści, dwukrotnie częściej zgłaszają sukces. Kiedy przyjrzymy się bliżej danym, widzimy, że wielu z tych blogerów zajmuje się SEO.

Jak blogerzy generują ruch i mierzą wyniki


Wszyscy blogerzy odkrywają, że najlepsza treść nie wystarczy do zwycięstwa, wygrywa najlepiej promowana treść. Jak blogerzy promują swoje treści i generują ruch? Prawie wszyscy blogerzy promują swoje treści w mediach społecznościowych. To się nie zmieniło i prawdopodobnie nigdy się nie zmieni. To szybkie, łatwe i bezpłatne. SEO i marketing e-mailingowy stały się znacznie bardziej popularne w ciągu ostatnich 10 lat. Płatna promocja i współpraca z influencerami stały się przez pewien czas bardziej popularne, ale potem działania te zmalały.

W jaki sposób blogerzy kierują ruch do swoich treści? 92% stwierdziło, że robi to przez media społecznościowe. 67% stwierdziło, że stawia na marketing e-mailowy. 66% stwierdziło, że robi SEO. 13% stwierdziło, że wykorzystuje usługi płatne. A 10% stwierdziło, że dociera do wpływowych osób.

Niektórzy blogerzy są bardzo skupieni na SEO. Blogerzy, którzy częściej zwracają uwagę na słowa kluczowe, częściej odnotowują sukces. To nie jest żadna niespodzianka. W przeciwieństwie do mediów społecznościowych i marketingu e-mailowego, wyszukiwania organiczne są często trwałym źródłem ruchu.

Z przyjemnością informujemy, że blogerzy częściej niż kiedykolwiek korzystają z analityki. Prawie jedna trzecia blogerów sprawdza skuteczność wszystkiego, co publikują. Jak często blogerzy sprawdzają statystyki? 5% stwierdziło, że nie ma dostępu do analiz. 10% stwierdziło, że nigdy/rzadko. 24% stwierdziło, że sporadycznie. 30% stwierdziło, że zwykle. A 31% stwierdziło, że zawsze. Istnieje interesujący związek między doświadczeniem blogera a wykorzystaniem analityki. Bardziej doświadczeni blogerzy chętniej korzystają z narzędzi analitycznych. Najmłodsi blogerzy zazwyczaj nie mierzą wyników.

Strategie zwycięstwa: promocja, współpraca i analiza

Na przestrzeni lat blogerzy dostosowują swoje strategie promocyjne, ze szczególnym uwzględnieniem planem działań w zakresie mediów społecznościowych, SEO i e-mail marketingu. Co ciekawe, współpraca z influencerami, choć mniej powszechna, okazuje się bardzo skuteczna w osiąganiu sukcesu. Kluczową rolę odgrywają analizy, a doświadczeni blogerzy są bardziej skłonni do korzystania z narzędzi analitycznych, podkreślając znaczenie strategii opartej na danych. Blogerzy, którzy częściej współpracują z influencerami, osiągają lepsze wyniki. Odsetek blogerów, którzy zgłaszają „dobre wyniki” w oparciu o współpracę z wpływowymi osobami: 63% stwierdziło, że zawsze (100% postów), 31% stwierdziło, że zwykle (50-90% postów), 28% stwierdziło, że czasami (10-50% postów), 21% stwierdziło, że nigdy.

Podsumowanie

Podążając śladami dziesięciu lat badań nad blogowaniem, autorzy raportu zastanawiali się, czy blogerzy naprawdę osiągają znaczące sukcesy w 2023 roku. Klucz do tych rozważań tkwi w zrozumieniu, co sukces oznacza dla każdego z nich z osobna.

Wzrost czasu poświęcanego na pisanie postów, rosnące znaczenie sztucznej inteligencji czy ewolucja formatów treści – to tylko niektóre trendy, które kształtują oblicze blogosfery. Czy dłuższe posty przynoszą większe sukcesy? Czy sztuczna inteligencja staje się nieodłącznym narzędziem każdego blogera? W minionej dekadzie zauważamy wzrost znaczenia treści długich, które stają się narzędziem budowania autorytetu i przyciągania uwagi. Wprowadzenie wizualizacji i treści wideo jako skutecznych narzędzi komunikacyjnych stanowi kolejny krok ku bardziej interaktywnemu doświadczeniu czytelnika.

Nie bez znaczenia są także zmiany w strategiach promocyjnych. Widzimy dynamiczny krajobraz mediów społecznościowych, a współpraca z influencerami zyskuje na popularności, oferując nowe możliwości dotarcia do docelowej grupy odbiorczej.

Podsumowując, analiza ostatniej dekady blogowania ukazuje, że branża ta jest dynamiczną przestrzenią, w której blogerzy muszą dostosowywać się do zmieniających się trendów i wykorzystywać narzędzia, takie jak sztuczna inteligencja. Dzięki temu blogerzy mogą lepiej zrozumieć, jakie strategie są najskuteczniejsze i jak dostosować swoje podejście, aby odnieść sukces w zmieniającym się środowisku internetowym.Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*18 stycznia 2024, Robert Sadowski

Najpopularniejsze hasztagi w 2023 roku na Instagramie i TikToku

W 2023 roku świat mediów społecznościowych przechodził nieustanne przemiany, a dwie platformy w szczególności – TikTok i Instagram ciągle kształtowały sposób dzielenia się treściami online opatrzonymi hasztagami. Dlaczego akurat TikTok i Instagram zdobywają tak wielkie uznanie wśród milionów użytkowników na całym świecie?

16 stycznia 2024, Robert Sadowski

Threads, czyli nowe dziecko Mety

Metawersum, a raczej Meta to platforma łącząca największe i najpopularniejsze serwisy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jest to również swego rodzaju ideologia i wizja przyszłości jaką próbuje przedstawić CEO Mety – Mark Zuckerberg. Jedność, uniwersalność, pierwszy pełnoprawny “cyberświat”. W lipcu Amerykanie mieli okazję poznać zupełnie nowy serwis wchodzący w skład Mety. Europa (w tym...

4 stycznia 2024, Robert Sadowski

Trendy w marketingu 2024

W świetle dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii i zmieniających się oczekiwań konsumentów, marketing w roku 2024 staje przed kolejnymi wyzwaniami i nowymi możliwościami. Przyjrzymy się kluczowym trendom, takim jak rosnąca rola sztucznej inteligencji, znaczenie zgodności z kulturą, wyzwaniom związanym z kontrolą wizerunku marki a kulturą unieważniania oraz rozwojowi miar sukcesu. Znajdziemy również odpowiedzi na pytania dotyczące...

20 grudnia 2023, Mateusz Pałka

Globalne trendy konsumenckie 2024 – na co marketerzy powinni zwrócić szczególną uwagę

Co nowego czeka nas w globalnych zachowaniach konsumentów w 2024 roku? Jaki wpływ na marketing i innowacje będą miały nadchodzące zmiany? W tekście postaramy się odpowiedzieć na pytania, które najbardziej interesują specjalistów branży komunikacji, ale i nie tylko, bo przecież każdy z nas jest konsumentem. Artykuł stworzony został na bazie wartościowego raportu Mintel 2024 Global Consumer...

1 grudnia 2023, Robert Sadowski

Czy blogerzy generują zadowalające wyniki w 2023?

Czy w związku z intensywną ekspansją platform social media blogi idą w niepamięć. Czy blogosfera ma się dobrze? Dziesięć lat obserwacji, tysiące blogerów i setki pytań – to fundamenty corocznego badania Annual Blogger Survey. Analizując dziesiątą edycję badania, zanurzymy się w dane, aby zrozumieć, czy blogerzy osiągają zadowalające wyniki w 2023 roku. Jaka jest skuteczność...