AI w marketingu: jak wykorzystać sztuczną inteligencję do zwiększenia efektywności i kreatywności

24 maja 2023, Robert Sadowski

Sztuczna inteligencja (artificial intelligence, AI) to nie tylko technologia przyszłości, ale także coraz ważniejsze rozwiązanie wykorzystywane w marketingu. AI pozwala na analizowanie i przetwarzanie ogromnych ilości danych, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania klientów, a także dostosować do nich publikowane treści i oferty. W tym artykule przedstawimy 8 przykładów zastosowania AI w marketingu, które pomogą Ci w codziennej pracy.

1. Optymalizacja treści – wykorzystanie AI do sprawdzania jakości i poprawności treści, a także dostosowywania ich do preferencji i intencji użytkowników.

Zaawansowana sztuczna inteligencja potrafi na podstawie podanych wytycznych lub pytań wygenerować tekst na dowolny temat. Narzędzia, takie jak ChatGPT, AIPRM, Jasper.ai, mogą znacznie ułatwić i usprawnić proces tworzenia i poprawiania treści zgodnych z wytycznymi SEO, czyli takich, które odpowiadają na potrzeby i zainteresowania odbiorców, a także spełniają kryteria wyszukiwarek internetowych.

Najskuteczniejsze zastosowania AI przy optymalizacji treści:

 • Tworzenie tytułów i meta opisów — AI potrafi wygenerować atrakcyjne i zoptymalizowane tytuły i meta opisy (tag Description) dla stron internetowych, na podstawie podanych słów kluczowych oraz treści. Może także dostosowywać długość i styl tekstu do celu i grupy docelowej. Na przykład, używając szablonu SEO Title and Meta Description z Jasper.ai, możemy otrzymać gotowe propozycje tytułów i meta opisów dla naszej strony.
Jasper
Jasper
 • Tworzenie nagłówków i podpunktów — ChatGPT&AIPMR może pomóc Ci w tworzeniu nagłówków i podpunktów dla Twoich artykułów lub stron internetowych, które będą atrakcyjne i zoptymalizowane pod względem SEO. Wystarczy, że zainstalujesz wtyczkę AIPRM i połączysz ją ze swoim kontem ChatGPT i możesz korzystać z bogatej ilości szablonów do tworzenia takich treści. Ponadto podane powyżej narzędzia mogą pomóc Ci również w tworzeniu spisu treści, podsumowań lub tabeli contentu, która ułatwi czytelnikom i wyszukiwarkom zrozumienie i ocenę Twoich treści.
AIPRM
AIPRM

 • Tworzenie treści — narzędzia AI do tworzenia treści to aplikacje lub platformy, które wykorzystują sztuczną inteligencję, aby pomóc w generowaniu lub poprawianiu treści w różnych celach i do wykorzystania w różnych kanałach. Niektóre z nich mogą także analizować dane o użytkownikach, słowach kluczowych i konkurencji, aby dostarczać treści idealnie dopasowane do bieżących potrzeb i zainteresowań odbiorców, a także spełniające kryteria SEO. Przykładami narzędzi AI do tworzenia treści są: ChatGPT, Jasper.ai, Writersonic, Rytr, Copysmith i MarketMuse. Przykładem takiego zastosowania AI jest wykorzystanie szablonu Blog Post Intro Paragraph z Jasper.ai, dzięki któremu możemy otrzymać od razu gotowy wstęp do naszego artykułu.

 • Poprawianie treści — możesz zastosować narzędzia AI do poprawiania treści w artykułach, reklamach, postach na blogach oraz do opisów produktów i wielu innych form. Przykładem takiego rozwiązania jest Rytr. Jest to oprogramowanie wspomagające pisanie, oparte na sztucznej inteligencji. Masz do wyboru tworzenie artykułów, tytułów, reklam, postów na media społecznościowe i wielu innych form. Do wygenerowania wystarczy wpisać krótką instrukcję i parę słów kluczowych. Aby otrzymać możliwość wygenerowania treści do 10 tysięcy znaków, wystarczy zarejestrować się za darmo w Rytr. Możesz więc bezpłatnie stworzyć kilka artykułów lub wiele reklam. Ponadto możliwe jest rozszerzenie limitu do 100 tysięcy znaków.
Rytr
Rytr
 • Tworzenie FAQ — ChatGPT potrafi tworzyć sekcje FAQ (często zadawane pytania) dla stron internetowych, na podstawie podanych słów kluczowych lub tematu. Na przykład, ChatGPT może tworzyć FAQ na podstawie wcześniej zdefiniowanych pytań i odpowiedzi lub na podstawie kontekstu rozmowy. W pierwszym przypadku wystarczy podać ChatGPT listę kilku pytań i odpowiedzi, a narzędzie wygeneruje FAQ w formie tekstowej lub graficznej. W drugim przypadku ChatGPT może przeanalizować historię rozmowy z użytkownikiem i wydobyć z niej najczęstsze lub najważniejsze pytania i odpowiedzi.

Pułapki i ograniczenia AI w optymalizacji treści:

 • Zawodność i niższa wiarygodność treści – sztuczna inteligencja nie zawsze generuje poprawne i rzetelne treści. Może popełniać błędy faktograficzne, logiczne lub etyczne, a także tworzyć treści niezgodne z prawdą lub plagiaty. Dlatego zawsze należy sprawdzać i weryfikować treści wygenerowane przez ChatGPT, a także podawać źródła informacji.
 • Brak zrozumienia i niepoprawna interpretacja treści – Narzędzia mogą niepoprawnie interpretować instrukcje lub pytania, a także nie uwzględniać kontekstu lub nacechowania emocjonalnego tekstu. Dlatego należy formułować jasne i precyzyjne komendy lub pytania dla narzędzi AI, a także sprawdzać, czy tekst jest zrozumiały i spójny.
 • Brak możliwości zoptymalizowania treści – AI nie zawsze generuje treści zoptymalizowane pod względem SEO. Może nie uwzględniać słów kluczowych, struktury tekstu, długości tekstu, czytelności tekstu, linków wewnętrznych i zewnętrznych, czy innych czynników wpływających na ranking. Dlatego należy używać narzędzi AI jako wsparcia, a nie jako zastępstwa dla tradycyjnych metod optymalizacji treści.

2. Tworzenie strategii marketingowych – wykorzystanie AI do analizy rynku, konkurencji i grupy docelowej oraz generowania rekomendacji i scenariuszy działań.

Na obecnym rynku dostępne są już narzędzia do tworzenia zautomatyzowanych strategii marketingowych. Poniżej zamieszczone zostały dwa przykłady narzędzi, które mogą pomóc w tworzeniu skutecznych uniwersalnych strategii marketingowych i kreatywnych:

 • Daydrm.aioferuje szereg funkcjonalności pozwalających na tworzenie skutecznych strategii marketingowych. Narzędzie posiada dwie funkcje: tworzenie briefów strategii marketingowych oraz opracowywanie pomysłów kreatywnych na akcje promocyjne, takie jak wydarzenie na żywo lub promocja produktów w social media. 

Aby stworzyć brief strategii marketingowej, wystarczy kilka informacji takich jak: nazwa firmy, nazwa produktu, opis grupy targetowej oraz najważniejsze atuty produktu, dzięki temu Daydrm.ai wygeneruje dla Ciebie zwięzły opis strategii marketingowej, który możesz wykorzystać w praktyce. Dodatkowo, taki brief możesz uzupełnić o pomysły kreatywne, których funkcję generowania również udostępnia Dayrm.ai. Tutaj także wystarczy podać najważniejsze informacje dotyczące ogólnego opisu produktu i narzędzie wygeneruje jak najlepszą strategię. Co więcej, pomysły kreatywne zostały opracowane dla różnych formatów treści, takich jak viral film na YouTube, wydarzenie na żywo, kampania generowana przez użytkowników na Instagramie czy nagłówki dla mediów społecznościowych, ogłoszeń, stron docelowych.

Daydrm
Daydrm

Zagrożenia związane z wykorzystaniem AI do tworzenia strategii marketingowych:

 • Utrata kontroli nad procesem decyzyjnym – AI może podejmować decyzje na podstawie danych i algorytmów, które nie zawsze są transparentne lub zgodne z wartościami i celami marki. Może to prowadzić do niepożądanych efektów, takich jak naruszenie prywatności, etyki lub zasad prawa.
 • Zwiększenie kosztów i złożoności – narzędzia wykorzystywane do automatyzacji działań, wymaga dużych ilości danych, specjalistycznego oprogramowania i sprzętu oraz wykwalifikowanego personelu do zarządzania i nadzorowania systemów. Konieczność opłacania subskrypcji każdej funkcjonalności przez firmę może stanowić obciążenie finansowe i organizacyjne, zwłaszcza tych mniejszych lub początkujących organizacji.
 • Zagrożenie dla kreatywności i różnorodności – sztuczna inteligencja może być skuteczna w odtwarzaniu sprawdzonych wzorców i schematów, ale może mieć trudności w tworzeniu nowych i oryginalnych pomysłów lub dostosowywaniu się do zmieniających się potrzeb i preferencji klientów. Może to prowadzić do utraty unikalności i wyróżnienia marki oraz ograniczenia jej potencjału rozwoju.

3.Tworzenie contentu – wykorzystanie AI do generowania pomysłów na hasła, slogany, nazwy produktów lub usług oraz wizualizacji koncepcji.

Tworzenie contentu z wykorzystaniem AI jest coraz popularniejszym trendem w marketingu internetowym. Sztuczna inteligencja może pomóc marketerom w generowaniu angażujących i spersonalizowanych treści wykorzystywanych w różnych kanałach komunikacji i skierowanych do różnych grup docelowych. Oto kilka przykładów, w jaki sposób AI może wspomóc tworzenie contentu na bloga.

Anyword wykorzystuje sztuczną inteligencję, która została przeszkolona na podstawie wydatków na reklamę o wartości 250 mln USD, aby ocenić skuteczność każdego tekstu. Narzędzie to oferuje również gotowe szablony do tworzenia treści dla różnych celów i branż.

Anyword
Anyword

AI może również pomóc w generowaniu pełnowartościowych treści na podstawie jednego polecenia lub słowa kluczowego. Na przykład, oprogramowanie do pisania Jasper.ai umożliwia tworzenie artykułów, postów na bloga, treści w mediach społecznościowych, stron sprzedaży i prawie każdego innego rodzaju tekstu cyfrowego, jaki możesz sobie wyobrazić. Jasper.ai wykorzystuje najnowsze technologie generowania języka naturalnego (NLP), aby tworzyć spójne i poprawne teksty w zaledwie kilka minut.

AI może także pomóc w tworzeniu treści edukacyjnych i informacyjnych na podstawie danych i faktów. Na przykład, narzędzie do generowania treści AI w Asystencie Contentu Semstorm pozwala tworzyć słowniczki z definicjami, bazy wiedzy, poradniki i FAQ na podstawie komend lub pytań. Narzędzie to korzysta z zaawansowanego modelu AI, który potrafi zaproponować nagłówki, treść podrozdziałów i podsumowanie artykułu.

SEMStorm
SEMStorm

Jak widać, AI może być bardzo pomocna w tworzeniu contentu na bloga. Jednak należy pamiętać, że AI nie zastąpi ludzkiej kreatywności i intuicji. Zawsze należy sprawdzać i edytować teksty wygenerowane przez AI pod kątem błędów merytorycznych i językowych. AI jest narzędziem, które może ułatwić i przyspieszyć proces tworzenia contentu, ale nie jest ono doskonałe ani nieomylne. Dlatego ważne jest, aby korzystać z tego w sposób świadomy i odpowiedzialny. Nie należy traktować generowanych treści jako źródła prawdy, ale bardziej w charakterze wsparcia i inspiracji.

4. Tworzenie treści graficznych – wykorzystanie Stable Diffusion do generowania i obróbki zdjęć, grafik oraz materiałów wideo na podstawie opisu lub szkicu.

Treści graficzne są nieodzownym elementem marketingu internetowego. Atrakcyjne i oryginalne zdjęcia, grafiki i materiały wideo przyciągają uwagę odbiorców, budują wizerunek marki i zwiększają konwersje. Tworzenie i edycja treści graficznych nie musi być trudne ani kosztowne. Sztuczna inteligencja (AI) oferuje narzędzia, które stosują zaawansowane algorytmy do generowania obrazów na podstawie tekstu lub szkicu. Jednym z takich narzędzi jest Stable Diffusion – aplikacja do tworzenia obrazów z tekstu.

Stable Diffusionnarzędzie, które wykorzystuje najnowsze technologie generowania języka naturalnego (NLP) i uczenia maszynowego (ML), aby tworzyć realistyczne i wysokiej jakości obrazy na podstawie opisu w języku naturalnym. Możesz wpisać dowolny tekst, np. „kot w kapeluszu”, „samochód sportowy na plaży” lub „portret kobiety w stylu impresjonistycznym” i otrzymać obraz odpowiadający Twojej wizji. Narzędzie to nie tylko generuje obrazy z tekstu, ale także pozwala na ich edycję i modyfikację. Możesz zmieniać kolory, rozmiary, kształty, style i inne atrybuty obrazów za pomocą prostych komend tekstowych lub rysując na obrazie. Możesz także łączyć różne obrazy ze sobą lub z innymi elementami graficznymi.

Zalety tworzenia treści graficznych z wykorzystaniem AI są oczywiste:

 • Oszczędność czasu i pieniędzy – nie musisz zatrudniać grafików, fotografów czy filmowców ani kupować drogiego sprzętu i oprogramowania
 • Nieograniczona kreatywność – możesz tworzyć dowolne obrazy z dowolnymi detalami i efektami.
 • Spersonalizowane treści – możesz dostosować obrazy do swoich potrzeb, preferencji i celów.
 • Łatwość użycia – nie musisz mieć żadnych umiejętności graficznych ani technicznych.

Wady tworzenia treści graficznych z wykorzystaniem AI są jednak również istotne:

 • Brak gwarancji jakości – obrazy generowane przez AI mogą zawierać błędy, artefakty lub niepasujące elementy.
 • Brak kontroli nad procesem – nie możesz wpływać na sposób działania algorytmu ani sprawdzić jego źródeł danych
 • Brak etyki i praw autorskich – obrazy generowane przez AI mogą naruszać prawa własności intelektualnej lub moralne innych twórców, lub osób.

Dlatego ważne jest, aby korzystać z narzędzi do tworzenia treści graficznych z wykorzystaniem AI w sposób świadomy i odpowiedzialny. Nie należy traktować AI jako źródła prawdy, ale jako wsparcia i inspiracji. Nie należy też polegać wyłącznie na AI, ale także na własnym doświadczeniu i wiedzy. AI może być wspaniałym sojusznikiem w tworzeniu treści graficznych, jeśli potrafimy wykorzystać jej potencjał i ograniczyć jej słabości.

5. Tworzenie treści audio – wykorzystanie Midjourney do konwertowania głosu na tekst i odwrotnie oraz syntezowania i modyfikowania głosu na podstawie tekstu lub obrazu osoby.

Treści wideo to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przekazanie informacji, emocji i historii w internecie. Wideo przyciągają uwagę, budzą zainteresowanie i angażują odbiorców. Ale jak stworzyć treści wideo, które będą ciekawe i wysokiej jakości? Czy trzeba mieć specjalne umiejętności, sprzęt i oprogramowanie? Czy można to zrobić prościej i szybciej?

Na szczęście istnieją narzędzia, które wykorzystują sztuczną inteligencję (AI), aby ułatwić tworzenie treści video. Dzięki nim możesz zamieniać tekst na wideo i na odwrót oraz tworzyć i edytować wideo na podstawie tekstu lub zdjęcia osoby. W tym punkcie przedstawimy trzy najlepsze narzędzia AI do tworzenia video, które możesz wypróbować. Zobacz, jakie narzędzia są dostępne dla Ciebie na wyciągnięcie ręki:

InVideo.io – nie tylko zamienia tekst na wideo, ale także pozwala na jego edycję i modyfikację. Możesz zmieniać prędkość, głośność, intonację i inne atrybuty głosu za pomocą prostych komend tekstowych lub suwaków. Możesz także łączyć różne głosy ze sobą lub z innymi elementami graficznymi. InVideo.io może także tworzyć wideo na podstawie zdjęcia osoby. Możesz wgrać dowolne zdjęcie, np. portret celebryty, polityka lub znajomego i otrzymać plik video z głosem i ruchem ust odpowiadającym wyglądowi osoby.

invideo
invideo

Simplifiedcoraz więcej firm stawia na zabawny content, który pozwoli przyciągnąć nowych klientów i takie rozwiązanie zapewnia AI Meme Generator. Możesz wpisać dowolny temat i zobaczyć, jak sztuczna inteligencja wygeneruje dla ciebie memy. Możesz również skorzystać z dodatkowych funkcji, takich jak: edycja memów, dodawanie tekstu, animacji, tworzenie podpisów i więcej. Ta strona jest darmowa do użytku dla każdego.

Simplified
Simplified

Ogólne zalety wykorzystywania AI przy tworzeniu treści wideo:

 • Szybkość i wydajność – wideo generowane przez AI są gotowe w ciągu kilku minut.
 • Elastyczność i skalowalność – możesz tworzyć wideo o różnej długości, rozdzielczości i formacie.
 • Integracja i współpraca – możesz importować i eksportować wideo z różnych źródeł i platform.

Warto również zwrócić uwagę na nieuniknione wady stosowania AI przy generowaniu treści wideo, które mogą wpłynąć na jakość i wizerunek marki:

 • Ograniczona oryginalność – opierając cały content firmy na treściach wideo generowane przez AI, marka może narazić swój wizerunek. Dlatego należy pamiętać, żeby nie polegać całkowicie na narzędziu i skupić się na tym, żebym generowane materiały wyróżniały się na tle innych oraz były opracowywane w sposób spójny.
 • Ograniczona wiarygodność – wideo generowane przez AI może być narażone na zawieranie treści bez licencji lub praw autorskich, co jest niezgodne z prawem.
 • Ograniczona dostępność – wideo generowane przez AI mogą wymagać płatnej subskrypcji lub rejestracji, co może stanowić obciążenie finansowe dla małych firm lub start-upów.

6. Automatyzacja działań marketingowych – wykorzystanie AI do automatyzowania procesów takich jak prowadzenie kampanii, influencer marketing, tworzenie newsletterów, publikacja treści, zarządzanie mediami społecznościowymi czy remarketing.

Automatyzacja działań marketingowych za pomocą AI to coraz bardziej popularne rozwiązanie w dzisiejszych czasach. W raporcie Benchmark na 2023 rok zadano pytanie dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) lub uczenia maszynowego (ML) w 2023 roku do identyfikacji influencerów lub tworzenia skutecznych kampanii. Aż 62,9% odpowiedziało twierdząco, a 25,4% stwierdziło, że być może nie. Jednakże, jeśli chcesz zautomatyzować swoje działania marketingowe za pomocą AI, masz do wyboru wiele różnych narzędzi, które mogą Ci w tym pomóc. 

 • Sales Manago — to narzędzie dla zespołów marketingowych eCommerce, które chcą lepiej poznać swoich klientów i dostarczać im spersonalizowane oferty w różnych kanałach komunikacji. Dzięki Sales Manago możesz na przykład wysyłać dynamiczne wiadomości email lub SMS na podstawie zachowania klientów na stronie internetowej, lub w aplikacji mobilnej. Poprzez opracowany silnik Machine Learning możesz również rekomendacje produktów. Jest to skuteczna pomoc przy: zwiększaniu konwersji sprzedażowej, poprzez rekomendacje produktów, mających największą szansę na zakup, tworzenie spersonalizowanych strony www dla klientów oraz dążeniu do wzrostu efektywności kampanii remarketingowych.
Sales Manago
Sales Manago
 • Ontraport – to narzędzie dla małych i średnich firm, które chcą sprawnie zarządzać swoim biznesem online i automatyzować procesy sprzedażowe i marketingowe. Dzięki Ontraport możesz na przykład tworzyć i sprzedawać kursy online, obsługiwać płatności i oferty specjalne, a także budować relacje z klientami za pomocą e-maili i SMS-ów.
Ontraport
Ontraport
 • ActiveCampaign – to platforma do tworzenia spójnej strategii marketingowej dla kontaktów i klientów. Dzięki temu możesz integrować dane z różnych źródeł, tworzyć zaawansowane procesy automatyzacji marketingowej, personalizować komunikację w różnych kanałach (email, SMS, chat), a także analizować wyniki działań marketingowych.
Active Campaign
Active Campaign
 • Pardot — to oprogramowanie do automatyzacji marketingu B2B (business-to-business), które pozwala na generowanie leadów (potencjalnych klientów), zarządzanie nimi i przekazywanie ich do sprzedaży. Dzięki Pardot możesz na przykład tworzyć kampanie email marketingowe, landing page’y (strony docelowe) i formularze kontaktowe, oceniać leady według kryteriów jakościowych i ilościowych, a także synchronizować dane z systemem CRM.
Pardot
Pardot

Zalety i wady wykorzystywania AI do automatyzacji.

Czy warto inwestować w sztuczną inteligencję w komunikacji z liderami opinii?

Najważniejsze zalety:

 • Zwiększona efektywność — dzięki automatyzacji procesów marketingowych za pomocą sztucznej inteligencji można zaoszczędzić czas i zasoby, a także zwiększyć wydajność i szybkość działania.
 • Zmniejszenie liczby błędów — za pomocą technologii AI można osiągnąć lepsze rezultaty, poprzez sprawdzanie i poprawianie jakość danych, treści i kampanii, a także unikanie pomyłek lub niedokładności.
 • Poprawa podejmowania decyzji — lepsze rozwiązania są możliwe dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji przy analizowaniu i interpretowaniu na raz wiele danych, a także przewidywaniu zachowań i trendów rynkowych.
 • Zwiększony zwrot z inwestycji — korzystając ze sztucznej inteligencji, można poprawić jakość optymalizacji strategii oraz kampanii marketingowych, a także przy mierzeniu ich skuteczność i wpływ na wyniki biznesowe.
 • Większa personalizacja — dzięki sztucznej inteligencji można lepiej poznać preferencje i potrzeby klientów, a także dostarczać im odpowiednie rekomendacje i oferty.

Wady automatyzacji działań marketingowych za pomocą AI:

 • Zwiększenie kosztów i złożoności — automatyzacja może wymagać większych inwestycji i zasobów technicznych, aby wdrożyć i utrzymywać narzędzia i systemy AI, które mogą być skomplikowane i trudne w obsłudze.
 • Zmniejszenie różnorodności i oryginalności — automatyzacja może być przyczyną zmniejszenia różnorodności i oryginalności treści, które mogą być generowane przez algorytmy lub systemy AI, które mogą nie być w stanie uwzględnić wszystkich niuansów i kontekstów kulturowych lub branżowych.
 • Zmniejszenie elastyczności i adaptacji — automatyzacja może spowodować zmniejszenia elastyczności i adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych, które mogą wymagać szybkiej reakcji lub modyfikacji procesów marketingowych, które mogą być ograniczone przez algorytmy lub systemy AI.

7. AI – Influencer marketing spersonalizowanych treści i ofert dla każdego użytkownika na podstawie jego danych i zachowań.

Sztuczna inteligencja używana do influencer marketingu to sposób na wykorzystanie potencjału liderów opinii w internecie przy zastosowaniu zaawansowanych technologii. Dzięki temu możliwe jest tworzenie treści i ofert dostosowanych do indywidualnych preferencji i potrzeb każdego użytkownika, co przekłada się na większą skuteczność działań marketingowych. Oto lista dostępnych narzędzi i platform, które oferują unikatowe rozwiązania:

 • IMAI – narzędzie do upraszczania procesu działań w influencer marketingu, dzięki technologii sztucznej inteligencji. Pomaga w wyborze odpowiednich influencerów, generowaniu treści, automatyzacji komunikacji, monitorowaniu kampanii i analizie danych.
IMAI
IMAI
 • CreatorIQ – wykorzystuje zaawansowaną analitykę i sztuczną inteligencję do pomocy w wyszukiwaniu, porównywaniu i rekomendowaniu najlepszych twórców dla danej marki. Narzędzie specjalizuje się w wyszukiwaniu szczegółowych informacji na temat działalności influencera, takich jak położenie, używane emotikony, wzmianki, charakter contentu, by jak najlepiej zidentyfikować grupę odbiorców i dopasować to do Twojej marki. Ponadto stosuje innowacyjne algorytmy sztucznej inteligencji i technologie uczenia maszynowego, dzięki czemu możesz liczyć na najnowsze informacje.
CreatorIQ
CreatorIQ

Sztuczna inteligencja w influencer marketingu. Dlaczego jest to skuteczne (ale nie bez ryzyka)? Analiza zalet i wad zastosowania AI influencer marketingu.

Zalety:

 • Większa efektywność — możesz szybciej i łatwiej znaleźć odpowiednich influencerów, dopasować treści i oferty do odbiorców, automatyzować komunikację i optymalizować kampanie.
 • Lepsza jakość — dzięki sztucznej inteligencji można lepiej sprawdzić autentyczność i zaangażowanie influencerów i ich audytoriów, wykryć oszustwa i boty, generować treści wysokiej jakości i zgodne z oczekiwaniami odbiorców.
 • Większa skala — AI pozwala dotrzeć większej liczby influencerów z różnych kanałów i branż, wykorzystać potencjał mikro- i nano-influencerów, zwiększyć zasięg i konwersję kampanii.

Wady:

 • Wysoki koszt — narzędzia mogą być drogie w zakupie i utrzymaniu, wymagać specjalistycznej wiedzy i umiejętności, a także generować dodatkowe opłaty za licencje lub subskrypcje.
 • Brak kreatywności — narzędzia do AI Influencer marketingu mogą ograniczać kreatywność i indywidualność marki lub influencera, tworzyć treści schematyczne lub nudne, a także nie uwzględniać kontekstu lub emocji odbiorców.

8. Mierzenie efektywności działań marketingowych – wykorzystanie AI do analizy wyników kampanii reklamowych, monitorowania kluczowych wskaźników oraz generowania raportów i wniosków.

MarketMuse — narzędzie analityczne i optymalizacyjne. Skupia się na obserwacji trendów oraz tworzeniu prognoz, umożliwia również analizę strategii treści. Algorytm MarektMuse posiada funkcję uczenia się maszynowego, dzięki czemu rozróżnia wszystkie publikowane treści i wydobywa informacje takie jak długość, słowo kluczowe, charakter treść tekstu itp. Pozwala to na zbadanie potencjału firmy względem konkurencji i poprawienie słabych stron.

MarketMuse
MarketMuse

Import.io — platforma, która zapewnia integrację danych internetowych opartą na chmurze. Umożliwia użytkownikom uchwycenie, przygotowanie i włączenie wszystkich nieustrukturyzowanych i częściowo ustrukturyzowanych danych internetowych do dokładnych tabeli danych. Platforma konwertuje dane do arkusza kalkulacyjnego, dzięki czemu mogą być one później wykorzystane w dowolny sposób.

import.io
import.io

Bytek.ai — strona udostępniająca narzędzie Retention AI do analizy, segmentacji i tworzenia spersonalizowanej oferty dla klientów. Retention AI pozwala na zbieranie danych o klientach z różnych źródeł, wzbogacanie ich i wykorzystywanie do tworzenia spersonalizowanych strategii marketingowych. Usługa działa na podstawie model RFM (Recency, Frequency, Monetary), który klasyfikuje klientów według ich ostatniego zakupu, częstotliwości zakupów i wartości zakupów. Retention AI integruje się z platformami: e-commerce, CMS, reklamowymi i e-mail marketingowymi, umożliwiając eksportowanie przeanalizowanych grup docelowych do tych narzędzi.

bytek
bytek

Wykorzystywanie AI do analizowania danych ma również swoje zalety i wady:

Zalety:

 • Eliminacja uprzedzeń i stronniczości — AI podejmuje decyzje oparte na danych i dowodach, a nie na emocjach, intuicji lub preferencjach, dlatego możemy mieć pewność, że będą one analizowane w sposób rozsądny.
 • Uczenie się z danych i informacji zwrotnej — mimo że AI jest stosowane na rynku od niedawna, stale się dostosowuje do zmieniających się warunków. Dzięki temu zapewnia marketerów o dokładności i aktualności wykorzystywanych danych. 

Wady:

 • Potencjalna utrata pracy ludzkiej lub zmniejszenie roli ludzkiego czynnika w procesach analitycznych i decyzyjnych.
 • Degradacja lub awaria AI z powodu błędów w kodzie, danych lub sprzęcie —  co może prowadzić do nieprawidłowych lub szkodliwych wyników.

Czy AI zrewolucjonizuje marketing w nadchodzących latach?

AI to technologia, która ma ogromny potencjał w pracy działu marketingu. Umożliwia wykorzystanie danych, personalizację i optymalizację treści i ofert, automatyzację i mierzenie działań marketingowych oraz tworzenie kreatywnych koncepcji i treści. Wydaje się, że wykorzystanie AI w marketingu będzie rosło i przynosiło wiele korzyści dla marketerów i ich klientów. Jednak należy pamiętać, że sztuczna inteligencja to dziedzina wymagająca dopracowania i ulepszania. Dlatego marketerzy powinni śledzić nowości i zmiany w tym obszarze oraz zapoznawać się z coraz bardziej zaawansowanymi funkcjami, które mogą ułatwić im pracę oraz pomóc w osiąganiu jeszcze lepszych wyniki. 

Zobacz jeszcze pomysły na wykorzystanie AI do automatyzacji prac w działach marketingu.Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*18 stycznia 2024, Robert Sadowski

Najpopularniejsze hasztagi w 2023 roku na Instagramie i TikToku

W 2023 roku świat mediów społecznościowych przechodził nieustanne przemiany, a dwie platformy w szczególności – TikTok i Instagram ciągle kształtowały sposób dzielenia się treściami online opatrzonymi hasztagami. Dlaczego akurat TikTok i Instagram zdobywają tak wielkie uznanie wśród milionów użytkowników na całym świecie?

16 stycznia 2024, Robert Sadowski

Threads, czyli nowe dziecko Mety

Metawersum, a raczej Meta to platforma łącząca największe i najpopularniejsze serwisy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jest to również swego rodzaju ideologia i wizja przyszłości jaką próbuje przedstawić CEO Mety – Mark Zuckerberg. Jedność, uniwersalność, pierwszy pełnoprawny “cyberświat”. W lipcu Amerykanie mieli okazję poznać zupełnie nowy serwis wchodzący w skład Mety. Europa (w tym...

4 stycznia 2024, Robert Sadowski

Trendy w marketingu 2024

W świetle dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii i zmieniających się oczekiwań konsumentów, marketing w roku 2024 staje przed kolejnymi wyzwaniami i nowymi możliwościami. Przyjrzymy się kluczowym trendom, takim jak rosnąca rola sztucznej inteligencji, znaczenie zgodności z kulturą, wyzwaniom związanym z kontrolą wizerunku marki a kulturą unieważniania oraz rozwojowi miar sukcesu. Znajdziemy również odpowiedzi na pytania dotyczące...

20 grudnia 2023, Mateusz Pałka

Globalne trendy konsumenckie 2024 – na co marketerzy powinni zwrócić szczególną uwagę

Co nowego czeka nas w globalnych zachowaniach konsumentów w 2024 roku? Jaki wpływ na marketing i innowacje będą miały nadchodzące zmiany? W tekście postaramy się odpowiedzieć na pytania, które najbardziej interesują specjalistów branży komunikacji, ale i nie tylko, bo przecież każdy z nas jest konsumentem. Artykuł stworzony został na bazie wartościowego raportu Mintel 2024 Global Consumer...

1 grudnia 2023, Robert Sadowski

Czy blogerzy generują zadowalające wyniki w 2023?

Czy w związku z intensywną ekspansją platform social media blogi idą w niepamięć. Czy blogosfera ma się dobrze? Dziesięć lat obserwacji, tysiące blogerów i setki pytań – to fundamenty corocznego badania Annual Blogger Survey. Analizując dziesiątą edycję badania, zanurzymy się w dane, aby zrozumieć, czy blogerzy osiągają zadowalające wyniki w 2023 roku. Jaka jest skuteczność...