Algorytm Instagrama

7 lipca 2023, Robert Sadowski

Adam Mosseri, który od pięciu lat pełni funkcję dyrektora generalnego Instagrama, zdecydował się ujawnić, w jaki sposób funkcjonuje ta platforma społecznościowa. Jak wskazuje, występuje wiele niejasności w tym zakresie i zdecydował się wesprzeć twórców na Instagramie, wyjaśniając mechanizmy aplikacji.

Instagram nie działa na podstawie jednego algorytmu, który kontroluje, co widzą, a czego nie widzą użytkownicy aplikacji. Wykorzystuje różne algorytmy, klasyfikatory i procesy, z których każdy ma własne cele. Celem zarządzających aplikacją jest jak najlepsze wykorzystanie czasu użytkowników, gdzie personalizacja doświadczeń przy użyciu technologii jest najlepszym sposobem na osiągnięcie tego. Dyrektor generalny Instagrama Mosseri podkreślił, że każda część Instagrama – feed (siatka zdjęć), Stories, Explore, Reels, wyszukiwanie i inne – posiada własny algorytm, dostosowany do sposobu korzystania przez użytkownika. Użytkownicy Instagrama często szukają swoich najbliższych przyjaciół w Stories, korzystają z funkcji Explore, aby odkrywać nowe treści i twórców, oraz bawią się w tworzeniu Reels. W różnych częściach aplikacji oceniane są różne czynniki i dodane zostały funkcje i elementy kontrolne, takie jak „Close Friends” (bliscy znajomi), „Favorites” (ulubione) i „Following” (obserwowane), które pozwalają jeszcze bardziej spersonalizować prezentowane treści.

Strona główna (Feed) – algorytm

Jak działa algorytm w głównym feedzie? Pierwszym krokiem jest wyświetlanie najnowszych postów od osób, które obserwujemy, oraz postów z kont, których nie obserwujemy, ale które mogą nas zainteresować według Instagrama. Adam Mosseri wyjaśnia, że algorytm uwzględnia różne czynniki. Bierze pod uwagę to co ostatnio obserwowaliśmy i polubiliśmy, aby spersonalizować nasz feed i znaleźć równowagę między treściami od obserwowanych kont, a treściami od nieobserwowanych profili, które mogą nas zainteresować.

Dodatkowo algorytm bierze pod uwagę preferowane przez nas formaty treści. Na przykład, jeśli lubimy zdjęcia, to w większej ilości zobaczymy właśnie fotografie. Mosseri określa te czynniki jako „sygnały” feedu. Sygnały te obejmują różne elementy, takie jak czas udostępnienia posta, urządzenie z którego korzystamy z Instagrama (telefon, tablet czy internet) oraz częstotliwość oglądania filmów.

Najważniejsze sygnały w feedzie, w kolejności ich ważności, to:

1. Aktywność użytkownika – polubione, udostępnione, zapisane lub skomentowane posty pomagają zrozumieć, czym możemy się zainteresować.

2. Informacje o poście – popularność posta, liczba polubień, tempo wzrostu interakcji (polubienia, komentarze, udostępnienia) oraz informacje o samej treści, takie jak czas publikacji i lokalizacja.

3. Informacje o osobie, która opublikowała – jak interesująca jest dla nas dana osoba, na podstawie interakcji z nią w ostatnich kilku tygodniach.

4. Historia naszych interakcji z daną osobą – czy często komentujemy posty danej osoby, co pomaga ustalić nasze zainteresowanie jej treściami.

Na podstawie tych informacji Instagram tworzy prognozy dotyczące prawdopodobieństwa interakcji z postem na różne sposoby. Istnieje kilkanaście prognoz, które szczegółowo analizują takie czynności jak spędzenie kilku sekund na postach, skomentowanie, polubienie, udostępnienie czy kliknięcie na zdjęcie profilowe. Im większe jest prawdopodobieństwo, że podejmiemy jakąś interakcję, tym wyżej w naszym feedzie zobaczymy dany post.

Algorytm stale dostosowuje sygnały i prognozy, pracując nad lepszym dostarczaniem treści, które nas interesują.

Strona główna – Feed

Algorytm Instagrama przesuwa niżej posty naruszające zasady serwisu. Adam Mosseri, szef Instagrama, ujawnia, że algorytm Instagrama stara się ograniczać wyświetlanie wielu postów z rzędu pochodzących od tej samej osoby lub zbyt wielu sugerowanych postów jednego po drugim. Istnieje również działanie algorytmu, które przesuwa niżej w aktualnościach i relacjach posty, które mogą naruszać zasady serwisu, zostały ocenione negatywnie przez zewnętrzne weryfikatory faktów lub zostały zgłoszone przez użytkowników.

Relacje (Stories) – algorytm

W przypadku stories (historii), algorytm również uwzględnia historie od obserwowanych kont. Jak tłumaczy Mosseri, proces ten zaczyna się od wyświetlania historii od kont, które obserwujemy, a usuwa te, które łamią „wytyczne społeczności” Instagrama. Następnie analizuje różne sygnały, takie jak przeglądanie historii (jak często przeglądamy historie danego konta, aby algorytm mógł nadać priorytet historiom z kont, których nie chcemy przegapić), zaangażowanie w historie (np. polubienia lub wiadomości na czacie) oraz relacje (czy jesteśmy związani z autorem historii, czy to rodzina lub przyjaciele).

Na podstawie tych sygnałów Instagram tworzy prognozy dotyczące historii, które użytkownik uznaje za bardziej istotne i wartościowe. Dzięki tym prognozom algorytm decyduje, które historie będą wyświetlane w relacjach, aby dostarczyć treści, które są najbardziej interesujące dla użytkownika.

Relacje – Stories

Kanał „Eksploruj” (Explore) – algorytm

Podobnie działa narzędzie „Eksploruj” w Instagramie, które umożliwia użytkownikom odkrywanie nowych treści. Siatka „Eksploruj” składa się z rekomendacji zdjęć i filmów, które są przeglądane i wybrane dla użytkownika spośród kont, których jeszcze nie obserwuje. Aby znaleźć treści, które mogą go zainteresować, Instagram analizuje wcześniejszą aktywność użytkownika, taką jak polubienia, zapisywanie, udostępnianie i komentowanie postów. Po zebraniu grupy zdjęć i filmów, które mogą być interesujące, są one sortowane według stopnia zainteresowania.

Najważniejsze sygnały, na które Instagram zwraca uwagę, to informacje o konkretnym poście. Analizuje się, jak popularny wydaje się post, uwzględniając liczbę i szybkość interakcji takich jak polubienia, komentarze, udostępnienia i zapisywanie posta. Istotne są również działania użytkownika w sekcji „Eksploruj”. Algorytm bierze pod uwagę posty, które użytkownik polubił, zapisał, udostępnił lub skomentował, oraz interakcje z postami w „Eksploruj” w przeszłości. Jeśli użytkownik reaguje na określony typ posta, Instagram stara się pokazać więcej podobnych treści, które odpowiadają temu, z czym użytkownik wchodził w interakcje.

Historia interakcji użytkownika z osobą, która opublikowała post, również ma znaczenie. Nawet jeśli użytkownik nigdy nie słyszał o danej osobie, jeśli wcześniej nawiązywał interakcje z nią, Instagram rozumie, że treści udostępniane przez tę osobę mogą go zainteresować. Informacje dotyczące samej osoby, która opublikowała post, takie jak liczba interakcji z nią w ciągu ostatnich kilku tygodni, są również brane pod uwagę.

W oparciu o te sygnały, Instagram tworzy spersonalizowane prognozy, które określają, które treści zostaną wyświetlone w sekcji „Eksploruj”, aby dostarczyć użytkownikom treści, które są najbardziej interesujące i dopasowane do ich preferencji.

Kanał Eksploruj – Explore

Adam Mosseri na Instagramie: „How the “Algorithm” Works 📝 Today I wanted to provide some additional clarity around how we rank things here on Instagram: – “The…”

Rolki (Reels) – algorytm

Algorytm rolki na Instagramie również korzysta z różnych sygnałów i prognoz, aby dostarczyć użytkownikom treści, które są najbardziej interesujące i angażujące. Proces selekcji rolki jest podobny do sekcji „Eksploruj” i inne rolki, które są pochodzenia kont, które użytkownik nie obserwuje, są przedstawiane na podstawie przewidywanego zainteresowania użytkownika.

Aby znaleźć rolki, które mogą być interesujące, Instagram przeprowadza ankiety wśród użytkowników, pytając ich, czy uważają daną rolkę za warta czasu i rozrywki. Na podstawie opinii użytkowników, Instagram stara się lepiej zrozumieć, co dostarcza ludziom przyjemność i rozrywkę.

Najważniejsze prognozy, które są tworzone, to prawdopodobieństwo ponownego udostępnienia rolki, obejrzenia jej do końca, polubienia i przejścia na stronę z dźwiękiem. Algorytm bierze pod uwagę różne sygnały, w tym aktywność użytkownika, takie jak filmy, które ostatnio polubił, zapisał, udostępnił lub skomentował. Ponadto, historia interakcji użytkownika z osobą, która opublikowała rolkę, również ma znaczenie. Jeśli użytkownik wcześniej nawiązywał interakcje z daną osobą, Instagram rozumie, że treści, które ta osoba udostępnia, mogą go zainteresować. Informacje dotyczące samej rolki, takie jak ścieżka dźwiękowa, elementy wizualne, popularność, są również brane pod uwagę.

Instagram stara się ograniczyć widoczność niektórych rodzajów rolki. Przykładowo, rolki o niskiej rozdzielczości, z znakami wodnymi, wyciszone, zawierające obramowania lub z większością tekstu, mogą być mniej widoczne dla użytkowników. Również rolki skupiające się na kwestiach politycznych lub które zostały już wcześniej opublikowane na Instagramie mogą mieć mniejszy zasięg.

Wszystkie te czynniki są brane pod uwagę przez algorytm, aby zapewnić użytkownikom jak najbardziej interesujące i dopasowane treści w sekcji rolki.

Rolki – Reels

Jak wpływać na algorytm Instagrama?

Istnieją różne sposoby, które umożliwiają użytkownikom Instagrama wpływanie na to, co widzą w serwisie. 

Oto kilka wskazówek podanych przez Adama Mosseri, szefa Instagrama:

Spersonalizuj swój kanał i relacje: Możesz dodawać konta do listy ulubionych, aby zapewnić sobie, że nie przegapisz treści tych kont. Nowe posty z ulubionych kont będą wyświetlane wyżej w Twoim kanale. Możesz także dostosować swój kanał tak, aby wyświetlał tylko treści z ulubionych kont lub kont, które obserwujesz. Obserwowane konta pokazują ostatnie 30 dni postów w porządku chronologicznym.

Odstawianie rekomendacji na 30 dni: Jeśli chcesz odpocząć od sugerowanych postów, możesz odłożyć wszystkie rekomendacje na 30 dni. Możesz wybrać swoich bliskich przyjaciół i udostępniać posty tylko tym najbliższym osobom. Możesz również wyciszyć osoby, które Cię nie interesują. Możesz wyciszyć wpisy w aktualnościach, stories, wiadomościach lub notatkach, jeśli nie chcesz widzieć tego, co udostępniają, ale wciąż wahasz się zrezygnować z obserwowania ich. W ten sposób osoby nie będą wiedziały, że je wyciszyłeś. Możesz przestać obserwować jakiekolwiek konto w dowolnym momencie, a osoba, która przestała być obserwowana nie zostanie o tym poinformowana.

Odpowiadanie na ankiety z Instagrama: Ankiety z pytaniem „czy ten post jest wart twojego czasu?” są wykorzystywane do poprawy rekomendacji w serwisie. Odpowiadanie na te ankiety daje Instagramowi informacje zwrotne na temat preferencji użytkowników.

Poprawianie swoich rekomendacji: Możesz dostosować kontrolę treści wrażliwych do swoich preferencji. Możesz oznaczyć „nie interesuje mnie” w polecanych postach, aby Instagram nie wyświetlał ci treści, które Ci się nie podobają. Instagram testuje również opcję oznaczania „zainteresowany” w polecanych postach. Możesz ukrywać sugerowane posty zawierające określone słowa, frazy lub emotikony, których nie chcesz widzieć. Jeśli uważasz, że treści naruszają zasady Instagrama, możesz zgłosić je za pomocą narzędzia do zgłaszania. Możesz zgłosić dowolny post lub profil na Instagramie. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego widzisz określone treści, możesz dotknąć trzech kropek w prawym górnym rogu obok treści i wybrać opcję „Dlaczego widzisz ten post/reklamę”. Dzięki temu dowiesz się, dlaczego dana treść została ci zaprezentowana i jakie czynniki wpłynęły na jej wyświetlenie w Twoim feedzie.

Algorytmy Instagrama są stale ulepszane i dostosowywane do preferencji użytkowników. Dlatego ważne jest, aby aktywnie korzystać z opcji personalizacji i udzielać informacji zwrotnych poprzez ankiety oraz zgłaszanie treści naruszających zasady. Twoje interakcje i preferencje mają wpływ na to, jakie treści widzisz w serwisie.

Warto również pamiętać, że algorytm Instagrama opiera się na wielu czynnikach, takich jak popularność postów, interakcje innych użytkowników, historia twojej aktywności i relacje z kontami, których obserwujesz. Dlatego warto świadomie korzystać z serwisu, aby dostosować swoje doświadczenie do swoich zainteresowań i preferencji.

Podsumowując, istnieje kilka sposobów, w jaki użytkownicy Instagrama mogą wpływać na to, co widzą w serwisie. Możesz spersonalizować swój kanał, wyciszać lub przestać obserwować nieinteresujące konta, udzielać informacji zwrotnych poprzez ankiety i zgłaszanie treści naruszających zasady. Dzięki tym działaniom możesz lepiej dostosować treści na Instagramie do swoich preferencji i cieszyć się bardziej satysfakcjonującym doświadczeniem w serwisie.

Szef Instagrama rozwiewa popularny mit

To, co Adam Mosseri podkreślił, jest istotne dla zrozumienia funkcjonowania Instagrama. Oświadczenie szefa Instagrama ma na celu rozwianie popularnego mitu dotyczącego shadowbanningu, czyli ukrytego blokowania lub ograniczania wyświetlania pewnych postów, zwłaszcza reklam. Mosseri podkreślił, że Instagram nie blokuje treści, aby zmusić ludzi do płacenia za reklamy. Zamiast tego, ich celem jest zapewnienie twórcom możliwości dotarcia do odbiorców i rozwijania się na platformie.

W dalszej części wypowiedzi Mosseri podkreślił, że istotne jest tworzenie angażujących treści i współpraca z innymi twórcami o podobnej tematyce. Również oryginalność została wymieniona jako kluczowy czynnik. Mosseri zapowiedział, że Instagram chce skupić się na treściach tworzonych przez osobistości, a nie na agregatorach treści, które opierają się głównie na memach innych osób.

Te informacje potwierdzają, że istnieje wiele czynników, które wpływają na widoczność postów na Instagramie, takich jak angażowanie się w różnorodne treści, analizowanie statystyk, współpraca z innymi twórcami i tworzenie oryginalnego contentu. Istotne jest również zrozumienie, że algorytmy Instagrama są dynamiczne i ciągle ewoluują, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenie dla użytkowników.

Wypowiedź Mosseriego potwierdza również, że istnieje różnica między treściami organicznymi a postami sponsorowanymi. Jednak posty sponsorowane nie są ukrywane ani ograniczane w zasięgu, co ma na celu promowanie uczciwej konkurencji i dostarczanie wartościowych treści dla użytkowników.

Podsumowując wypowiedź szefa Instagrama, Adama Mosseriego, odnosi się do kilku istotnych aspektów dotyczących wpływu na widoczność postów i rozwiewa popularne mity związane z shadowbanningiem i płaceniem za zwiększenie zasięgu. Istotne jest tworzenie angażujących i oryginalnych treści oraz korzystanie z narzędzi dostępnych na Instagramie, takich jak analiza statystyk i współpraca z innymi twórcami, aby zwiększyć swoją widoczność na platformie.Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*18 stycznia 2024, Robert Sadowski

Najpopularniejsze hasztagi w 2023 roku na Instagramie i TikToku

W 2023 roku świat mediów społecznościowych przechodził nieustanne przemiany, a dwie platformy w szczególności – TikTok i Instagram ciągle kształtowały sposób dzielenia się treściami online opatrzonymi hasztagami. Dlaczego akurat TikTok i Instagram zdobywają tak wielkie uznanie wśród milionów użytkowników na całym świecie?

16 stycznia 2024, Robert Sadowski

Threads, czyli nowe dziecko Mety

Metawersum, a raczej Meta to platforma łącząca największe i najpopularniejsze serwisy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jest to również swego rodzaju ideologia i wizja przyszłości jaką próbuje przedstawić CEO Mety – Mark Zuckerberg. Jedność, uniwersalność, pierwszy pełnoprawny “cyberświat”. W lipcu Amerykanie mieli okazję poznać zupełnie nowy serwis wchodzący w skład Mety. Europa (w tym...

4 stycznia 2024, Robert Sadowski

Trendy w marketingu 2024

W świetle dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii i zmieniających się oczekiwań konsumentów, marketing w roku 2024 staje przed kolejnymi wyzwaniami i nowymi możliwościami. Przyjrzymy się kluczowym trendom, takim jak rosnąca rola sztucznej inteligencji, znaczenie zgodności z kulturą, wyzwaniom związanym z kontrolą wizerunku marki a kulturą unieważniania oraz rozwojowi miar sukcesu. Znajdziemy również odpowiedzi na pytania dotyczące...

20 grudnia 2023, Mateusz Pałka

Globalne trendy konsumenckie 2024 – na co marketerzy powinni zwrócić szczególną uwagę

Co nowego czeka nas w globalnych zachowaniach konsumentów w 2024 roku? Jaki wpływ na marketing i innowacje będą miały nadchodzące zmiany? W tekście postaramy się odpowiedzieć na pytania, które najbardziej interesują specjalistów branży komunikacji, ale i nie tylko, bo przecież każdy z nas jest konsumentem. Artykuł stworzony został na bazie wartościowego raportu Mintel 2024 Global Consumer...

1 grudnia 2023, Robert Sadowski

Czy blogerzy generują zadowalające wyniki w 2023?

Czy w związku z intensywną ekspansją platform social media blogi idą w niepamięć. Czy blogosfera ma się dobrze? Dziesięć lat obserwacji, tysiące blogerów i setki pytań – to fundamenty corocznego badania Annual Blogger Survey. Analizując dziesiątą edycję badania, zanurzymy się w dane, aby zrozumieć, czy blogerzy osiągają zadowalające wyniki w 2023 roku. Jaka jest skuteczność...