Czerniak w świadomości internautów – badanie Newspoint i IQS dla Fundacji Rak’n’Roll

26 października 2016, Paulina Pocheć

Sezon urlopowy dobiegł końca. Przyszedł czas na podsumowania. W ubiegłym tygodniu odbył się XII Zjazd Rady Naukowej Akademii Czerniaka. W konferencji udział wzięli m.in. przedstawiciele Fundacji Rack‘n’Roll, którzy opowiadali o kampanii „CZERNIAK to może być TO. Sprawdź TO!”. Czerniak w świadomości internautów to wspólne badanie firmy Newspoint oraz agencji badawczej IQS dla Fundacji Rack‘n’Roll.

Każdego roku na świecie rozpoznawanych jest 130 000 przypadków tego schorzenia. W Polsce czerniaka rozpoznaje się niestety zbyt późno, w konsekwencji 1 na 3 pacjentów umiera z powodu tej choroby – mówi Joanna Łojko, Dyrektor Zarządzająca, Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj Życie!. Świadomość społeczeństwa na temat czerniaka sukcesywnie rośnie. W 2015 roku jedynie 69% badanych wiedziało, że jest to nowotwór skóry, dziś jest to już 81%.

Badanie opinii internautów

Według respondentów najczęstszą przyczyną występowania nowotworu jest zbyt długie przebywanie na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry przed promieniowaniem UV. Coraz większy procent społeczeństwa ma świadomość czynników, które zwiększają ryzyko zachorowalności na czerniaka. To sukces prowadzonych kampanii edukacyjnych – mówi prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Akademii Czerniaka. Dodaje również, że kluczowym elementem w walce z nowotworem jest profilaktyka. Czerniak odpowiednio wcześnie zdiagnozowany, daje możliwość niemal całkowitego wyleczenia. Dlatego ważna jest profilaktyka: ochrona przed słońcem, regularne oglądanie skóry oraz konsultacja ze specjalistą w przypadku znalezienia niepokojącej zmiany. Nowotwory mogą być wyleczalne, ale kluczem sukcesu jest czas diagnozy i podjęcia szybkiego leczenia. Dlatego trzeba  posiadać co najmniej podstawową wiedzę o tym czym są nowotwory, jak się mogą objawiać, a co więcej – w jaki sposób można im zapobiegać – dodaje Katarzyna Furman z agencji badawczej IQS.

Badanie buzz’u internetowego

W internecie również pojawia się wiele dyskusji i informacji na temat czerniaka. Od stycznia do lipca 2016 roku w polskich serwisach www pojawiło się ponad 1800 publikacji na temat nowotworu. Materiały dotyczyły głównie profilaktyki oraz kampaniach społecznych. Najwięcej informacji pojawiło się 12. maja, czyli w Europejskim Dniu Czerniaka. Artykuły, które pojawiły się wówczas w serwisach informacyjnych, zaowocowały buzz’em w social media. Internauci czytając o chorobie, często w kolejnym kroku poszukują dodatkowych informacji na forach i w serwisach społecznościowych, sami chętnie włączają się w dyskusję – mówi Robert Stalmach, CEO Newspoint. Dlatego niemal trzykrotnie częściej niż w serwisach informacyjnych, o czerniaku wzmiankowało się w polskim social media. Najwięcej, bo blisko 68% treści na temat nowotworu opublikowały kobiety, głównie na Facebooku. Zazwyczaj były to posty neutralne, ponieważ większość z nich napisały osoby interesujące się tematyką nowotworów, nie zaś sami chorzy lub ich bliscy.

Wzrost ilości materiałów na temat czerniaka jest także wynikiem akcji społecznych realizowanych przez różne organizacje. Jedna z najdłużej realizowanych w Polsce jest kampania pt. „Znamię! Znam je?”, organizowana przez Akademię Czerniaka, która wyszła również z inicjatywą wprowadzenia ograniczeń w dostępie do solariów dla osób poniżej 18 roku życia.

Poniżej znajduje się szczegółowy raport oraz infografika dotyczące świadomości internautów na temat czerniaka.

https://www.newspoint.pl/app/uploads/2017/09/czerniak-w-swiadomosci-internautow_raport-min.pdfZostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*18 maja 2022, Robert Sadowski

Konkurs Eurowizja 2022 [infografika]

66. Konkurs Piosenki Eurowizji został rozegrany 10, 12 i 14 maja 2022 w hali PalaOlimpico w Turynie. Wielki finał odbył się w sobotę 14 maja o godzinie 21:00. Głosami publiczności zwycięzcą tej edycji Eurowizji zostali reprezentanci Ukrainy. Zespół Kalush Orchestra zachwycił wszystkich utworem „Stefania”. Reprezentant Polski – Krystian Ochman – zajął 12. miejsce.

9 marca 2022, Robert Sadowski

Konflikt zbrojny na Ukrainie [infografika]

Konflikt zbrojny na Ukrainie wzbudza ogromne zainteresowanie w mediach. Powstają tysiące artykułów, użytkownicy social media bardzo żywiołowo komentują przebieg agresji, wyrażają swój sprzeciw, deklarują pomoc, zbiórki darów i wyrażają gesty solidarności z Ukrainą. Postanowiliśmy dokładnie przeanalizować wszystkie opinie na ten temat i stworzyliśmy infografikę.

5 stycznia 2021, Robert Sadowski

Finał plebiscytu Słowo Roku 2020

Plebiscyt Uniwersytetu Warszawskiego na Słowo Roku stał się cyklicznym wydarzeniem. Za nami kolejna, dziesiąta już edycja. Dzisiaj poznaliśmy wyniki konkursu na najważniejsze słowo ostatnich 12 miesięcy.

16 października 2020, Robert Sadowski

Iga Świątek wygrywa nie tylko na korcie – zyskuje 85 tys. publikacji i 6,5 mln PLN AVE

Rok 2020 jest bardzo trudny dla świata sportu. Do zmagań z własnymi rekordami, czasem, przeciwnikami, słabościami, doszedł jeszcze koronawirus i światowa epidemia. Ta ciągła niepewność, czy zawody się odbędą, czy będzie gdzie trenować i czy organizm jest na tyle odporny, by temu wszystkiemu podołać? Nurtujące pytania, czy oby nie jestem zarażony, co wykażą testy, czy...

30 stycznia 2019, Kamil Kalinowski

Żryj czy żyj – Nadwagi i otyłości Polaków [infografika]

Wiele było kampanii społecznych dotyczących otyłości w Polsce. Nie każda jednak zebrała taki rozgłos jak ostatnia kampania „Jedz Ostrożnie!”,  organizowana w ramach 19. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS. Przeanalizowaliśmy głos internautów oraz opinie na ten temat.