Deinfluencering: kiedy influencerzy mówią STOP zakupom – nowy trend czy puste slogany?

12 lipca 2023, Robert Sadowski

Sieci społecznościowe są pełne influencerów, którzy namawiają swoich fanów do zakupu określonych produktów. W odpowiedzi na to zjawisko pojawiła się grupa deinfluencerów, którzy przejawiają odwrotne zachowania – odradzają zakupy. 

Niektórzy twórcy działający w mediach społecznościowych zauważają, że część deinfluencerów, zamiast promować konkretne produkty danej marki, odradza ich zakup, a czasami poleca alternatywne produkty. Nie jest jasne, czy robią to bezinteresownie, czy też otrzymują wynagrodzenie od konkurencyjnych firm, które mają interes w szkodzeniu reputacji rywali.

Specjaliści z branży zauważają jednak, że trudno jest uznać za deinfluencera osobę, która po prostu odradza zakup jednego produktu i poleca inny. To bardziej stanowi nieco inną formę bycia influencerem niż typowy deinfluencer.

Kim są deinfluencerzy?

Deinfluencering to stosunkowo nowe zjawisko w świecie marketingu, które narodziło się w odpowiedzi na rosnące zaniepokojenie konsumenckie dotyczące autentyczności i wiarygodności influencerów. Deinfluencerzy to osoby, które świadomie odwracają się od tradycyjnego modelu influencer marketingu, aby skupić się na demaskowaniu manipulacji, krytyce praktyk marketingowych i promowaniu większej przejrzystości w komunikacji społecznościowej. Ich celem jest rozbicie fasady wyidealizowanego stylu życia przedstawianego przez influencerów i uświadomienie obserwatorom, że za tym wszystkim kryje się często sponsorowana i zafałszowana rzeczywistość.

Tradycyjny model influencer marketingu opiera się na współpracy influencerów z markami w celu promowania ich produktów lub usług w zamian za wynagrodzenie. Influencerzy często tworzą treści, które są starannie zaplanowane, estetyczne i idealnie dopasowane do wizerunku marki. Ich rola polega na inspirowaniu i przekonywaniu obserwatorów do zakupu produktów lub identyfikowania się z marką.

Deinfluencerzy różnią się od tradycyjnych influencerów, ponieważ skupiają się na demaskowaniu i krytycznym podejściu do tych praktyk marketingowych. Zamiast promować produkty i idealne wizerunki, deinfluencerzy często stawiają sobie za cel odkrywanie ukrytych aspektów, pokazywanie kulisy życia influencerów i podważanie ich autentyczności. Poprzez swoją działalność chcą wpływać na świadomość społeczeństwa i budować większą transparentność w komunikacji marketingowej.

Wpływ mediów społecznościowych na nasze życie również się zmienia. Z początku były one postrzegane jako platformy, na których ludzie dzielą się autentycznymi historiami i inspirują innych. Jednak w miarę jak influencer marketing się rozwijał, pojawiły się wątpliwości, co do autentyczności prezentowanych treści. To doprowadziło do przejścia od idealizacji influencerów do zainteresowania ich prawdziwym życiem i ich zdolności do krytycznego spojrzenia na społeczność influencerów.

Dlaczego deinfluencering stał się modny? Przesunięcie uwagi na autentyczność i rzeczywiste wartości

Jednym z głównych powodów, dla których deinfluencering stał się modnym trendem, jest zmęczenie konsumentów tradycyjnymi influencerami i ich idealizowanymi wizerunkami. Wielu obserwatorów zauważyło, że influencerzy często prezentują perfekcyjne, retuszowane zdjęcia, promują luksusowe produkty i prowadzą życie pełne przyjemności. Jednak takie idealizowane obrazy rzadko odzwierciedlają rzeczywistość większości ludzi. To prowadzi do poczucia rozczarowania i nie autentycznego doświadczenia, które ostatecznie wpływa na zaufanie do influencerów.

Wraz z rozwojem społecznościowych mediów, konsumentom zależy coraz bardziej na autentyczności i rzeczywistych wartościach. Widząc coraz większą liczbę sponsorowanych treści i ukrytej reklamy, zaczynają oczekiwać większej przejrzystości i uczciwości ze strony influencerów. Deinfluencerzy wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom, koncentrując się na demaskowaniu manipulacji i prezentowaniu prawdziwych aspektów życia.

Zmęczenie tradycyjnymi influencerami i przesunięcie uwagi na autentyczność oraz rzeczywiste wartości przyczyniły się do wzrostu popularności deinfluenceringu. Konsumentom zależy na bardziej realistycznych i prawdziwych treściach, które oddają różnorodność i autentyczność ludzkiego doświadczenia.

W ciągu ostatnich lat mieliśmy wiele przypadków, w których influencerzy zostali ujawnieni, jako osoby angażujące się w nieuczciwe praktyki. Może to obejmować kupowanie fałszywych obserwujących, lajków czy komentarzy, udawanie korzystania z produktów czy promowanie niebezpiecznych lub nielegalnych substancji. Takie skandale negatywnie wpływają na reputację całej branży influencer marketingu i powodują utratę zaufania ze strony odbiorców. Można tu przytoczyć case Belle Gibson – stała się jednym z najbardziej głośnych przypadków deinfluencera. Twierdziła, że pokonała raka dzięki zdrowemu stylowi życia i dietom, co przyciągnęło ogromną uwagę mediów i liczne obserwujące. Okazało się jednak, że było to kłamstwo, a Belle nie miała żadnej diagnozy raka. W rezultacie straciła zaufanie swoich obserwujących i ostatecznie została ukarana przez sąd. 

Za kolejny przykład może posłużyć Caroline Calloway – zyskała popularność jako influencerka na Instagramie, dzieląc się swoim życiem i historiami z podróży. Jednak później odkryto, że część jej opowieści była zmyślona lub przekształcona. Wiele osób poczuło się oszukanych i zaczęło kwestionować autentyczność jej treści. 

Trzeci przypadek dotyczy Essena O’Neill. Znana influencerka z Australii zyskała znaczną popularność dzięki swoim postom o modzie i stylu życia na Instagramie. Jednak nagle ogłosiła, że wycofuje się z mediów społecznościowych, twierdząc, że było to niezdrowe i nieautentyczne środowisko. W swoich postach odsłoniła kulisy swojej działalności influencerki, ujawniając manipulacje i presję, które towarzyszyły byciu influencerem.

Przykłady te pokazują, jak nieuczciwość, brak autentyczności i manipulacja były obecne w przypadkach niektórych influencerów. Takie incydenty podważają zaufanie odbiorców i prowadzą do rosnącej świadomości społecznej na temat problemów związanych z influencer marketingiem. To również przyczynia się do wzrostu popularności deinfluenceringu, gdzie ludzie poszukują bardziej uczciwych i autentycznych źródeł inspiracji i informacji.

Wyniki badania Edelman Trust Barometr wskazują na spadek zaufania do influencerów, jako grupy zawodowej i podkreślają potrzebę autentyczności oraz przejrzystości w komunikacji. Raport pokazuje, że tylko 34% respondentów ufa influencerom, podczas gdy 63% twierdzi, że nie wie, czy powinno im ufać.

Zaufanie do influencerów

Te problemy z zaufaniem do influencerów mają istotny wpływ na branżę influencer marketingu. Marki i agencje zaczynają uważniej wybierać influencerów, biorąc pod uwagę nie tylko liczbę obserwujących, ale także ich autentyczność, zaangażowanie i reputację. Odbiorcy z kolei stają się bardziej krytyczni i wymagający, szukając prawdziwych i wartościowych treści, które rzeczywiście spełniają ich potrzeby i oczekiwania.

Przykłady marek i influencerów, którzy skutecznie budują zaufanie

Wraz z pojawieniem się deinfluenceringu, wiele marek i influencerów zrozumiało konieczność budowania autentycznego zaufania wśród swojej społeczności. Oto kilka przykładów marek i influencerów, którzy skutecznie realizują tę strategię: 

Patagonia: Ta marka odzieżowa od lat konsekwentnie promuje zrównoważony rozwój, ochronę środowiska i etyczną produkcję. Współpracuje z influencerami, którzy podzielają te wartości, co buduje zaufanie wśród konsumentów. Patagonia angażuje się również w działania społeczne, organizując kampanie na rzecz ochrony przyrody i edukując swoją społeczność. 

Jamie Oliver: Znany szef kuchni i influencer od lat promuje zdrowe odżywianie i domowe gotowanie. Jego autentyczność, pasja i zaangażowanie w propagowanie zdrowego stylu życia przyciągają i budują zaufanie społeczności. Jamie Oliver również angażuje się w działania społeczne, takie jak walka z otyłością czy edukacja żywieniowa. 

Dove: Marka Dove słynie z kampanii promujących pozytywne ciało i akceptację siebie. Dove współpracuje z różnymi influencerami, którzy podzielają tę misję i promują pozytywny wizerunek ciała. Ich kampanie mają na celu budowanie pewności siebie i zmianę społecznych standardów piękna. 

Michelle Phan: Ta influencerka branży beauty, która zaczynała jako blogerka, zbudowała silne zaufanie wśród swojej społeczności poprzez dzielenie się autentycznymi historiami, poradami i recenzjami kosmetyków. Jej szczerość i skupienie na jakości i użyteczności produktów przyciągają wielu lojalnych obserwatorów. 

Ben & Jerry’s: Ta marka lodów od lat angażuje się w działania społeczne i polityczne, takie jak walka z nierównościami społecznymi czy zmiany klimatu. Współpracuje z influencerami, którzy są zaangażowani w te same sprawy i promują aktywne uczestnictwo w życiu społecznym.

Te przykłady pokazują, że budowanie zaufania w marketingu influencerów opiera się na autentyczności, współdzieleniu wartości oraz zaangażowaniu w działania społeczne. Marki i influencerzy, którzy skutecznie budują zaufanie, zdają sobie sprawę, że nie chodzi tylko o promocję produktów, ale także o angażowanie się w sprawy ważne dla społeczności i budowanie autentycznego dialogu.

Jak branża reaguje na deinfluencering? Nowe podejście do wyboru influencerów i współpracy

Wobec rosnących problemów związanych z manipulacją i brakiem zaufania w marketingu influencerów, branża zaczęła podejmować działania mające na celu dostosowanie się do zmieniającej się rzeczywistości. Przemiany w strategiach marketingowych obejmują większą dbałość o autentyczność: Firmy coraz bardziej skupiają się na współpracy z influencerami, którzy są autentyczni i wiarygodni, a ich wartości i styl życia są zgodne z misją i wartościami marki. Dążenie do autentycznego oddziaływania na społeczność stało się priorytetem.

Firmy zaczęły tym samym stosować nowe podejście, co do wyboru influencerów. Podmioty zaczęły bardziej skrupulatnie monitorować i analizować wyniki kampanii z udziałem influencerów; coraz częściej zwraca się uwagę na mikroinfluencerów, którzy posiadają mniejsze, ale bardziej zaangażowane społeczności; bardziej skrupulatnie weryfikowana jest autentyczność influencerów i ich społeczności; buduje się długoterminowe relacje, oparte na wspólnych wartościach i misji; zaczęto dywersyfikować swoje strategie marketingowe, wykorzystując różne kanały komunikacji, takie jak blogi, podcasty, YouTube czy TikTok, aby dotrzeć do różnych grup odbiorców i zminimalizować ryzyko związane z koncentracją na jednym kanale.

Te zmiany w podejściu do wyboru influencerów i w samych strategiach marketingowych są reakcją branży na rosnące wyzwania związane z deinfluenceringiem i mają na celu odbudowanie zaufania i skuteczną komunikację z konsumentami.

HASZTAGI

Hasztagi są ważnym elementem deinfluenceringu, ponieważ pomagają identyfikować i grupować treści związane z tym zjawiskiem. Hasztagi są używane w mediach społecznościowych jako tagi tematyczne, które umożliwiają użytkownikom znalezienie i śledzenie konkretnych treści.

Narzędzie do monitoringu mediów Newspoint dedykowane jest również do identyfikacji i grupowania wpisów związanych z tym zjawiskiem. Poprzez określenie frazy w monitoringu – na liście wyników wyszukiwania pojawią się wszystkie wpisy zawierający wyszukiwany hasztag. Podane zastosowanie zostało przedstawione na przykładzie hasztagów #NoFilter, #BodyPositivity. 

Typowe hasztagi związane z deinfluenceringiem obejmują:

#Deinfluencer – Jest to główny hasztag używany przez osoby i marki związane z deinfluenceringiem. Oznacza posty, treści i dyskusje dotyczące tego zjawiska.

#NoFilter – Ten hasztag odnosi się do unikania filtrów i edycji zdjęć, aby pokazać rzeczywisty wygląd i autentyczność. Deinfluencerzy często używają go, aby podkreślić, że nie manipulują swoim wyglądem ani treściami.

Hasztag #NoFilter

#Authenticity – Ten hasztag odnosi się do autentyczności i prawdziwości. Deinfluencerzy skupiają się na tworzeniu treści, które są autentyczne, szczere i odzwierciedlają ich prawdziwą osobowość i wartości.

#RealTalk – Ten hasztag oznacza szczere rozmowy i dyskusje na temat różnych kwestii związanych z deinfluenceringiem. Może to dotyczyć wyzwań, manipulacji w mediach społecznościowych, presji na wygląd czy kwestii psychologicznych.

#BodyPositivity – Ten hasztag odnosi się do pozytywnego podejścia do ciała i akceptacji swojego wyglądu. Deinfluencerzy często promują pozytywne spojrzenie na różnorodność cielesną i walczą z kultem perfekcji.

Hasztag #BodyPositivity

#SelfLove – Ten hasztag dotyczy miłości do samego siebie i dbania o swoje zdrowie psychiczne i emocjonalne. Deinfluencerzy często promują samoakceptację i zachęcają do podejmowania działań mających na celu poprawę samopoczucia.

Te hasztagi pomagają grupować treści związane z deinfluenceringiem i ułatwiają użytkownikom odnalezienie treści, które są zgodne z ich zainteresowaniami. Oznaczanie swoich postów tymi hasztagami może pomóc w budowaniu społeczności z podobnymi wartościami i podejściem do influencer marketingu.

Dodatkowo, za pomocą narzędzia Newspoint można przeprowadzić zautomatyzowaną analizę influencerów. Poprzez dobór wyżej wymienionego hasztagu bądź ich grupę można przeprowadzić mapping influencerów i celebrytów do kampanii promocyjnych swojej marki. Można zbadać parametry, jakie uzyskują wpływowi użytkownicy prowadzący konta na platformach społecznościowym (Facebook, Instagram, TikTok, Twitter, Pinterest, YouTube, blog) posiadający liczne grupy fanów, którzy na bieżąco śledzą ich wpisy.

Badanie influencerów w Newspoint

Z czerwcowych danych z TikToka, wynika, że filmiki z hashtagiem #deinfluencing zostały w tym serwisie wyświetlone już 585 miliony razy, z czego aż 583 miliony w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

#deinfluencing na TikToku

Podsumowanie zjawiska deinfluenceringu

Deinfluencering jest zjawiskiem, które wpływa na branżę influencer marketingu, zmieniając jej dynamikę i wymuszając dostosowanie się do nowych oczekiwań konsumentów. Wraz z rosnącą świadomością i krytycznym podejściem do influencerów, marki i influencerzy muszą zrewidować swoje strategie i skoncentrować się na budowaniu autentycznych relacji z ich społecznościami.

Podsumowując, deinfluencering nie tylko odsłania negatywne aspekty influencer marketingu, ale również stwarza możliwości dla branży. Poprzez skupienie się na autentyczności, wartościach i budowaniu zaufania, marki i influencerzy mogą budować silne relacje z konsumentami. Konsumentom zależy na autentyczności i rzeczywistym zaangażowaniu, dlatego będą bardziej skłonni zaufać influencerom i markom, które to zapewniają.

Branża influencer marketingu musi dostosować się do zmieniających się oczekiwań i trendów, aby nadal być skuteczną i wiarygodną. Wybór influencerów oparty na wartościach, większa transparentność w działaniach, budowanie silniejszych relacji z widzami i różnorodność strategii to tylko niektóre z kroków, jakie należy podjąć. Istotne jest również ciągłe monitorowanie badań rynkowych i analizowanie trendów związanych z deinfluenceringiem, aby być na bieżąco z potrzebami i preferencjami konsumentów.

Wnioskiem jest to, że deinfluencering to nie tylko chwilowa moda, ale raczej reprezentuje zmieniającą się dynamikę w branży influencer marketingu. Autentyczność, zaufanie i wartości stają się kluczowymi elementami budowania skutecznych kampanii i trwałych relacji z konsumentami. Przy odpowiednim podejściu i dostosowaniu się do tych zmian, branża influencer marketingu może nadal odnosić sukcesy i osiągać efektywne wyniki.Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*18 stycznia 2024, Robert Sadowski

Najpopularniejsze hasztagi w 2023 roku na Instagramie i TikToku

W 2023 roku świat mediów społecznościowych przechodził nieustanne przemiany, a dwie platformy w szczególności – TikTok i Instagram ciągle kształtowały sposób dzielenia się treściami online opatrzonymi hasztagami. Dlaczego akurat TikTok i Instagram zdobywają tak wielkie uznanie wśród milionów użytkowników na całym świecie?

16 stycznia 2024, Robert Sadowski

Threads, czyli nowe dziecko Mety

Metawersum, a raczej Meta to platforma łącząca największe i najpopularniejsze serwisy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jest to również swego rodzaju ideologia i wizja przyszłości jaką próbuje przedstawić CEO Mety – Mark Zuckerberg. Jedność, uniwersalność, pierwszy pełnoprawny “cyberświat”. W lipcu Amerykanie mieli okazję poznać zupełnie nowy serwis wchodzący w skład Mety. Europa (w tym...

4 stycznia 2024, Robert Sadowski

Trendy w marketingu 2024

W świetle dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii i zmieniających się oczekiwań konsumentów, marketing w roku 2024 staje przed kolejnymi wyzwaniami i nowymi możliwościami. Przyjrzymy się kluczowym trendom, takim jak rosnąca rola sztucznej inteligencji, znaczenie zgodności z kulturą, wyzwaniom związanym z kontrolą wizerunku marki a kulturą unieważniania oraz rozwojowi miar sukcesu. Znajdziemy również odpowiedzi na pytania dotyczące...

20 grudnia 2023, Mateusz Pałka

Globalne trendy konsumenckie 2024 – na co marketerzy powinni zwrócić szczególną uwagę

Co nowego czeka nas w globalnych zachowaniach konsumentów w 2024 roku? Jaki wpływ na marketing i innowacje będą miały nadchodzące zmiany? W tekście postaramy się odpowiedzieć na pytania, które najbardziej interesują specjalistów branży komunikacji, ale i nie tylko, bo przecież każdy z nas jest konsumentem. Artykuł stworzony został na bazie wartościowego raportu Mintel 2024 Global Consumer...

1 grudnia 2023, Robert Sadowski

Czy blogerzy generują zadowalające wyniki w 2023?

Czy w związku z intensywną ekspansją platform social media blogi idą w niepamięć. Czy blogosfera ma się dobrze? Dziesięć lat obserwacji, tysiące blogerów i setki pytań – to fundamenty corocznego badania Annual Blogger Survey. Analizując dziesiątą edycję badania, zanurzymy się w dane, aby zrozumieć, czy blogerzy osiągają zadowalające wyniki w 2023 roku. Jaka jest skuteczność...