Wywiad z Fundacją Nasza Ziemia

25 sierpnia 2023, Robert Sadowski

Przeprowadziliśmy wywiad z przedstawicielkami Fundacji Nasza Ziemia. Fundacja Nasza Ziemia jest organizacją pozarządową, założoną w 1994 roku, która realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej. Dąży do podniesienia poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa, wzmocnienia poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne i aktywizacji do działań służących jego ochronie.

Odpowiedzi na nasze pytania udzieliły: Beata ButwickaPrezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia oraz Katarzyna CzarskaRzeczniczka Prasowa Fundacji Nasza Ziemia.

W jaki sposób korzystacie z monitoringu mediów Newspoint i jaką wartość zapewnia Wam to rozwiązanie?

Beata Butwicka


Beata Butwicka: W tym roku Fundacja Nasza Ziemia będzie po raz 30. koordynować swój sztandarowy projekt Akcję Sprzątanie świata – Polska. Można więc powiedzieć, że to dojrzały i rozpoznawalny w całym kraju ekologiczny projekt promujący idee nieśmiecenia w naturze. Co roku, od momentu wiosennej inauguracji podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi aż do finału w trzeci weekend września, w całej Polsce odbywają się tysiące akcji. Wiele z nich przebiega pod sztandarami Sprzątania świata.

Drobiazgowy monitoring mediów, szczególnie tych lokalnych oraz społecznościowych, daje nam wgląd do wydarzeń, o których dowiedzielibyśmy się dopiero podczas raportowania ich przez lokalnych koordynatorów. Pozwala nam również lepiej zrozumieć lokalne i regionalne konteksty, ale też potrzeby wolontariuszy.

Czego oczekujecie od takiego narzędzia? Jakie media monitorujecie?

Katarzyna Czarska


Katarzyna Czarska: Monitorujemy media tradycyjne, internetowe i społecznościowe, zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i lokalnym. Szczególnie w przypadku mediów tradycyjnych, monitoring okazuje się niezastąpiony. Akcja odbywa się od 1994 roku, wpisana jest w kalendarze wrześniowych wydarzeń w niemal wszystkich szkołach podstawowych w kraju.

Naszym działaniom w terenie towarzyszą liczne akcje edukacyjne kierowane do dzieci i młodzieży, ale też do dorosłych – rodziców, opiekunów lub osób zrzeszonych w wolontariatach pracowniczych.

Siłą rzeczy, w efekcie tych działań, w mediach pojawia się wiele wzmianek, o których – bez monitoringu – nie mielibyśmy pojęcia.


Dostęp do tych publikacji pozwala nam stale aktualizować oraz budować pełniejszą bazę dziennikarzy zainteresowanych tematem i poznawać sposób komunikowania o Akcji przez media. Dzięki monitoringowi mediów wiemy również, że z promocją idei nieśmiecenia docieramy do mediów niemal w całej Polsce. To nas niesłychanie motywuje.

Ile czasu pozwala w tygodniu zaoszczędzić monitoring mediów Newspoint?

BB: Trudno to policzyć, ale zważywszy na bardzo intuicyjną obsługę aplikacji, korzystanie z monitoringu mediów Newspoint to prosty i przyjemny proces. Na przejrzenie i analizę wycinków mediowych poświęcamy kilkanaście minut dziennie. Jeśli musielibyśmy ten proces przechodzić “ręcznie” zajmowałoby to wiele godzin, a i tak nie wyłapalibyśmy wszystkich wzmianek.

Czy z Panelu Newspoint korzystają też inne działy w Waszej organizacji?

BB: Jako Organizacja Pozarządowa nie posiadamy tak rozbudowanych struktur, nie prowadzimy też sprzedaży produktów ani usług. Naszą walutą jest jednak zaufanie – monitoring mediów jest dla nas kluczowy w procesie identyfikowania ewentualnych niepewności i szybkiego ich wyjaśniania. Z jego wsparciem jesteśmy w stanie sprawnie modyfikować i ulepszać komunikaty prasowe, a także budować skuteczne strategie medialne. Technicznie – z monitoringu korzysta rzeczniczka Akcji, dzieląc się spostrzeżeniami z resztą zespołu na cotygodniowych odprawach.

Z jakich funkcji korzystacie najczęściej? Czy korzystacie głównie z alertów/powiadomień czy systematycznie logujecie się do Panelu?

KC: Na co dzień korzystam z przeglądu publikacji oraz analizy statystyk. Wyrobiłam sobie nawyk codziennego korzystania z panelu, chociaż opcja alertów wydaje się bardzo sensowna i pomocna. W czasie aktywnej komunikacji o Akcji wolimy jednak przyglądać się publikacjom z poziomu panelu codziennie, czasem nawet kilka razy w ciągu dnia.

Jakiej rady udzielisz użytkownikom, którzy testują Newspoint, ale nie są jeszcze pewni, czy powinni wykupić subskrypcję?

KC: Na poziomie zupełnie technicznym radziłabym podczas testów umówić się na szkolenie z narzędzia. Pomimo jego intuicyjności, szkolenie pozwala lepiej zrozumieć mechanizm i w pełni korzystać z możliwości, jakie daje monitoring. Na poziomie obserwacji efektów – tu wnioski można wysnuć dopiero po kilku miesiącach, dlatego warto dać sobie czas na testy i nie podejmować decyzji po tygodniu czy dwóch.

Co najbardziej sobie cenisz w monitoringu Newspoint?

BB: Organizacje pozarządowe działają na poziomie idei, walki o lepszą przyszłość, czy – jak w naszym przypadku – o przyjazną i bezpieczną planetę, która nie zostanie zdominowana przez śmieci i służyć będzie nam i kolejnym pokoleniom. To często praca na poziomie zmiany i utrwalenia postaw. Dostęp do narzędzi, które umożliwiają śledzenie trendów, przy jednoczesnej obserwacji i analizie reputacji organizacji, to klucz do skutecznego działania i docierania do grup docelowych. W naszym przypadku są to nauczyciele, uczniowie, ale też szeroko rozumiana opinia publiczna. Wspiera nas w tym monitoring Newspoint, który cenimy za skuteczność, klarowność, a także – na poziomie współpracy – za zaangażowanie w działania prośrodowiskowe, wsparcie naszej idei i doskonałe partnerstwo. No bo przecież to już kolejny rok Newspoint jest partnerem Akcji Sprzątanie świata w Polsce.Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*1 września 2023, Robert Sadowski

Wywiad z agencją More Bananas

Na nasze pytania odpowiedziała Anna Ledwoń – Co-founder & Creative Director w agencji More Bananas oraz co-founder i główna organizatorka CRASH Mondays. Opiekunka kierunku Brand Manager na IMOK. Autorka książki “Strategiczne podejście do działania w social mediach”.

29 sierpnia 2023, Robert Sadowski

Wywiad z Soletanche Polska

Odpowiedzi na nasze pytania udzieliła Karolina Bukała – Głowa, Manager ds. Marketingu i Komunikacji w Soletanche Polska, która zajmuje się marketingiem i komunikacją wewnętrzna oraz zewnętrzną. Występuje w roli rzecznika prasowego oraz koordynatora regionu ECE and Greater Middle Esast w ramach struktury Soletanche Bachy, która jest światowym liderem budownictwa podziemnego oraz członkiem Grupy VINCI Construction.

25 sierpnia 2023, Robert Sadowski

Wywiad z Fundacją Nasza Ziemia

Przeprowadziliśmy wywiad z przedstawicielkami Fundacji Nasza Ziemia. Fundacja Nasza Ziemia jest organizacją pozarządową, założoną w 1994 roku, która realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej. Dąży do podniesienia poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa, wzmocnienia poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne i aktywizacji do działań służących jego ochronie. Odpowiedzi na nasze pytania...

2 sierpnia 2023, Robert Sadowski

Nowa aplikacja mobilna Newspoint

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów oraz rynku udostępniamy mobilną aplikację. Aplikacja umożliwia szybsze i wygodniejsze przeglądanie ostatnio opublikowanych treści spełniających kryteria wyszukiwania ustawione przez użytkownika. Skierowana jest do tych, którzy zawsze, także w drodze, chcą być na bieżąco z informacjami i publikacjami medialnymi dotyczącymi tematów ważnych z ich punktu widzenia.

19 lipca 2023, Robert Sadowski

Wywiad z fundacją Ogólnopolski Operator Oświaty

Przeprowadziliśmy wywiad z Bartłomiejem Dwornikiem z Ogólnopolskiego Operatora Oświaty, który działa w mediach i internecie od ponad ćwierć wieku. Z wykształcenia jest dziennikarzem związanym z redakcjami prasowymi i internetowymi. Przez lata pełnił funkcję wiceredaktora naczelnego największych mediów biznesowych w Polsce: portalu Money.pl i serwisów ekonomicznych Grupy Wirtualna Polska. Czynnie wspiera organizacje pożytku publicznego. W fundacji...