Wywiad z Fundacją Nasza Ziemia

25 sierpnia 2023, Robert Sadowski

Przeprowadziliśmy wywiad z przedstawicielkami Fundacji Nasza Ziemia. Fundacja Nasza Ziemia jest organizacją pozarządową, założoną w 1994 roku, która realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej. Dąży do podniesienia poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa, wzmocnienia poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne i aktywizacji do działań służących jego ochronie.

Odpowiedzi na nasze pytania udzieliły: Beata ButwickaPrezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia oraz Katarzyna CzarskaRzeczniczka Prasowa Fundacji Nasza Ziemia.

W jaki sposób korzystacie z monitoringu mediów Newspoint i jaką wartość zapewnia Wam to rozwiązanie?

Beata Butwicka


Beata Butwicka: W tym roku Fundacja Nasza Ziemia będzie po raz 30. koordynować swój sztandarowy projekt Akcję Sprzątanie świata – Polska. Można więc powiedzieć, że to dojrzały i rozpoznawalny w całym kraju ekologiczny projekt promujący idee nieśmiecenia w naturze. Co roku, od momentu wiosennej inauguracji podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi aż do finału w trzeci weekend września, w całej Polsce odbywają się tysiące akcji. Wiele z nich przebiega pod sztandarami Sprzątania świata.

Drobiazgowy monitoring mediów, szczególnie tych lokalnych oraz społecznościowych, daje nam wgląd do wydarzeń, o których dowiedzielibyśmy się dopiero podczas raportowania ich przez lokalnych koordynatorów. Pozwala nam również lepiej zrozumieć lokalne i regionalne konteksty, ale też potrzeby wolontariuszy.

Czego oczekujecie od takiego narzędzia? Jakie media monitorujecie?

Katarzyna Czarska


Katarzyna Czarska: Monitorujemy media tradycyjne, internetowe i społecznościowe, zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i lokalnym. Szczególnie w przypadku mediów tradycyjnych, monitoring okazuje się niezastąpiony. Akcja odbywa się od 1994 roku, wpisana jest w kalendarze wrześniowych wydarzeń w niemal wszystkich szkołach podstawowych w kraju.

Naszym działaniom w terenie towarzyszą liczne akcje edukacyjne kierowane do dzieci i młodzieży, ale też do dorosłych – rodziców, opiekunów lub osób zrzeszonych w wolontariatach pracowniczych.

Siłą rzeczy, w efekcie tych działań, w mediach pojawia się wiele wzmianek, o których – bez monitoringu – nie mielibyśmy pojęcia.


Dostęp do tych publikacji pozwala nam stale aktualizować oraz budować pełniejszą bazę dziennikarzy zainteresowanych tematem i poznawać sposób komunikowania o Akcji przez media. Dzięki monitoringowi mediów wiemy również, że z promocją idei nieśmiecenia docieramy do mediów niemal w całej Polsce. To nas niesłychanie motywuje.

Ile czasu pozwala w tygodniu zaoszczędzić monitoring mediów Newspoint?

BB: Trudno to policzyć, ale zważywszy na bardzo intuicyjną obsługę aplikacji, korzystanie z monitoringu mediów Newspoint to prosty i przyjemny proces. Na przejrzenie i analizę wycinków mediowych poświęcamy kilkanaście minut dziennie. Jeśli musielibyśmy ten proces przechodzić “ręcznie” zajmowałoby to wiele godzin, a i tak nie wyłapalibyśmy wszystkich wzmianek.

Czy z Panelu Newspoint korzystają też inne działy w Waszej organizacji?

BB: Jako Organizacja Pozarządowa nie posiadamy tak rozbudowanych struktur, nie prowadzimy też sprzedaży produktów ani usług. Naszą walutą jest jednak zaufanie – monitoring mediów jest dla nas kluczowy w procesie identyfikowania ewentualnych niepewności i szybkiego ich wyjaśniania. Z jego wsparciem jesteśmy w stanie sprawnie modyfikować i ulepszać komunikaty prasowe, a także budować skuteczne strategie medialne. Technicznie – z monitoringu korzysta rzeczniczka Akcji, dzieląc się spostrzeżeniami z resztą zespołu na cotygodniowych odprawach.

Z jakich funkcji korzystacie najczęściej? Czy korzystacie głównie z alertów/powiadomień czy systematycznie logujecie się do Panelu?

KC: Na co dzień korzystam z przeglądu publikacji oraz analizy statystyk. Wyrobiłam sobie nawyk codziennego korzystania z panelu, chociaż opcja alertów wydaje się bardzo sensowna i pomocna. W czasie aktywnej komunikacji o Akcji wolimy jednak przyglądać się publikacjom z poziomu panelu codziennie, czasem nawet kilka razy w ciągu dnia.

Jakiej rady udzielisz użytkownikom, którzy testują Newspoint, ale nie są jeszcze pewni, czy powinni wykupić subskrypcję?

KC: Na poziomie zupełnie technicznym radziłabym podczas testów umówić się na szkolenie z narzędzia. Pomimo jego intuicyjności, szkolenie pozwala lepiej zrozumieć mechanizm i w pełni korzystać z możliwości, jakie daje monitoring. Na poziomie obserwacji efektów – tu wnioski można wysnuć dopiero po kilku miesiącach, dlatego warto dać sobie czas na testy i nie podejmować decyzji po tygodniu czy dwóch.

Co najbardziej sobie cenisz w monitoringu Newspoint?

BB: Organizacje pozarządowe działają na poziomie idei, walki o lepszą przyszłość, czy – jak w naszym przypadku – o przyjazną i bezpieczną planetę, która nie zostanie zdominowana przez śmieci i służyć będzie nam i kolejnym pokoleniom. To często praca na poziomie zmiany i utrwalenia postaw. Dostęp do narzędzi, które umożliwiają śledzenie trendów, przy jednoczesnej obserwacji i analizie reputacji organizacji, to klucz do skutecznego działania i docierania do grup docelowych. W naszym przypadku są to nauczyciele, uczniowie, ale też szeroko rozumiana opinia publiczna. Wspiera nas w tym monitoring Newspoint, który cenimy za skuteczność, klarowność, a także – na poziomie współpracy – za zaangażowanie w działania prośrodowiskowe, wsparcie naszej idei i doskonałe partnerstwo. No bo przecież to już kolejny rok Newspoint jest partnerem Akcji Sprzątanie świata w Polsce.Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*10 maja 2024, Robert Sadowski

Najbardziej opiniotwórcze media dekady – raport IMM

Najbardziej opiniotwórczym medium dekady w Polsce został Onet. W latach 2014-2023 redakcja była cytowana 236,6 tys. razy. Drugie miejsce należy do stacji RMF FM z liczbą 209,1 tys. wzmianek. Na trzeciej pozycji uplasowała się Rzeczpospolita, na którą inne redakcje powoływały się 199,5 tys. razy.

21 marca 2024, Robert Sadowski

Rozwój grupy kapitałowej IMM

W styczniu br. Instytut Monitorowania Mediów SA objął kontrolny pakiet udziałów w PSMM Sp. z o.o. i tym samym w Newton Media Polska Sp. z o.o. oraz wykupił 100% udziałów Newspoint Sp. z o.o. W wyniku podjętych działań Grupa IMM, której współwłaściciele reprezentują wyłącznie polski kapitał, istotnie się poszerzyła.

31 stycznia 2024, Robert Sadowski

Rzeczpospolita najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym 2023 roku

W ubiegłym roku polskie media najczęściej powoływały się na informacje podawane przez Rzeczpospolitą. W 2023 roku dziennik zacytowano łącznie 33,9 tys. razy – podaje Instytut Monitorowania Mediów, który publikuje cykliczny raport „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”. Na drugim miejscu w rankingu znalazł się TVN24, który inne tytuły cytowały 33 tys. razy. Wirtualna Polska zajęła trzecie...

25 stycznia 2024, Robert Sadowski

On The Marketing Tour 2 – relacja z Kielc

23 stycznia poprowadziliśmy w Kielcach szkolenie z cyklu On The Marketing Tour 2 – marketingowych podróży po Polsce. Szóstka ekspertów z Newspoint, Instytutu Monitorowania Mediów i More Bananas pokazała trendy marketingowe, biznesowe doświadczenia, case study, wskazówki i praktyczne inspiracje z monitoringu mediów, analizy danych z mediów, badania wizerunku marki, SEO i content marketingu.

9 stycznia 2024, Robert Sadowski

IMM kupuje Newspoint

4 stycznia br. firmy Newspoint i Instytut Monitorowania Mediów podpisały umowę, w wyniku której 100% udziałów Newspoint zostało kupione przez IMM. Dzięki wymianie doświadczeń między firmami będziemy mogli lepiej rozwijać ofertę, a tym samym skuteczniej spełniać oczekiwania naszych klientów. W obecnych czasach znaczenie ma też rozwój technologii, w tym sztucznej inteligencji. Jesteśmy przekonani, że łącząc...