Czynniki rankingujące dla lokalnego wyszukiwania

15 lipca 2023, Robert Sadowski

Raport „Local Search Ranking Factors jest jednym z ważnych źródeł wiedzy na temat czynników wpływających na pozycjonowanie lokalne w wynikach wyszukiwania. Przygotowany przez ekspertów z branży SEO, raport dostarcza cennych informacji dla przedsiębiorstw, które chcą zwiększyć swoją widoczność w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Raport analizuje różne aspekty, które wpływają na pozycjonowanie lokalne, takie jak dane NAP (Name – Nazwa firmy, Address – Adres firmy, Phone Number – Nr telefonu), reputacja i oceny klientów, optymalizacja strony internetowej, treści związane z lokalizacją, linki lokalne czy aktywność na platformach społecznościowych. Oprócz tego raport uwzględnia także zmiany w algorytmach wyszukiwarek, trendy w zachowaniach użytkowników oraz strategie, które mogą pomóc przedsiębiorcom w osiągnięciu lepszych wyników w lokalnych wyszukiwaniach.

Grupy czynników rankingu wyszukiwania lokalnego to kategorie czynników, które są brane pod uwagę przez algorytmy wyszukiwarek przy ocenie i pozycjonowaniu stron internetowych w wynikach lokalnych. Te grupy czynników zostały zidentyfikowane na podstawie badań i analizy ekspertów z dziedziny SEO oraz doświadczeń praktyków. Oto kilka głównych grup czynników rankingu wyszukiwania lokalnego:

Dane biznesowe i NAP – Czynniki te obejmują spójność danych biznesowych, takich jak nazwa firmy, adres i numer telefonu, na różnych platformach online. Algorytmy wyszukiwarek sprawdzają zgodność tych danych, aby potwierdzić autentyczność i wiarygodność lokalnego przedsiębiorstwa.

Reputacja i oceny – W tej grupie czynników uwzględniane są opinie, oceny i recenzje użytkowników dotyczące danej firmy. Wysokie oceny, pozytywne recenzje i dobra reputacja mogą pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie lokalne.

Optymalizacja strony internetowej – Czynniki związane z optymalizacją strony obejmują m.in. dostosowanie tytułów, opisów w meta danych i nagłówków do lokalnej tematyki, zoptymalizowanie treści pod kątem lokalnych słów kluczowych oraz zapewnienie odpowiedniej struktury i tagów.

Treści związane z lokalizacją – W tej grupie czynników uwzględniane są treści na stronie internetowej, które są specyficzne dla danej lokalizacji. Może to obejmować informacje o lokalnych usługach, atrakcjach, wydarzeniach czy wpisach na blogu dotyczących lokalnych tematów.

Linki lokalne – Czynniki związane z linkami lokalnymi obejmują zdobycie linków zwrotnych z lokalnych stron internetowych, katalogów firm czy innych lokalnych źródeł. Linki te wskazują na powiązania z lokalnym środowiskiem i mogą wpłynąć na widoczność w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Aktywność na platformach społecznościowych – Uwzględnienie tej grupy czynników odnosi się do obecności i aktywności firmy na platformach społecznościowych. Regularna interakcja, publikowanie wartościowych treści i reagowanie na komentarze lokalnej społeczności mogą wpływać na lokalne pozycjonowanie.

Poniżej zaprezentowana jest pierwsza 50 czynników rankingujących dla lokalnego wyszukiwania w 2023 wg Local Search Ranking Factors Report.

Pierwsza 50 czynników rankingujących dla lokalnego wyszukiwania w 2023
wg Local Search Ranking Factors Report
Lp.   CzynnikWynik      
1Nazwa głównej kategorii193
2Słowa kluczowe w nazwie wizytówki181
3Odległość adresu firmy od miejsca wyszukiwania176
4Fizyczny adres w mieście wyszukiwania170
5Usuwanie spamerskich profili firm143
6Wysoka ocena w Google (min. 4 gwiazdki)138
7Dodatkowe kategorie134
8Liczba natywnych opinii w Google (z opisem tekstowym)128
9Weryfikacja profilu117
10Odległość adresu od centrum miasta114
11Słowa kluczowe w tytule landing page z wizytówki114
12Kompletność uzupełnienia wizytówki112
13Regularność pojawiania się kolejnych opinii w czasie105
14Oddzielna podstrona w witrynie na każdą usługę105
15Słowa kluczowe na landing page w nagłówkach (H1, H2, …)102
16Właściwe umieszczenie pinezki na mapie101
17Geograficzne (miasto/okolica) znaczenie słów kluczowych dla treści domeny101
18Wewnętrzne linkowanie w witrynie100
19Liczba linków przychodzących do domeny z domen istotnych lokalnie100
20Aktualność recenzji99
21Liczba linków przychodzących do adresu URL strony docelowej wizytówki z domen istotnych lokalnie98
22Spójność cytowań w głównych wyszukiwarkach (Google Maps, Bing Maps, Apple Maps)98
23Dopasowanie danych NAP na stronach www do NAP wizytówki97
24Linki wewnętrzne do strony docelowej wizytówki z innych stron witryny97
25Jakość/autorytet linków przychodzących do domeny94
26Jakość/autorytet linków przychodzących do adresu URL strony docelowej wizytówki94
27Liczba linków przychodzących do adresu URL strony docelowej z domen branżowych92
28Wiek wizytówki90
29Słowa kluczowe w linkach przychodzących do URL strony docelowej wizytówki89
30Liczba wyszukiwań nazwy firmy89
31Tematyczna (produkt/usługa) trafność słów kluczowych w całej witrynie88
32Ilość linków przychodzących do domeny z domen branżowych87
33Wysokiej jakości treści na stronach usług86
34Słowa kluczowe w natywnych recenzjach Google85
35Odniesienie do jednostek specyficznych dla lokalizacji na stronie docelowej wizytówki82
36Stopień koncentracji witryny na określonej niszy82
37Słowa kluczowe linków przychodzących do domeny81
38Kliknięcia z wyników wyszukiwania dla odpowiednich wyszukiwanych haseł / z odpowiednich lokalizacji geograficznych79
39Pozytywny wydźwięk w tekście recenzji78
40Liczba natywnych ocen Google (bez tekstu)78
41Witryna dostosowana do urządzeń mobilnych (responsywna)78
42Nazwa firmy w tekście linków przychodzących do adresu URL strony docelowej wizytówki78
43Właściwe powiązania kategorii w agregatorach i źródłach cytowań na pierwszym poziomie78
44Liczba cytatów z domen istotnych lokalnie78
45Linki wewnętrzne ze strony docelowej wizytówki do innych stron witryny77
46Autorytet pozostałych witryn, na których znajdują się recenzje76
47Różnorodność linków przychodzących do adresu URL strony docelowej wizytówki76
48Ilość sygnałów zaangażowania w wizytówce (przewijanie listy, klikanie w zdjęcia, czytanie recenzji, czytanie pytań i odpowiedzi, klikanie postów itp.)76
49Współczynnik klikalności z wyników wyszukiwania (ogólne)75
50Różnorodność linków przychodzących do domeny74
Źródło: 2023 Local Search Ranking Factors Report

Sam Raport zawiera dużo więcej tych czynników (dokładnie 149) i aby walczyć o jak najwyższe pozycje w lokalnych wizytówkach Google warto się z nimi dobrze zapoznać.

Poniżej wybrano kilka czynników, których pomiaru można dokonać za pomocą narzędzia Newspoint

Pierwszy wybrany czynnik zajmuje w rankingu 13. pozycje i jest nim: “Sustained Influx of Reviews Over Time (rather than bursts) – Regularność pojawiania się opinii w czasie”. Dokonując zdefiniowania słów kluczowych, narzędzie Newspoint dostarcza informacji na temat publikacji, jakie ukazały się w wybranych typach mediów w określonym czasie.

Drugim oraz trzecim wybranym czynnikiem plasującym się na 8. i 34. pozycji jest “Keywords in Native Google Reviews – Słowa kluczowe w natywnych recenzjach Google” oraz “Quantity of Native Google Reviews (w/text) – Ilość opinii w Google (z opisem tekstowym)” Jedną z funkcji aplikacji Newspoint jest monitoring opinii/recenzji. Dzięki określeniu zapytań narzędzie dostarcza listę monitorowanych treści. 

Newspoint zapewnia również zmierzenie czynnika z 39. pozycji “Positive Sentiment in Review Text Pozytywne nastroje w tekście recenzji”. Z poziomu panelu można filtrować monitorowane treści pod względem ich nacechowania. Używając filtrów poczynając od wybrania “wydźwięk” → a następnie “pozytywny” jest możliwość przeglądania publikacji o pozytywnym wydźwięku w analizowanym temacie.

Zajmujący 44. pozycję “Quantity of Citations from Locally-Relevant Domains – Liczba cytowań z domen istotnych lokalnie” to kolejny z czynników, który można zmierzyć korzystając z Newspointa. Wystarczy w zapytaniu wpisać nazwę strony, a po chwili zostanie wyświetlona lista miejsc, gdzie cytowana jest monitorowana domena.

Warto pamiętać, że znaczenie poszczególnych grup czynników może się różnić w zależności od branży i konkretnej lokalizacji. Dlatego istotne jest monitorowanie trendów, dostosowywanie strategii i ciągłe dopasowanie działań, aby uzyskać jak najlepsze wyniki w lokalnych wynikach wyszukiwania takich jak wizytówki Google. Dodatkowo, algorytmy wyszukiwarek i czynniki rankingu są dynamiczne i mogą się zmieniać wraz z rozwojem technologii i zmieniającymi się preferencjami użytkowników. Dlatego istotne jest śledzenie najnowszych raportów i badań związanych z czynnikami rankingu wyszukiwania lokalnego, takich jak „Local Search Ranking Factors”, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i optymalizować swoją strategię marketingową.

Wnioski płynące z grup czynników rankingu wyszukiwania lokalnego są cenne dla firm, które dążą do poprawy swojej widoczności w lokalnych wynikach wyszukiwania. Dostosowanie strategii SEO i marketingowych do tych czynników może pomóc przedsiębiorcom zdobyć przewagę nad konkurencją i dotrzeć do lokalnych klientów. Ważne jest również, aby pamiętać o znaczeniu spójności danych biznesowych, zarządzania reputacją, optymalizacji treści lokalnych i rozwijania obecności na platformach społecznościowych.

Podsumowując, grupy czynników rankingu wyszukiwania lokalnego są kluczowymi aspektami, które wpływają na widoczność i pozycjonowanie firm w lokalnych wynikach wyszukiwania. Ich zrozumienie i skuteczne wykorzystanie mogą przynieść korzyści w postaci większej widoczności, zwiększonego ruchu na stronie internetowej i większej liczby potencjalnych klientów. Regularne monitorowanie i dostosowywanie strategii w oparciu o najnowsze trendy i badania są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w lokalnym SEO.Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*18 stycznia 2024, Robert Sadowski

Najpopularniejsze hasztagi w 2023 roku na Instagramie i TikToku

W 2023 roku świat mediów społecznościowych przechodził nieustanne przemiany, a dwie platformy w szczególności – TikTok i Instagram ciągle kształtowały sposób dzielenia się treściami online opatrzonymi hasztagami. Dlaczego akurat TikTok i Instagram zdobywają tak wielkie uznanie wśród milionów użytkowników na całym świecie?

16 stycznia 2024, Robert Sadowski

Threads, czyli nowe dziecko Mety

Metawersum, a raczej Meta to platforma łącząca największe i najpopularniejsze serwisy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jest to również swego rodzaju ideologia i wizja przyszłości jaką próbuje przedstawić CEO Mety – Mark Zuckerberg. Jedność, uniwersalność, pierwszy pełnoprawny “cyberświat”. W lipcu Amerykanie mieli okazję poznać zupełnie nowy serwis wchodzący w skład Mety. Europa (w tym...

4 stycznia 2024, Robert Sadowski

Trendy w marketingu 2024

W świetle dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii i zmieniających się oczekiwań konsumentów, marketing w roku 2024 staje przed kolejnymi wyzwaniami i nowymi możliwościami. Przyjrzymy się kluczowym trendom, takim jak rosnąca rola sztucznej inteligencji, znaczenie zgodności z kulturą, wyzwaniom związanym z kontrolą wizerunku marki a kulturą unieważniania oraz rozwojowi miar sukcesu. Znajdziemy również odpowiedzi na pytania dotyczące...

20 grudnia 2023, Mateusz Pałka

Globalne trendy konsumenckie 2024 – na co marketerzy powinni zwrócić szczególną uwagę

Co nowego czeka nas w globalnych zachowaniach konsumentów w 2024 roku? Jaki wpływ na marketing i innowacje będą miały nadchodzące zmiany? W tekście postaramy się odpowiedzieć na pytania, które najbardziej interesują specjalistów branży komunikacji, ale i nie tylko, bo przecież każdy z nas jest konsumentem. Artykuł stworzony został na bazie wartościowego raportu Mintel 2024 Global Consumer...

1 grudnia 2023, Robert Sadowski

Czy blogerzy generują zadowalające wyniki w 2023?

Czy w związku z intensywną ekspansją platform social media blogi idą w niepamięć. Czy blogosfera ma się dobrze? Dziesięć lat obserwacji, tysiące blogerów i setki pytań – to fundamenty corocznego badania Annual Blogger Survey. Analizując dziesiątą edycję badania, zanurzymy się w dane, aby zrozumieć, czy blogerzy osiągają zadowalające wyniki w 2023 roku. Jaka jest skuteczność...